Europejski Konkurs CanSat 2019/2020

CANSATCanSat to międzynarodowy konkurs, który polega na samodzielnym skonstruowaniu minisatelitów przez uczniów i uczennice oraz kolejno prowadzeniu za ich pomocą badań naukowych. Dzięki temu młodzież ma szansę zaangażować się w autorski projekt naukowy i inżynierski, już na etapie edukacji szkolnej.

Piąta edycja konkursu CanSat, organizowanego przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska będzie trwać od września 2019, aż do marca 2020. Drużyna, której projekt zwycięży na poziomie ogólnopolskim, w czerwcu danego roku jedzie zmierzyć się z innymi drużynami europejskimi na międzynarodowy finał konkursu.

Czym jest konstruowany przez młodzież cansat?

Finał konkursu CanSat 2018 – wnętrze jednego z projektowanych minisatelitów.

Tak zwany cansat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów: najpierw podczas lotu rakietą, na wysokość kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie, jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają cansaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego.

Projekt cansata podlega kilku podstawowym ograniczeniom i wytycznym nałożonym przez organizatorów. Poza konkretnymi wymiarami geometrycznymi cansat nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników (np. nie może mieć napędu pirotechnicznego), a jego zasilanie powinno pozwolić na kilka godzin samodzielnej pracy (np. dzięki bateriom słonecznym). Początkujący zawodnicy mogą skorzystać z, dostarczanych przez organizatorów, gotowych zestawów elektronicznych, zawierających podstawowe komponenty cansata, które później mogą dostosować do swoich potrzeb.

Harmonogram konkursu CanSat 2019/2020

Kto może wziąć udział w konkursie?

 • Zespoły, których członkowie są na poziomie edukacji szkoły średniej
 • Zespół powinien składać się z maksimum 6 osób
 • Każdy zespół musi mieć opiekuna/mentora, który będzie kontaktował się w języku angielskim z Biurem Edukacji ESA.
 • Co najmniej 50% członków zespołu musi być obywatelami kraju członkowskiego lub stowarzyszonego z ESA

Członkowie zespołu muszą spełniać jedno z poniższych wymagań:

 1. być uczniami szkoły ponadpodstawowej z jednego z krajów członkowskich lub stowarzyszonych z ESA;
 2. podlegać edukacji domowej;
 3. być członkami koła naukowego/klubu naukowego działającego w obrębie szkoły/placówki edukacyjnej.

Nie ma narzuconego limitu liczby zespołów pochodzących z jednej szkoły, jednak jeden nauczyciel może zgłosić maksymalnie jeden zespół uczniowski, w tym każdy uczeń może być członkiem tylko jednego zespołu. Każda drużyna może złożyć tylko jedno zgłoszenie.

Widok z kamery podczas opadania jednego z satelitów w trakcie polskiego finału konkursu CanSat 2018.

Więcej szczegółów i zarys etapów konkursu!

Konkurs CanSat składa się z sześciu etapów:

 • Etap I – Postawienie pytania badawczego i opis misji minisatelity (1 września – 29 września 2019)
 • Etap II – Warsztaty wprowadzające dla opiekunów 25 wybranych zespołów (12-13 października 2019)
 • Etap III – Raport I: Prototypowanie i przesłanie pierwszego raportu (październik 2019 – 4 listopada 2019)
 • Etap IV – Raport II: Analiza raportów, dalsze prototypowanie i budowanie cansatów (listopad 2019 – 9 stycznia 2020)
 • Etap V – Raport III: przesłanie całościowego raportu i dokumentacji potwierdzającej budowę CanSata (styczeń 2020 – 1 marca 2020)
 • Etap VI Finał polskiej edycji konkursu CanSat (marzec 2020)

Jak przesłać zgłoszenie?

 • Aby się zarejestrować do konkursu CanSat, wypełnij   formularz zgłoszeniowy (zespół zgłasza osoba opiekująca się nim, np. nauczyciel/nauczycielka).
 • Na zgłoszenia zespołów czekamy do 29 września 2019! Same działania zespołów poprzedzone będą warsztatami dla opiekunów zespołów zakwalifikowanych do udziału w konkursie.
 • Rejestracja obejmuje zarówno warsztaty dla opiekunów, które odbędą się w dniach 12-13 października 2019 r. oraz część główną konkursu, która potrwa aż do drugiej połowy marca 2020 r., kiedy to odbędzie się kampania startowa, będąca zwieńczeniem konkursu.

 

Przygotowując się do złożenia aplikacji, warto pomyśleć o takich kwestiach jak:

 • Jakie będą cele naukowe/techniczne misji? Co misja ma osiągnąć/zmienić?
 • W jaki sposób CanSat będzie zbierał dane?
 • W jaki sposób dane zebrane podczas lotu zostaną wykorzystane?

Regulamin konkursu  – W tym pliku znajdziesz odpowiedzi na prawdopodobnie wszystkie pytania co do konkursu!

Podczas rejestracji wybieramy 25 zespołów z całej Polski, które wezmą udział w konkursie, następnie zapraszamy osoby opiekujące się zespołami na warsztaty wprowadzające – przekazujemy podczas nich podstawowe informacje z elektroniki, oprogramowania, czy dynamiki pracy w grupie.

 

Pamiętajcie, że nauczyciel/nauczycielka opiekujący się zespołem, nie musi być specjalistą/specjalistką w każdym zagadnieniu konkursowym! 

Podczas dalszej części konkursu, uczestnicy i uczestniczki informują jury o postępach swoich prac poprzez 3 raporty (Preliminary, Critical, Final Design Review), na podstawie których następuje selekcja 10 zespołów, których CanSaty wystartują na pokładzie rakiety podczas finałów konkursu w marcu 2020 r., aby przeprowadzić zaprojektowaną przez zespół misję.

Ważne terminy:

 • Rejestracja – od 1 do 29 września 2019 r.
 • Warsztaty dla nauczycieli/nauczycielek – 12-13 października 2019, Centrum Nauki Kopernik
 • Finały – marzec 2020, poligon wojskowy Nowa Dęba

Informacje organizacyjne:

W przypadku pytań prosimy o kontakt na cansat@kopernik.org.pl lub bezpośrednio:

Aleksander Jasiak
koordynator programu ESERO-Polska
tel. 694 580 384
aleksander.jasiak@kopernik.org.pl 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Nowicka
rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik
tel. 604 194 689
katarzyna.nowicka@kopernik.org.pl

Polskie sukcesy

Polscy uczniowie i studenci już od kilku lat biorą udział w zawodach CanSatów. W 2013 roku sukces odniosła drużyna Kraksat z Krakowa, która zajęła pierwsze miejsce na europejskich finałach uczniowskich w Holandii. Jeszcze lepszym rokiem, okazał się 2015, kiedy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej zwyciężyli w zawodach CanSat Competition w Teksasie a drużyna licealistów Techswarm z tego samego miasta zajęła II miejsce w konkursie europejskim. Zwycięzcy polskiej edycji CanSat 2017, zespół CANpernicus z Torunia, osiągnęli sukces, zajmując trzecie miejsce w europejskich finałach, organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną w Niemczech. Z kolei w 2019 roku, zespół ArctowSky uzyskał na finałach eurpejskich nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcie naukowe. Tegoroczni zwycięzcy i zwyciężczynie również będą reprezentować nas na finałach europejskich.

 

W związku z pandemią Covid19 edycja CanSat 2019/2020 uległa zmianie, o czym uczestnicy zostali poinformowani drogą mailową.

 

Kreatywnych pomysłów, dużo cierpliwości, niszczenia setek prototypów! Powodzenia!

Partnerem projektów STEM jest Boeing. Boeing