Europejskie Wyzwanie Astro Pi 2019/2020

Wyślij swój program w kosmos!

Europejskie Wyzwanie Astro Pi to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzony we współpracy z Fundacją Raspberry Pi. Stwarza niesamowitą okazję do prowadzenia projektu naukowego w kosmosie a konkretnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Aktualnie naziemne badania astronomiczne oraz te prowadzane w przestrzeni kosmicznej wymagają umiejętności programowania, gdyż naukowcy otrzymują ogromne ilości różnorodnych danych. Konkurs Astro Pi to idealna okazja sprawdzenia się w roli programisty i programistki pracujących na nowoczesnych technologiach kosmicznych. Zadaniem jest napisanie programu komputerowego w języku Python, działającego na komputerach Raspberry Pi, w celu przeprowadzenia badań naukowych w warunkach mikrograwitacji.

Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Thomas Pesquet w 2016 roku ogłosił pierwszą edycję konkursu dla uczniów i uczennic poniżej 17 roku życia, pochodzących z wszystkich krajów będących członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Również w tym roku ESA daje niesamowitą możliwość przeprowadzenia badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ponownie w dwóch misjach dla różnych grup wiekowych: Misja Zero dla uczniów i uczennic poniżej 14 roku życia oraz Misja Laboratorium Kosmiczne (Space Lab) dla uczniów i uczennic poniżej 19 roku życia. Przypominamy jak poprzednio Thomas zapraszał Was do wzięcia udziału w konkursie European Astro Pi Challenge.

Komputer Astro Pi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Co to jest Astro Pi?

Astro Pi to nazwa nadana, specjalnie przygotowanym do celów edukacyjnych, komputerom Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Komputery te w dużym stopniu przypominają maszyny, jakich używamy na co dzień. Są jednak o wiele mniejsze i mają odmienne zastosowanie. Oba komputery Raspberry Pi znajdujące się na pokładzie ISS są wyposażone w moduł Sense HAT, który pozwala wyczuwać ruch oraz mierzyć różne parametry fizyczne: wilgotność, temperaturę i ciśnienie oraz wykrywać promieniowanie. Dodatkowo, astronauci mogą posługiwać się dołączonym do zestawu joystickiem i przyciskami mini-komputera – dokładnie jak w konsoli do gier. Każdy komputer Astro Pi jest wyposażony w inny rodzaj kamery: Izzy posiada kamerę, która „widzi” w podczerwieni, a Ed – standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych.

Komputery są gotowe do pracy i z niecierpliwością czekają na uruchomienie Waszego kodu. Od kilku lat pozostają do dyspozycji astronautów obecnie przebywających na stacji i możemy uruchamiać na nich programy komputerowe opracowane… przez Was! Więc nie czekajcie i programujcie!

Co należy zrobić?

  1. Wykazać się zainteresowaniem eksploracją kosmosu i życiem na pokładzie ISS. Jeśli jesteś na tej stronie możesz już odhaczyć ten punkt.
  2. Wybrać jedną z zaproponowanych misji: Misja Zero lub Misja Laboratorium Kosmiczne (Space Lab). Nie ma potrzeby ograniczać się tylko do jednej, jeśli czujesz się na siłach ze swoją drużyną, by wziąć udział w obu poziomach.

 

Europejski Konkurs Astro Pi powraca!

Misja Zero:

Zadaniem zespołu będzie przygotowanie wiadomości z pozdrowieniami dla astronautów (w dowolnym języku krajów członkowskich ESA – jednak bez polskich znaków!) oraz informację dotyczącą temperatury powietrza w ISS, które pojawią się na wyświetlaczu LED. Pozdrowienia mogą zawierać również formy graficzne.

 

 

Misja Laboratorium Kosmiczne:

Zadaniem zespołu będzie przedstawienie projektu, który chcecie zrealizować na ISS i zaprogramowanie komputera, by pozyskać odpowiednie dane. Umożliwi to Tobie i Twojej klasie wygranie zestawu Astro Pi i wzięcie udziału w kolejnych etapach konkursu. Wykaż się kreatywnością i wykorzystaj dostępne na ISS czujniki, tylko najciekawsze eksperymenty zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nie znasz się na programowaniu? Nie martw się! Europejska Agencja Kosmiczna zapewnia materiały edukacyjne, które wyjaśniają, w jaki sposób korzystać z komputera Astro Pi i jak pisać dla niego oprogramowanie. Materiały te dostarczą Ci pomysłów na wykorzystanie Raspberry Pi w szkole.Możesz nawet spróbować samodzielnie użyć modułu Sense HAT. Dowiedz się, co można zrobić za jego pomocą dzięki przeglądarkowemu emulatorowi modułu Sense HAT.

  • Tim Peake opowiada o komputerach Astro Pi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Źródło: ESA

Dla nauczycieli

Specjalnie dla nauczycieli przygotowaliśmy również możliwość uczestniczenia w webinariach dotyczących pracy z komputerami Astro Pi. Zostaną na nich poruszone ogólne tematy z podstaw programowania w języku Python oraz przedstawienie zestawów Astro Pi. Od wrześnie wyruszy również system wypożyczania Astro Pi kits – zestawów identycznych jak te wykorzystywane w konkursie.

Kto może wziąć udział w konkursie?

W Misji Zero uczniowie do ukończenia 14 roku życia. W Misji Laboratorium Kosmiczne uczniowie do ukończenia 19 roku życia (w momencie rejestracji na konkurs) z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. Uczniowie zgłaszają się do konkursu jako drużyna. Każda drużyna musi mieć wsparcie co najmniej jednego nauczyciela.

Jak wziąć udział w konkursie?

W zależności od poziomu konkurs podzielony jest na etapy. Wszystkie szczegóły jak aplikować do konkursu i jak wysyłać zgłoszenia czy raporty są opisane na dedykowanych podstronach.

Kreatywnych pomysłów, cierpliwości przy pisaniu kodu i Powodzenia!

Europejski Konkurs Astro Pi Challenge Misja Zero 2019/2020 – najważniejsze daty

 Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń – kod w języku  programowania Python   12 września 2019
 Zakończenie przyjmowania zgłoszeń   20 marca 2020
 Potwierdzenie wykonania kodu na ISS   maj 2020
 Dostarczenie drużynom certyfikatów uczestnictwa w konkursie   maj – czerwiec 2020

Europejski Konkurs Astro Pi Challenge Misja Laboratorium Kosmiczne 2019/2020 – najważniejsze daty

 Etap 1 – Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń – projekt misji  12 września 2019
 Etap 1 – Zakończenie przyjmowania zgłoszeń – projekt misji  25 października 2019
 Ocena nadesłanych zgłoszeń  początek listopada 2019
 Wybór zespołów z najciekawszymi projektami misji oraz przekazanie zestawów Astro Pi  połowa listopada 2019
 Etap 2 – Praca nad projektem misji: pisanie kodu oraz rozwiązań zaplanowanych w projekcie  połowa listopada 2019
 Etap 2 – Zakończenie przyjmowania zgłoszeń  14 lutego 2020
 Ocena nadesłanych zgłoszeń i wybór zespołów, których projekty zostaną wykonane na ISS  kwiecień 2020
 Etap 3 – Wykonywanie kodów na ISS – przeprowadzanie eksperymentów  kwiecień – maj 2020
 Etap 4 – Przesłanie zespołom zebranych danych, analiza danych i pisanie raportu  6 maja 2020
 Etap 4 – Zakończenie przyjmowania raportów  27 maja 2020
 Dostarczenie drużynom certyfikatów uczestnictwa w konkursie (tylko po przesłaniu raportu)  do połowy czerwca 2020