Kalendarz wydarzeń ESERO 2019/20

Nadciąga nowy rok szkolny, a co za tym idzie nasz kalendarz wypełnia się nowymi aktywnościami. Przygotowujemy ciekawe warsztaty i działania wspierające rozwój nauczycielek i nauczycieli w całej Polsce.

Informujemy o warsztatach organizowanych w różnych miejscach na świecie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz instytucje towarzyszące lub współpracujące z nami. Przedstawiamy konkursy ESA, które wspierają rozwój dzieci i młodzieży w kluczowe kompetencje z prowadzenia projektów o tematyce kosmicznej i nauk z zakresu STEM (z j. ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics – nauki ścisłe, technologia, inżynieria, matematyka). Wspieramy również wydarzenia i inicjatywy oddolne, które promują, i rzetelnie uczą wiedzy z zakresu astronomii, astronautyki, technologii kosmicznych oraz eksploracji kosmosu.

Ale kosmos! – konkurs grantowy

Spotkanie pt.: Kariery kosmiczne, rozmowa z kosmonautą”, Fot. Adam Kozak

 

ALE KOSMOS!

Do 20 września 2019 r. czekamy na zgłoszenia w naszym pierwszym konkursie grantowym. Ale kosmos! to działanie, którego celem jest wsparcie eduktorów i edukatorek w tworzeniu aktywności oddolnych, wprowadzających tematykę kosmiczną oraz wiedzę z zakresu rozwoju technologii kosmicznych, w środowiskach lokalnych.

 

 

 

Czekamy na zgłoszenia autorskich projektów w dwóch kategoriach:

  • organizacja projektu edukacyjnego dla uczniów i uczennic do 19 roku życia o tematyce kosmicznej przewidującego udział nie mniej niż 20 osób, z wykorzystaniem elementów metody badawczej.
  • organizacja wydarzenia edukacyjnego takiego jak: konferencja, warsztaty, spotkania lub aktywności o tematyce kosmicznej w swoim otoczeniu/środowisku lokalnym – przewidującego udział nie mniej niż 100 osób.

PROGRAM AMBASADORSKI 

Nauczyciele na warsztatach „Konstruktorzy rakiet” podczas konferencji Kosmos w szkole 22.10.2016/ fot. Wojciech Surdziel / CNK

Do 28 sierpnia 2019 r. trwa rekrutacja do trzeciej edycji Programu ambasadorskiego, którego celem jest wspieranie projektów naukowych i wydarzeń o tematyce kosmicznej, realizowanych przez środowiska edukacyjne.  Inicjatywa ta pomaga też dzieciom i młodzieży rozwijać pasje w obszarze STEM. Zapraszamy do rekrutacji edukatorów i edukatorki, którzy już realizują lub chcieliby w roku szkolnym 2019/2020 zacząć organizować aktywności związane z tematami kosmicznymi. Metoda uczenia poprzez działanie jest myślą przewodnią w ESERO-Polska, wokół której orbitują wszystkie nasze aktywności – chcielibyśmy, aby osoby mające doświadczenie w organizacji wydarzeń czy też projektów edukacyjnych, aktywizujących młodzież – dzieliły się swoimi kompetencjami z szerokim gronem. Taką okazją jest właśnie program ambasadorski, podczas którego można poszerzyć zakres swojej działalności, dzięki m.in. wsparciu finansowemu, czy biorąc udział w naszych szkoleniach.

 

KOSMOS W SZKOLE 

Warszawa, Centrum Nauki Kopernik, warsztaty podczas konferencji Kosmos w szkole 27.10.2018

W dniach 26-27 października 2019 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się nasza i mamy nadzieję wasza wyczekiwana konferencja Kosmos w szkole. Przez dwa dni będziemy przybliżać uczestnikom sposoby na wykorzystanie motywów kosmicznych do wzbogacania zajęć lekcyjnych. Celem wydarzenia jest podzielenie się, z uczestnikami i uczestniczkami, materiałami przygotowywanymi przez ESA i biura ESERO z całej Europy, mającymi służyć jako przydatne pomoce do prowadzenia ciekawych zajęć. Zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się edukacją i mające w swoim sercu specjalne miejsce na tematykę kosmiczną do udziału.

 

GALAKTYKA KOBIET

Galaktyka kobiet – relacja

Warszawa, Planetarium Centrum Nauki Kopernik, spotkanie pt. Galaktyka Kobiet 16.04.2018 / fot. Wojciech Surdziel / CNK

21 listopada 2019 r. w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie po raz kolejny spotkamy się z inspirującymi ekspertkami podczas czwartego już spotkania z cyklu pt. Galaktyka kobiet. To bezpłatne wydarzenie o charakterze edukacyjnym, którego celem jest zainteresowanie młodych osób tematyką kosmiczną, technologiami i zawodami przyszłości. Pragniemy rozbudzać pasję do nauk ścisłych wśród młodzieży, dając możliwość bezpośredniej rozmowy w przyjaznej atmosferze z prawdziwymi badaczkami. To okazja, aby poznać interesujące kobiety zaangażowane w świat nauki i nowoczesnych technologii. Kobiety twórcze, mające nieszablonowe podejście do pracy.

 

Co zaś dzieje się w ESA?

Z radością informujemy o uruchomieniu pięciu projektów szkolnych skierowanych do uczniów i uczennic szkół podstawowych i średnich, które będą realizowane w roku szkolnym 2019/20.

EUROPEJSKIE WYZWANIE ASTRO PI 2019/20

Astro Pi to projekt edukacyjny ESA prowadzony we współpracy z Fundacją Raspberry Pi. Stwarza on uczniom i uczennicom niesamowitą okazję do przeprowadzenia badań naukowych w kosmosie. Zadaniem konkursowym jest napisanie programów komputerowych działających na komputerach Raspberry Pi, a następnie uruchamianych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wyzwanie Astro Pi jest podzielone na dwie osobne misje o różnych poziomach złożoności: Misja Zero i Misja Laboratorium Kosmiczne.

  • Misja Zero: dla uczniów do 14 roku życia. Otwarta od 12 września 2019 r. do 20 marca 2020 r.
  • Misja Laboratorium Kosmiczne: zalecana dla uczniów w wieku 12 – 19 lat. Etap 1: Nadsyłanie projektów będzie otwarty od 12 września do 25 października 2019 r.

CLIMATE DETECTIVES

W tym projekcie zespoły uczniów i uczennic mają za zadanie „zmienić coś na lepsze”; zidentyfikują i zbadają lokalny problem klimatyczny za pomocą zdjęć satelitarnych lub pomiarów prowadzonych na ziemi, a następnie na podstawie swoich wyników zaproponują sposób monitorowania tego problemu oraz jak sobie z nim poradzić.

W kluczowych etapach projektu eksperci w dziedzinie obserwacji Ziemi i klimatu z ESA, będą wspierać zespoły uczniów i uczennic. Zaopiekują się pomysłami i przekażą wskazówki do realizacji planów badań zaproponowanych przez uczestników i uczestniczki.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć, co zespoły uczniów osiągnęły w poprzedniej edycji.

  • Rozpoczęcie projektu: 18 września 2019 r. Zakres wiekowy: 8 — 15 lat

CANSAT

W tym projekcie zespoły budują minisatelitę (wielkości puszki po napoju gazowanym), który zostanie wystrzelony na wysokość ponad 1 km na rakiecie. Zespoły muszą przeprowadzić dwie misje. Misja podstawowa, obowiązkowa dla wszystkich, wymaga od uczniów i uczennic przeprowadzenia za pomocą swojego cansata pomiaru temperatury i ciśnienia oraz wysyłania tych danych do stacji naziemnej co sekundę. Główna misja jest otwarta na wyobraźnię uczniów/uczennic i może obejmować zarówno eksperymenty naukowe, jak i inżynieryjne. Szczegółowe informacje o konkursie pojawią się na stronie cansat.kopernik.org.pl pierwszego września.

  • Zgłoszenia przyjmujemy od 1 do 29 września 2019 r. Zakres wiekowy: 14 — 19 lat.

MOON CAMP 

W tym międzynarodowym i inspirującym programie uczniowie i uczennice wykorzystają innowacyjne technologie uczenia się, aby zaprojektować własną bazę księżycową za pomocą narzędzia do modelowania 3D (Tinkercad lub Fusion 360). Zespoły będą musiały również przeprowadzić szereg eksperymentów naukowych w celu zbadania ekstremalnego środowiska kosmicznego i zrozumienia, w jaki sposób astronauci mogliby żyć na Księżycu. Moon Camp to wynik wspólnych działań podejmowanych przez ESA i Airbus Foundation, we współpracy z Autodesk.

  • Moon Camp Zero (NOWOŚĆ): zalecany dla uczniów w wieku od 6 do 14 lat. Otwarty od 4 listopada 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.
  • Wyzwanie Moon Camp Kategoria 1: do 14 lat włącznie. Otwarty od 6 stycznia 2020 r. do 25 marca 2020 r.
  • Wyzwanie Moon Camp Kategoria 2: od 15 do 18 lat włącznie. Otwarty od 6 stycznia 2020 r. do 25 marca 2020 r.

MISJA X

Misja X: Trenuj jak astronauta to międzynarodowe wyzwanie edukacyjne, które koncentruje się na zdrowiu, nauce, kondycji i żywieniu oraz zachęca uczniów i uczennice do trenowania jak astronauta/astronautka.

W ramach tego wyzwania uczniowie i uczennice ćwiczą naukowe rozumowanie i pracę zespołową, uczestnicząc w praktycznej edukacji STEM i zajęciach wychowania fizycznego ukierunkowanych na siłę, wytrzymałość, koordynację, równowagę i świadomość przestrzenną.

  • Rozpoczęcie projektu: styczeń 2020 r. Zakres wiekowy: 8 — 12 lat

 

Planujemy jeszcze kilka innych NOWOŚCI. Będziemy także aktualizować i dodawać kolejne elementy do naszego kalendarza. Prosimy o czujność i odwiedzanie nas w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy na bieżąco ważne i ciekawe informacje z zakresu edukacji kosmicznej. Aby na bieżąco dowiadywać się na jakim etapie są nasze aktywności i konkursy warto zapisać się do naszego newslettera oraz śledzić nasz profil na Facebook’u.