O kosmosie przy kawie: Program Ambasadorski Edukacji Kosmicznej

W środę 14 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Tym razem porozmawiamy o naszym Programie Ambasadorskim Edukacji Kosmicznej i współpracy z ESERO-Polska.

Spotkamy się online. ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ

Zastanawiasz się, dlaczego kosmos potrzebuje ambasadorów i ambasadorek? Czym jest Program Ambasadorski Edukacji Kosmicznej? Kto może wziąć w nim udział? Co będziemy wspólnie robić albo jak wykorzystać nasz program w szkołach (i nie tylko)?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz podczas spotkania.


Do budowania społeczności aktywnych edukatorek i edukatorów kosmicznych zainspirował nas fakt, że innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych, kreatywnych osób, które potrafią krytycznie myśleć i nie boją się wyzwań. W miejscach tych pracę znajdują nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy poszukujący życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. W niemniejszym stopniu potrzebne są programistki, projektantki aplikacji wykorzystujących najnowsze technologie, a także analityczki i specjalistki w wielu innych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, energetyce przyszłości. Tematykę kosmiczną można odnaleźć we wszystkich szkolnych przedmiotach. Wątki związane z eksploracją kosmosu wprowadzane na lekcjach mogą być wspaniałą inspiracją dla uczennic i uczniów, zachęcającą ich do uczenia się, a w przyszłości – wybierania karier w sektorze kosmicznym.

Z tą myślą od pięciu lat prowadzimy Program Ambasadorski Edukacji Kosmicznej, koordynując pracę zespołu edukatorek i edukatorów w całym kraju. Współpracują z nami osoby czynnie zaangażowane w edukację formalną i pozaformalną. Ambasadorzy i ambasadorki, których wspieramy merytorycznie, m.in. dostarczając im materiały edukacyjne ESERO, upowszechniają edukację kosmiczną w społecznościach lokalnych, podczas wydarzeń organizowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Celem programu ambasadorskiego jest stworzenie „społeczności uczącej się”, tzn. społeczności edukatorek i edukatorów nieustannie pogłębiających swoją wiedzę z zakresu nauk STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics), a także – co równie ważne – podnoszących świadomość społeczną sektora kosmicznego w całym kraju.  Zależy nam na realizacji wspólnych celów edukacyjnych, organizacji spotkań oraz stworzeniu środowiska wzajemnego wsparcia. Dążymy do uwzględniania w działaniach ESERO-Polska różnorodnych punktów widzenia oraz zacieśnienia relacji i współpracy między ESERO-Polska a edukatorami czy osobami „zajmującymi się kosmosem” zawodowo. Tym bardziej chcemy podkreślić, że od osób aplikujących nie wymagamy uczestnictwa w naszych dotychczasowych aktywnościach związanych z edukacją kosmiczną. Kluczowe dla nas są aktywne podejście do edukacji oraz motywacja do tworzenia angażujących młodzież działań o tematyce kosmicznej.

Rozwój Programu Ambasadorskiego Edukacji Kosmicznej ma dla nas ogromne znaczenia. Dlatego właśnie prowadzimy nabór do szóstej jego edycji! Wszelkie informacje dotyczące programu (na czym program polega, jak zaaplikować itp.) znajdziesz na stronie ESERO. Na wszelkie Twoje wątpliwości odpowiemy podczas spotkania.

Na spotkaniu porozmawiamy o:

  • Programie Ambasadorskim Edukacji Kosmicznej z punktu widzenia osoby aplikującej:
    • czym jest program ambasadorski,
    • jak zaaplikować i przygotować zgłoszenie,
    • jak wygląda współpraca z nami,
    • jak podchodzimy do rozwoju uczestniczek i uczestników programu;
  • Programie Ambasadorskim Edukacji Kosmicznej z punktu widzenia uczestników działań ESERO-Polska:
    • jak zaprosić ambasadorów i ambasadorki do szkoły,
    • jakie działania są dostępne dzięki współpracy w programie ambasadorskim.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pojawiające się wątpliwości.

Bądź z nami 14 grudnia, o godz. 18.00!