Scenariusze

Jak znaleźć scenariusz dla siebie?

  1. Wybierz poziom oraz przedmiot
  2. Kliknij wybierz
  3. Pobierz scenariusz
  4. Korzystaj z uczniami i uczennicami!

 

Geografia, Przyroda, Climate Detectives

Rok na Ziemi

Dzięki temu scenariuszowi uczniowie pogłębią wiedzę na temat pór roku oraz poznają główny mechanizm odpowiedzialny za ich występowanie na Ziemi. Punktem wyjścia będzie rozmowa o porach roku i związanych z nimi zmianach kolorów szaty roślinnej na Ziemi w ciągu roku. W Waszych rozważaniach skorzystacie ze zdjęć satelitarnych. Następnie uczniowie przystąpią do zadania praktycznego, dzięki któremu zrozumieją, jaki wpływ na pory roku mają zależności między Ziemią a Słońcem. To idealny materiał na zajęcia z przyrody i nie tylko.

Geografia, Przyroda

Układ Słońce-Ziemia

Ten materiał przybliży Wam zagadnienia związane z układem Słońce-Ziemia. Odległość, jaka dzieli nas od naszej gwiazdy, wynosi niemal 150 mln km. Odległość ta nazywana jest jednostką astronomiczną. Nie tylko poznacie ciekawe zagadnienia o układzie Słońce-Ziemia, programy do wykorzystania w szkole czy w domu ale przygotujecie kilka własnych modeli.

Fizyka

Konstanty Ciołkowski – rakietowy wizjoner

Kim był Konstanty Ciołkowski? Z jego prac, teorii i wzorów korzystali inżynierowie z całego świata: radzieccy (Siergiej Korolow), niemieccy (Wernher von Braun) i amerykańscy (Robert Goddard). Zapoczątkowało to rozwój techniki rakietowej, w który zaangażowały się największe światowe mocarstwa. Z czasem rywalizacja nasiliła się i przekształciła w wyścig kosmiczny zakończony lądowaniem człowieka na Księżycu. Ten scenariusz pomoże wam poznać prace tego uczonego i zbudować własną rakietę!

Fizyka

Newton i prędkość orbitalna

Co wiecie o Isaacu Newtonie? Jak to było z tym spadającym jabłkiem? Wiecie, że postrzegał siebie jako spadkobiercę Galileusza. Kontynuował wiele zapoczątkowanych przez niego badań i korzystał z opisanych przez niego zależności, dotyczących np. ruchu ciał niebieskich, spadku swobodnego, trajektorii lotu pocisków. W tym materiale spróbujecie odtworzyć model Newtona, który pozwolił mu opisać i zrozumieć czym jest prędkość orbitalna.

Fizyka, Geografia, Informatyka, Przyroda, Climate Detectives

Robimy kamerę na podczerwień

Ten zestaw zadań przybliży nam zagadnienie widma elektromagnetycznego. Dzięki modyfikacji taniej kamery internetowej będziemy mogli oglądać promieniowanie podczerwone. Stanie się to punktem wyjścia do omówienia sposobu wykorzystania promieniowania podczerwonego do uzyskania danych niedostępnych w przypadku światła widzialnego. Gdzie i kiedy warto poruszyć temat obserwacji w podczerwieni?

Fizyka

Galileusz i prędkość światła

Kim był Galileusz? Poznając jego pracę widać, że nie przyjmował informacji niepotwierdzonych naukowo i podanych do wierzenia jako fakty, ale próbował potwierdzić je w badaniach. Głosił, że każde zjawisko trzeba dokładnie sprawdzać i opisywać, a dla pewności powtarzać te badania wielokrotnie. Był zatem zwolennikiem obserwacji, pomiaru i badań doświadczalnych. My również nie powinniśmy ufać wszystkiemu co przeczytamy w Internecie. Dlatego zachęcamy Was do sprawdzenia na własnej skórze jak zmierzyć prędkość światła według Galileusza.

Fizyka, Technika

Kosmiczne eksploracje

Z sondą OSIRIS-REx na planetoidę Bennu – poznamy historię misji kosmicznych i ich zadań. Jak najlepiej zapoznać się z budową i przeznaczeniem satelitów? Budując ich modele a w przyszłości może swoje własne projekty 🙂

Biologia, Geografia, Przyroda

Przeprowadzka na Marsa

Ziemia to nasza błękitna planeta. To jedyne miejsce o jakim wiemy, że istnieje na nim życie. Z powodu różnych problemów: przeludnienia, zanieczyszczenia powietrza i wody, efektu cieplarnianego i wielu innych coraz śmielej projektujemy misje kosmiczne w dalsze zakątki Układu Słonecznego. Mars to intrygująca perspektywa i miejsce dla kosmicznych podróżników i podróżniczek, ale co jest nam niezbędne do zamieszkania tej czerwonej planety? Ten scenariusz pomoże zgłębić to zagadnienie! Proponujemy go w dwóch wersjach dla klas młodszych i nieco starszych.

Biologia

Przepis na życie

Co wiemy o życiu we wszechświecie? Co nazywamy życiem? Czym jest DNA? Na te i wiele ciekawych pytań poznasz odpowiedź korzystając z tego scenariusza lekcji. Gdzie jeszcze warto porozmawiać o DNA poza biologią?

Geografia, Przyroda, Climate Detectives

Ziemia pod pokrywką

Co wiemy o efekcie cieplarnianym? Czy jest nam potrzebny, a może powinniśmy za wszelką cenę go zniwelować? Ten scenariusz pozwoli nam bliżej przyjrzeć się tej tematyce. Materiał może być wykorzystany przy planowaniu projektów w wyzwaniu Europejskiej Agencji Kosmicznej Climate Detectives lub ciekawym uzupełnieniem lekcji przyrody czy geografii. Może inne przedmioty szkolne również przyjmą tą tematykę do swoich ławek!

Fizyka, Informatyka, Astro Pi

Zbieranie danych z Astro Pi

Ten scenariusz to nie tylko wstęp do wyzwania Astro Pi ale ciekawy zbiór zagadnień do poruszenia podczas lekcji informatyki – aspekt programowania lub fizyki – zbieranie i analiza danych. Wiele zadań nie wymaga posiadania minikomputera wystarczy działający w przeglądarce internetowej emulator, ESERO-Polska prowadzi również cykl wypożyczania zestawów edukacyjnych w tym Astro Pi Kit.

Informatyka, Technika, Astro Pi

Poznajemy nakładkę Sense HAT

Ten scenariusz to nie tylko wstęp do wyzwania Astro Pi ale ciekawy zbiór zagadnień do poruszenia podczas lekcji informatyki. Wiele zadań nie wymaga posiadania minikomputera i nakładki Sense HAT a wystarczy działający w przeglądarce internetowej emulator nakładki Sense HAT.

Informatyka, Astro Pi

Pierwsze kroki z minikomputerem Astro Pi

Materiały pomagające zapoznać się z minikomputerem Astro Pi i postawić pierwsze kroki w wyzwaniu Europejskiej Agencji Kosmicznej i Fundacji Raspberry Pi. Scenariusz to nie tylko wstęp do wyzwania ale ciekawy zbiór zagadnień do poruszenia podczas lekcji informatyki. Wiele zadań nie wymaga posiadania minikomputera a wystarczy interaktywne środowisko języka Python dostępne on-line.

Biologia, Fizyka, Geografia, Informatyka, Przyroda, WOS

Houston, mamy obraz!

Materiały powiązane z, prowadzonymi przez ESERO-Polska, warsztatami „Houston, mamy obraz!”. Warsztaty mają na celu zademonstrowanie przykładowych sposobów integracji tematów ścisłych i społecznych, przy pomocy zdjęć satelitarnych.

Geografia

Jak powstały kanały marsjańskie

Geografia

Jak duży jest Księżyc

Fizyka

Pojazd kosmiczny

Fizyka

Kontakt z kosmitami

Fizyka

Poczuj się jak astronauta

Geografia

Zrób własny teleskop

Geografia

Co widzisz

Geografia

Spadające gwiazdy

Biologia

Hodujemy rośliny

Biologia

Drzewa w różnych porach roku

Geografia

Dzień i noc na świecie

Fizyka

Gdzie jest cień

Fizyka

Poczuj grawitację

Geografia

Klimat kontynentalny i oceaniczny

Geografia

Gdzie znika deszcz

Geografia

Twoja okolica

Meteoryty

Dlaczego Mars jest czerwony

Jak wygląda Księżyc

Słońce, Ziemia, Księżyc

Prawdziwy skafander kosmiczny

Wyjątkowe życie

Podróż kosmiczna

Technika

Rakieta z klocków

Technika

Jak się komunikujemy

Przyroda

Spójrz

Wybierz język

Wybierz poziom

Wybierz przedmiot