


NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięMoon Camp 2022/2023
Zaprojektuj swoją bazę księżycową!
Wyzwanie Moon Camp to edukacyjny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Fundacji Airbus przy wsparciu firmy Autodesk. Przenosi nas w świat projektowania trójwymiarowego – 3D, który pozwoli zespołom uczniów i uczennic stworzyć księżycową bazę. W przyszłości, aby astronauci i astronautki mogli pozostać na Księżycu przez długi czas, należy przygotować im całą infrastrukturę, która pomoże sprostać różnym wyzwaniom, czekającym na odkrywców i odkrywczynie tego Srebrnego Globu. Niektóre z nich to ochrona przed promieniowaniem i meteorytami, produkcja energii, wydobycie i odzyskiwanie wody, czy produkcja żywności oraz wiele, wiele innych. Wyzwanie Moon Camp zaprasza do zbadania Księżyca i opracowania projektów, które mogą rozwiązać problemy, jakim przyjdzie się zmierzyć przyszłym astronautom i astronautkom.
Moon Camp to nie lada wyzwanie! Zespoły uczniowskie swoje zadanie mogą rozpocząć od zapoznania się z przykładami naukowych i interdyscyplinarnych eksperymentów, które znajdują się na stronie wyzwania: https://mooncampchallenge.org/resources/. Pozwolą im poznać ekstremalne środowisko kosmiczne. Chodzi o ty, by zrozumieli, jak astronauci i astronautki mogliby żyć na Księżycu. To pozwoli przygotować pełniejsze i bardziej naukowe projekty. Głównym zadaniem uczniów i uczennic będzie zaprojektowanie trójwymiarowego (3D) modelu bazy księżycowej. Ich konstrukcja powinna być dostosowana do trudnego środowiska i korzystać z lokalnych zasobów oraz zapewnić ochronę i/lub pomieszczenia mieszkalne bądź robocze dla astronautów i astronautek mieszkających na Srebrnym Globie.
Wyzwanie zostało podzielone na trzy oddzielne poziomy:
Moon Camp Discovery, polega na zaprojektowaniu wybranego elementu bazy księżycowej przy wykorzystaniu narzędzia Autodesk®Tinkercad™.
Zespoły mają do wyboru, zaprojektować:
- Lądownik księżycowy
- Moduł mieszkalny astronautów i astronautek
- Łazik księżycowy
- Rakietę
- Księżycową Stację Kosmiczną
- Kombinezon astronauty/astronautki
Moon Camp Discovery to wyzwanie dla początkujących. Wszystkie zespoły, które prześlą zgłoszenie zgodne z wytycznymi wyzwania, otrzymają certyfikat uczestnictwa, a ich projekt będzie udostępniony na platformie internetowej Moon Camp.
Moon Camp Explorers, w tym wyzwaniu misją każdej drużyny jest zaprojektowanie trójwymiarowej bazy przy wykorzystaniu narzędzia Autodesk®Tinkercad™. Ma ona być domem dla co najmniej 2 astronautów, utrzymać ich przy życiu i chronić przed zagrożeniami oraz próżnią panującą w przestrzeni kosmicznej. Zespoły będą musiały przesłać raport o ich projekcie.
Obóz księżycowy powinien obejmować:
- Wykorzystanie lokalnych zasobów (np. ziemia księżycowa, lód)
- Rozwiązania technologiczne (np. źródło prądu, system recyklingu, komora wzrostu żywności – uprawa hydroponiczna)
- Ochrona (przed meteorytami i promieniowaniem)
- Infrastruktura potrzebna do życia i pracy dla astronautów
Moon Camp Pioneers, w tym wyzwaniu misją każdej drużyny jest zaprojektowanie trójwymiarowej bazy przy wykorzystaniu narzędzia Autodesk®Fusion 360. Ma ona być domem dla co najmniej 2 astronautów, utrzymać ich przy życiu i chronić przed zagrożeniami oraz próżnią panującą w przestrzeni kosmicznej. Zespoły będą musiały przesłać raport o ich projekcie.
Obóz księżycowy powinien obejmować:
- Wykorzystanie lokalnych zasobów (np. ziemia księżycowa, lód)
- Rozwiązania technologiczne (np. źródło prądu, system recyklingu, komora wzrostu żywności – uprawa hydroponiczna)
- Ochrona (przed meteorytami i promieniowaniem)
- Infrastruktura potrzebna do życia i pracy dla astronautów
Kto może wziąć udział w wyzwaniu?
- Zespoły, których członkowie/członkinie:
- Discovery – mają maksymalnie 19 lat (w momencie rejestracji), według organizatorów preferowany wiek uczestników i uczestniczek znajduje się w przedziale od 6 do 14 lat.
- Explorers – mają maksymalnie 14 lat (w momencie rejestracji)
- Pioneers – znajdują się w przedziale od 15 do 19 lat (w momencie rejestracji) – uczniowie poniżej 15 roku życia mogą wziąć udział w tym etapie, pod warunkiem, że przynajmniej połowa zespołu, będzie w wieku proponowanym przez organizatorów.
- Zespół powinien składać się z
- Discovery – minimum 1 do maksymalnie 6 osób
- Explorers – minimum 2 do maksymalnie 6 osób
- Pioneers – minimum 2 do maksymalnie 6 osób
- Zespołem musi się opiekować nauczyciel/ka bądź mentor/ka. Zespołami w wyzwaniu Moon Camp Discovery mogą opiekować się rodzicie. Osoby te mają za zadanie wspierać zespół swoją wiedzą oraz będą kontaktować się w języku angielskim z Biurem Edukacji ESA/Fundacją Airbus w sprawach organizacyjnych przez platformę stworzoną dla wyzwania Moon Camp: www.mooncampchallenge.org lub adres e-mail: moon.camp@esa.int. To oni zakładają konto do przesłania zgłoszenia.
- Co najmniej 50% członków/członkiń zespołu musi być obywatel(k)ami kraju członkowskiego lub stowarzyszonego z ESA, Słowenii lub Kanady.
Członkowie/członkinie zespołu muszą spełniać jedno z poniższych wymagań:
- być uczniami/uczennicami szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej z jednego z krajów członkowskich lub stowarzyszonych z ESA, Słowenii lub Kanady;
- podlegać edukacji domowej;
- należeć do koła naukowego/klubu edukacyjnego, działającego w obrębie szkoły lub placówkach edukacyjnych, należeć do harcerstwa lub innych podobnych organizacji edukacyjnych.
Nie ma narzuconego limitu liczby zespołów prowadzonych przez nauczyciela/kę bądź mentora/kę oraz pochodzących z jednej szkoły czy klubu naukowego. Żadna osoba nie może należeć do więcej niż jednego zespołu. Każda drużyna może złożyć tylko jedno zgłoszenie.
Każda drużyna może zgłosić swój projekt w dwóch poziomach, zarówno w wyzwaniu Moon Camp Discovery i Moon Camp Explorers lub Pioneers. Co oznacza, że jeśli stworzycie ciekawy element bazy księżycowej w etapie Discovery może posłużyć wam jako wkład do kolejnego wyzwania!
Zanim zaczniecie projektować swoje elementy bazy księżycowej, warto zastanowić się czy zamieszkał(a)byś na Księżycu?
Jak przesłać zgłoszenie?
- Model 3D bazy księżycowej należy stworzyć wyłącznie przy użyciu programu Autodesk®Tinkercad™ lub Autodesk®Fusion 360. Zgłoszenia przygotowane w innych programach nie będą akceptowane.
- Projekty należy zgłaszać przez platformę internetową Moon Camp: www.mooncampchallenge.org.
Harmonogramy
- od 14 września 2022 r. do 18 kwietnia 2023 r. – terminy nadsyłania zgłoszeń przez zespoły w wyzwaniu Moon Camp Discovery
- od 14 września 2022 r. do 18 kwietnia 2023 r. – termin nadsyłania zgłoszeń przez zespoły w wyzwaniu Moon Camp Explorers
- od 14 września 2022 r. do 18 kwietnia 2023 r. – termin nadsyłania zgłoszeń przez zespoły w wyzwaniu Moon Camp Pioneers
Wymagania i ograniczenia dotyczące wyzwania Moon Camp:
- Zgłoszenia muszą zawierać:
- Discovery: krótki opis projektu napisany w języku angielskim (należy zawrzeć informacje o tym dlaczego tak został przygotowany projekt oraz jakie są naukowe przesłanki stojące za danym pomysłem);
- Explorers i Pioneers: raport zespołu wyjaśniający projekt, napisany w języku angielskim. Raport powinien być przygotowany w szablonie dostępnym online.
- co najmniej jeden zrzut ekranu modelu 3D przygotowanego przez zespół w formacie .JPG lub .PNG, wygenerowane z wykorzystywanego narzędzia;
- Tinkercad:
- projekt Tinkercad musi zostać przesłany jako zdjęcie modelu 3D przygotowany w formacie .JPG lub .PNG (maksymalna wielkość pliku to 25 MB)
- należy również podać publiczny link do projektu Tinkercad.
- Fusion 360:
- projekt zespołu powinien zostać zapisany jako plik Fusion 360, w rozszerzeniu .F3D (maksymalny rozmiar pliku 50 Mb). Oznacza to, że zespoły muszą zapisane projekty przygotować jako archiwum z jednym plikiem. Pliki z rozszerzeniem .F3Z będą akceptowane.
- Historia projektu musi być widoczna w przygotowanym pliku. Sędziowie odtworzą historię projektowania by zobaczyć, jak zostały zbudowane poszczególne elementy projektu. Pliki Fusion 360 bez historii projektowania nie będą uznawane za kwalifikujące się zgłoszenia.
- Każdy zespół musi sam modelować poszczególne elementy projektu. Niedozwolone jest włączanie już istniejących danych/projektów CAD do ostatecznego zgłoszenia, z wyjątkiem plików przygotowanych na potrzeby wyzwania i dostarczonych przez Firmę Autodesk, ESA lub Fundację Airbus.
- Zespół musi być jedynym autorem/właścicielem projektu i wszystkich materiałów przesłanych w wyzwaniu Moon Camp. Projekty sponsorowane lub finansowane przez strony trzecie nie mogą być wykorzystywane. Strona trzecia (w tym szkoła lub sponsorzy projektu) powinni mieć wszelkie prawa do przesyłanych materiałów.
- Zespoły akceptują regulamin wyzwania Moon Camp.
Projekty przygotowane w ramach etapów Moon Camp Explorers i Pioneers podlegają ocenie jury, złożonego z ekspertów ESA, Fundacji Airbus i firmy Autodesk, które wybierze zespoły finalistów i zwycięzców na podstawie następujących kryteriów:
- Innowacja, kreatywność i pomysłowość (25%): jak dobrze ten nowy projekt zwiększa możliwości i poprawia wrażenia użytkownika?
- Umiejętności programowe (25%): jak dobrze zespół wykorzystał umiejętności techniczne i wziął pod uwagę dobre wykonanie elementów bazy opierając się na wymaganiach technicznych?
- Projekt zgody z postawionym celem (25%): stopień, w jakim projekt okazuje się przydatny i odpowiedni do realizacji postawionego przed nim celu, zapewnienia funkcjonalnej bazy księżycowej?
- Raport (25%): Jak dobrze raport wyjaśnia uzasadnienie wyboru projektu i ogólnie wykorzystanie obozu księżycowego?:
Kilka wskazówek:
- Wiele przydatnych materiałów można znaleźć na tej stronie: https://mooncampchallenge.org/classroom-resources/. Pamiętajmy, że mimo iż nasz projekt nie będzie jeszcze możliwy do zbudowania na Księżycu, to jednak powinien być prawdopodobny i przemyślany, z punktu widzenia prowadzonych badań oraz wykorzystanych technologii.
- Inspirujące filmiki, można znaleźć pod tym linkiem: https://mooncampchallenge.org/video-gallery/.
- Narzędzie Tinkercad jest bezpłatne a swoje umiejętności programowania 3D możesz rozwinąć z wykorzystaniem tych filmów instruktażowych: https://mooncampchallenge.org/tinkercad/.
- Narzędzie Fusion360 jest bezpłatne a swoje umiejętności programowania 3D możesz rozwinąć z wykorzystaniem tych filmów instruktażowych: https://mooncampchallenge.org/fusion360/
- Warto zapoznać się z zwycięskimi projektami z edycji 2018/2019 oraz 2019/2020 wyzwania Moon Camp, które znajdują się na dole strony głównej wyzwania: https://mooncampchallenge.org/.
Kontakt
- Wszystkie pytania formułowane w języku angielskim dotyczące wyzwania Moon Camp, powinny być kierowane bezpośrednio pod adres moon.camp@esa.int
- Polskie biuro ESERO-Polska, również służy pomocą pod adresem esero@kopernik.org.pl
- Stworzyliśmy kanał informacyjny na platformie Discord „Moon Camp Polska”: https://discord.gg/petMsHeGyK