NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięKalendarz ESERO na rok szkolny 2021/22
Rozpoczął się nowy rok szkolny, a co za tym idzie nasz kalendarz wypełnia się różnymi aktywnościami. Przygotowujemy warsztaty, spotkania i działania wspierające rozwój nauczycielek i nauczycieli w całej Polsce oraz prowadzimy konkursy dla dzieci i młodzieży.
W ESERO-Polska dzieje się wiele przez cały rok. Nasze działania i aktywności opracowujemy z myślą o nauczycielkach i nauczycielach pracujących na wszystkich etapach edukacji: od wczesnoszkolnej po szkołę ponadpodstawową. Wśród przygotowanych propozycji znajdziecie materiały, które pomagają wprowadzić zagadnienia z tematyki kosmicznej na szkolne zajęcia – od inspiracji artystycznych przez lekcje historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie po biologię, chemię, fizykę i informatykę. Wspieramy inicjatywy oddolne, które mądrze rozwijają wiedzę o sektorze kosmicznym i dzieją się w całym kraju, dzięki naszym partnerom. Prowadzimy i współorganizujemy liczne, kosmiczne wyzwania oraz konkursy dla dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacji.
Bądźcie z nami cały rok! Co na Nas czeka?
Wyzwania i konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej:
CANSAT
- Zakres wiekowy: uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych w wieku 14 — 19 lat
- Zgłoszenia: od 1 do 23 września
CanSat to międzynarodowy konkurs, który polega na samodzielnym konstruowaniu symulatorów sond kosmicznych przez zespoły uczniowskie oraz prowadzeniu za ich pomocą badań naukowych podczas lotu rakietą i opadania na Ziemię.
EUROPEJSKIE WYZWANIE ASTRO PI
- Zakres wiekowy: do 19 lat (MZ do 14 lat, MLK do 19 lat)
- Start 13 września
- Misja Laboratorium Kosmiczne: zgłoszenia w 1 etapie do 29 października
- Misja Zero: zgłoszenia do 13 marca
Astro Pi to projekt edukacyjny ESA prowadzony we współpracy z Fundacją Raspberry Pi. Stwarza uczniom i uczennicom okazję do przeprowadzenia badań naukowych w kosmosie.
Zadaniem konkursowym jest napisanie programów komputerowych działających na komputerach Raspberry Pi, a następnie uruchamianych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wyzwanie Astro Pi jest podzielone na dwie osobne misje o różnych poziomach złożoności: Misja Zero i Misja Laboratorium Kosmiczne.
CLIMATE DETECTIVES
- Zakres wiekowy: 8 – 15 lat
- Start 14 września
- Zgłoszenia w 1 etapie do 25 listopada
Jako climate detectives, zespoły uczniów i uczennic mają za zadanie zidentyfikować i zbadać lokalny problem klimatyczny. A na podstawie swoich wyników zaproponują działanie uświadamiające swoją społeczność na temat zbadanego problemu.
W kluczowych etapach projektu, zespoły otrzymają wsparcie od osób zajmujących się zawodowo badaniem klimatu. Zaopiekują się one ich pomysłami i przekażą swoje wskazówki co do realizacji planów badań zaproponowanych przez uczestników i uczestniczki.
MOON CAMP
- Zakres wiekowy: 6 – 19 lat
- Start 15 września
- Zgłoszenia do 21 kwietnia
Moon Camp to wyzwanie, w którym uczniowie i uczennice wykorzystają innowacyjne technologie uczenia się, aby zaprojektować własną bazę księżycową za pomocą narzędzia do modelowania 3D (Tinkercad lub Fusion 360). Zespoły będą musiały również przeprowadzić szereg eksperymentów naukowych w celu zbadania ekstremalnego środowiska kosmicznego i zrozumienia, w jaki sposób astronauci mogliby żyć na Księżycu.
Moon Camp to wynik wspólnych działań podejmowanych przez ESA i Airbus Foundation, we współpracy z Autodesk. Wyzwanie jest podzielone na trzy osobne kategorie o różnych poziomach złożoności: Discovery, Explorers i Pioneers
MISJA X: TRENUJ JAK ASTRONAUCI
- Zakres wiekowy: 8 – 12 lat
- Start 17 września
- Zgłoszenia w 1 etapie do 13 stycznia
Misja X: Trenuj jak astronauta to międzynarodowe wyzwanie edukacyjne, które koncentruje się na zdrowiu, nauce, kondycji i żywieniu oraz zachęca uczniów i uczennice do trenowania jak astronauta/astronautka.
W ramach tego wyzwania uczniowie i uczennice ćwiczą naukowe rozumowanie i pracę zespołową, uczestnicząc w praktycznej edukacji STEM i zajęciach wychowania fizycznego ukierunkowanych na siłę, wytrzymałość, koordynację, równowagę i świadomość przestrzenną.
Wydarzenia i spotkania o tematyce kosmicznej:
Konferencja Kosmos w Szkole
- Dla nauczycieli/ek, edukatorów/ek edukacji pozaformalnej
- 15-16 października
- Format mieszany: online (stream YouTube, FB) oraz wydarzenie w CNK*
- Wymagane zapisy, część online otwarta
Kosmos w Szkole to nasze kosmiczne święto i okazja do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) a polskimi edukator(k)ami. Konferencja składa się z kilku części i zwiera warsztaty, aktywności w których przedstawiamy interesujące i merytoryczne projekty oraz przestrzeń do dyskusji między edukatorami/kami. Umożliwia spotkania z naukowcami/czyniami i ekspertami/kami z sektora kosmicznego, by poznać informacje o najnowszych odkryciach i projektach.
Lekcje nie z tej Ziemi
- Zakres wiekowy: od 4 kl. SP
- Zapisy: kwiecień 2022
- Wydarzenie online
W ramach „Lekcji nie z tej Ziemi” możecie zaprosić ekspertów i ekspertki branży kosmicznej na swoje lekcje. Bezpośrednie rozmowy z inżynierem, astrofizyczką, programistką, czy lekarzem medycyny kosmicznej to spotkania inspirujące młodzież do odkrycia w sobie nowych pasji.
Program ambasadorski
- Dla nauczycieli/ek, edukatorów/ek edukacji pozaformalnej
- Aplikacje zostaną otwarte w listopadzie
- Ogłoszenie wyników w grudniu
- Współpraca na podstawie umowy
- Cast trwania programu rok 2022
Programu ambasadorski działa od wielu lat i jego celem jest wspieranie edukatorek i edukatorów w prowadzeniu projektów naukowych i wydarzeń o tematyce kosmicznej. Program intensywnie trwa rok, finansowanie działań w tym czasie wynosi ok. 4 000 zł., i polega na współpracy między uczestnikami i uczestniczkami a zespołem ESERO–Polska. Zapraszamy do rekrutacji edukatorów i edukatorki, którzy już realizują lub chcieliby w roku szkolnym 2021/2022 zacząć organizować aktywności związane z tematami kosmicznymi. Po okresie roku zapraszamy do pozostania w programie w roli honorowego ambasadora/ambasadorki.
Galaktyka kobiet
- Dla dziewczyn i chłopców w szkole ponadpodstawowej
- Dla nauczycieli/ek, edukatorów/ek edukacji pozaformalnej, rodziców
- Spotkania odbędą się: 2 grudnia 2021, 8 marca 2022
- Format mieszany: online (stream YouTube, FB) oraz wydarzenie w CNK*
- Wydarzenia otwarte, nie wymagają wcześniejszych zapisów
Galaktyka kobiet to wydarzenie o charakterze edukacyjnym, którego celem jest zainteresowanie młodych osób tematyką kosmiczną, technologiami i zawodami przyszłości. Pragniemy rozbudzać pasję do nauk ścisłych wśród młodzieży, dając możliwość bezpośredniej rozmowy w przyjaznej atmosferze z badaczkami. Przełamujemy stereotypy dotyczące płci i przypisywania młodzieży z góry narzucanych ról. To okazja, aby poznać interesujące kobiety zaangażowane w świat nauki i nowoczesnych technologii. Kobiety twórcze, mające nieszablonowe podejście do pracy.
System wypożyczania zestawów edukacyjnych
- Dla nauczycieli/ek, edukatorów/ek edukacji pozaformalnej
- Nabór raz w kwartale
- Czas wypożyczenia zestawu: 2 miesiące
- Wymagane zapisy przez formularz
- Ponoszony koszt: odesłanie zestawu do CNK
W ramach naszych zróżnicowanych działań udostępniamy Wam narzędzia edukacyjne wykorzystujące metodę badawczą oraz nowe technologie w nauczaniu. Narzędzia takie służą rozwojowi młodych ludzi, stymulując ich proces uczenia się poprzez zabawę i twórczą aktywność.
Do wypożyczenia przekazujemy dwa zestawy:
Kurs online „Zdjęcia satelitarne w szkole”
- Dla nauczycieli/ek, edukatorów/ek edukacji pozaformalnej, rodziców
- Czas trwania: cały rok
- Po ukończeniu kursu przyznawany jest certyfikat
Możesz rozpocząć go w każdym momencie! Jest to kurs zawierający 6 modułów tematycznych opartych na wykorzystaniu danych satelitarnych w edukacji. Jest skierowany głównie (ale nie tylko) do osób uczących w szkołach ponadpodstawowych, zwłaszcza takich przedmiotów jak geografia, fizyka, biologia czy wiedza o społeczeństwie. Wszystkie umiejętności łatwo mogą zostać zaadaptowane na inne przedmioty szkolne i poziomy edukacji. Wszystkie zadania możesz robić po swojemu – w swoim tempie, według dowolnej kolejności. Informacje o wymaganiach przy uzyskaniu certyfikatu znajdują się na stronie kursu.
O kosmosie przy kawie
- Dla nauczycieli/ek, edukatorów/ek edukacji pozaformalnej, rodziców
- Cykliczne spotkania raz w miesiącu, środy, godzina 18:00
- Format online: ZOOM
- Spotkania otwarte, zapisy przez formularz zgłoszeniowy
Cykl spotkań O kosmosie przy kawie pozwala na to by w luźnej atmosferze „przy kawie” porozmawiać, od czego zacząć i jak zbudować zainteresowanie dzieci i młodzieży zagadnieniami kosmicznymi. Jest to przestrzeń do rozmów o wprowadzaniu tematyki kosmicznej na zajęcia przedmiotowe oraz kół zainteresowań. Każde spotkanie to inny wybrany temat. Towarzyszą nam edukatorzy, eksperci i nauczyciele, z którymi współpracujemy.
Wszystkie nasze aktywności, projekty i wydarzenia są bezpłatne!
W ciągu roku tworzymy lub współpracujemy przy tworzeniu nowych aktywności, które nie zostały jeszcze zaplanowane. Będziemy aktualizować i dodawać kolejne elementy do naszego kalendarza. Prosimy o czujność i odwiedzanie nas w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy na bieżąco ważne i ciekawe informacje z zakresu edukacji kosmicznej. Zachęcamy by zapisać się do naszego newslettera oraz śledzić nasz profil na Facebook’u.
* w zależności od przepisów i postanowień dotyczących postępowania w trakcie stanu epidemii SARS-CoV-2