Mission X 2023/2024

Trenuj niczym astronauci i astronautki! 

Aktualizacja strony wyzwania nastąpi wkrótce!

Mission X to międzynarodowy projekt edukacyjny, prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z koordynatorami krajowymi, koncentrujący się na sprawności fizycznej oraz prawidłowym odżywianiu dzieci i młodzieży. Zespoły uczniów i uczennic wykonują zadania, za które zdobywają punkty. Dzięki nim maskotki Mission X – Luna i Leo – będą mogły odbyć podróż na Księżyc. Na wyzwanie składają się dwa zestawy zadań dla uczniów i uczennic:

 • zadania fizyczne, które pomagają w wykształceniu siły, wytrzymałości, koordynacji i orientacji przestrzennej
 • zadania naukowe, które koncentrują się na tematach naukowo-przyrodniczych i pozwalają ćwiczyć pracę metodą naukową oraz pracę w zespole

Celem projektu jest walka z otyłością u dzieci i młodzieży oraz rozwijanie umiejętności prowadzenia projektów naukowych. Poprzez realizowanie specjalistycznych misji zachęcamy uczniów i uczennice do trenowania, tak jak robią to astronauci i astronautki. 

Projekt został opracowany przez naukowców zajmujących się kosmosem oraz specjalistów od fitnessu, pracujących z astronautami i astronautkami oraz agencjami kosmicznymi na całym świecie.  

Zobaczcie jak astronauta Luca Parmitano zaprasza do wyzwania.

Kto może wziąć udział w wyzwaniu? 

  • zespoły składające się z uczniów i uczennic w przedziale wiekowym od 8 do 12 lat,
  • zespoły rodzinne – składające się z członków rodziny,
 • Zadania można z łatwością modyfikować dla różnych grup wiekowych i poziomów umiejętności – przy zgłoszeniu warto podać wiek osób w zespole.
 • Nie ma minimalnej ani maksymalnej liczby członków w zespołach – zaleca się, aby uczniowie/uczennice pracowali z co najmniej 1 inną osobą pod nadzorem nauczyciela, instruktora, prowadzącego lub rodzica.
 • Nie ma narzuconego limitu liczby zespołów prowadzonych przez nauczyciela/kę bądź mentora/kę oraz pochodzących z jednej szkoły. Żadna osoba nie może należeć do więcej niż jednego zespołu.
 • Polecamy współpracę między edukatorami wychowania fizycznego oraz przedmiotów naukowych.

Uczniowie i uczennice ćwiczą pracę metodą naukową oraz pracę zespołową, uczestnicząc w praktycznych misjach treningowych ukierunkowanych na siłę, wytrzymałość, koordynację, równowagę i świadomość przestrzenną. Wiele lekcji i zajęć jest związanych z programem nauczania i wyraźnie koncentruje się na tematach dotyczących  zdrowego żywienia. 

Jak  się zarejestrować? 

 • opiekunowie/opiekunki muszą zarejestrować zespół poprzez formularz online na stronie wyzwania.

Do rejestrowania drużyn szczególnie zachęcamy nauczycieli I i II etapu edukacyjnego oraz rodziców.

Jak przesyłać postępy w zadaniach?

 • Na stronie wyzwania dostępne są zadania do wykonania oraz dziennik śledzenia postępów,
 • Po wykonaniu dowolnej liczby zadań należy wprowadzić odpowiednią liczbę punktów w specjalnym kalkulatorze – zostanie udostępniony 16 stycznia 2023. 

Nie ma minimalnej ani maksymalnej liczby zadań, które trzeba wykonać, aby wziąć udział w wyzwaniu. Zadania w wyzwaniu Mission X: trenuj jak astronauci można wykonywać przez cały rok a punkty wprowadzić w kalkulatorze w czasie otwarcia podróży maskotek Luny i Leo na Księżyc.

Harmonogram

 • zapisy otwarte w trakcie całości wyzwania
 • 13 września 2022 r. otwarcie zapisów
 • 16 stycznia 2023 r. otwarcie podróży maskotek Luny i Leo na Księżyc
 • 31 maja 2023 r. zakończenie rejestracji punktów za pomocą kalkulatora

Główna część wyzwania Mission X odbywa się co roku od stycznia do majaW tym czasie należy wykonać wybrane zadania i wpisać punkty na stronę. Pod koniec misji wszystkie przedstawione punkty pomagają maskotkom Lunie i Leo, pokonać odległość 384 400 km pomiędzy Ziemią a Księżycem. Po zakończeniu edycji wszyscy uczniowie i uczennice oraz  opiekunowie dostają Certyfikaty Ukończenia Misji.  

Kilka wskazówek:

Kontakt

Koordynatorką krajową wyzwania jest Elżbieta Rząca – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Gdowie.