Filmy edukacyjne

Europejska Agencja Kosmiczna w ramach swojej pracy edukacyjnej przygotowuje filmy demonstrujące różne zagadnienia naukowe czy serię animacji z przemiłym kosmitą Paxim, który poznaje naszą planetę i układ słoneczny. Zapraszamy do oglądania filmów i wprowadzania ich jako ciekawy element lekcji.

 

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Na Srebrnym Globie

31.01.2021

film w j. polskim

Jak jest na Księżycu 🌙? Ciepło, zimno, jasno, ciemno? Podczas niedzielnego pokazu spojrzysz na 🌓 Srebrny Glob z Ziemi, z kosmosu, a nawet z jego powierzchni. Zobaczysz księżycowe wulkany 🌋 i jaskinie. Miejsca, w których zawsze trwa dzień 🌕 i takie, gdzie Słońce nigdy nie dochodzi🌑. Wspólnie sprawdzimy co czeka astronautów 🚀, którzy polecą na Księżyc za kilka lat.

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Kosmiczna pogoda

24.01.2021

film w j. polskim, z polskimi napisami

Jakie w tym tygodniu prognozy dla Układu Słonecznego? Na Merkurym w nocy silne przymrozki, ale w ciągu dnia temperatura wzrośnie nawet do 400 °C. Na Wenus 480 °C, wysokie ciśnienie i przelotne kwaśne deszcze. W niektórych regionach Marsa przewidywane natomiast umiarkowane burze piaskowe. Uwaga też na silny wiatr na Uranie – w porywach do 240 m/s.

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Życie gwiazd

17.01.2021

film w j. polskim, z polskimi napisami

Dlaczego gwiazdy mają różne kolory? Czemu niektóre z nich wybuchają? Zapraszamy Cię do świata gwiazd. Przekonasz się, jak bardzo jest on zróżnicowany. Pokażemy gwiazdy zupełnie niepozorne i prawdziwe olbrzymy. Świecące bardzo jasno i nieco słabiej.

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Pluton i kosmiczny gruz

10.01.2021

film w j. polskim, z polskimi napisami

Pamiętasz jeszcze Plutona? Kiedyś był planetą, częścią Układu Słonecznego. Dlaczego został zdegradowany? Podczas pokazu polecisz z nami na Plutona, dokładniej go poznamy i spojrzymy mu prosto w „serce”. Obejrzymy także inne kosmiczne głazy, np. komety.

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Kosmiczny Sylwester

31.12.2020

film w j. polskim, z polskimi napisami

Sylwester na niebie? To nie muszą być efekty pirotechniczne! Zobacz z nami znacznie bardziej wystrzałowe obiekty – supernowe, spadające gwiazdy, mgławicę Krab i galaktykę o nazwie Fajerwerk. Sprawdź, jak świętują astronauci na stacji kosmicznej i jakie zjawiska astronomiczne przyniesie nam nowy rok.

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Pierwsza gwiazdka

20.12.2020

film w j. polskim, z polskimi napisami

Wybierz się z nami w kosmiczną podróż i poszukaj odpowiedzi na różne pytania: Czym w rzeczywistości była Gwiazda Betlejemska? Jakie ciało niebieskie najjaśniej zaświeci 24 grudnia w tym roku? Jak znaleźć je na niebie?

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Grudniowa noc spadających gwiazd

13.12.2020

film w j. polskim, z polskimi napisami

Spadające gwiazdy to nie tylko Perseidy! Meteory z roju Geminidów są poszkodowane, bo widać je zimą i nikt nie ma ochoty na długie obserwacje w chłodzie. Obejrzyj je raze  z nami na ekranach, w domowym zaciszu.

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Gwiazdka z nieba od Mikołaja

06.12.2020

film w j. polskim, z polskimi napisami

Wyrusz w podróż i poznaj odpowiedzi na różne pytania. Czy gwiazdka może wpaść przez komin, razem z Mikołajem? Jak zostać właścicielem gwiazdy? Dlaczego na obrazkach wszystkie gwiazdy wyglądają tak, a nie inaczej? Podczas Mikołajkowego pokazu przypatrz się znanym gwiazdom.

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Czarne dziury i galaktyki

29.11.2020

film w j. polskim, z polskimi napisami

Poznaj z nami niesamowicie ciekawe obiekty – czarne dziury, które pełnią bardzo ważną rolę w galaktykach, a w ich pobliżu czas płynie w innym tempie.

Patrz w gwiazdy – pokaz online: Najdziwniejsze księżyce pod Słońcem

22.11.2020

film w j. polskim, z polskimi napisami

Wybierz się w podróż na Księżyc i dalej w Układ Słoneczny. Miniemy Marsa i polecimy do Jowisza oraz Saturna, które mają mnóstwo niezwykłych księżyców! Dowiesz się czy istnieje księżyc który wygląda jak pizza lub jak pierożek cappeletti 🙂