Inżynier kosmiczny z firmy Boeing opowiedział o kosmicznych planach

Juan „Tony” Castilleja Jr., specjalista ds. rozwoju biznesu w Wydziale Eksploracji Kosmosu (Space Exploration Division) firmy Boeing opowiedział 11 maja 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik o amerykańskich planach podboju kosmosu.

Swoje wystąpienie rozpoczął historycznym zarysem eksploracji Układu Słonecznego, a następnie skupił się na możliwościach, jakie dają aktualne technologie w przyszłej misji na Marsa. Firma Boeing jest jedną z dwóch biorących udział w programie komercyjnych lotów załogowych finansowanym przez NASA. Realizuje w nim projekt kapsuły Boeing Starliner – nowoczesny statek umożliwiający wysłanie ludzi na niską orbitę okołoziemską, a być może również w dalsze misje.

Juan „Tony” Castilleja Jr. podczas wykładu w CNK

Juan „Tony” Castilleja Jr. podczas wykładu w CNK. Fot. Wojciech Surdziel

Jednym z ważnych i ciekawych tematów podjętych podczas wykładu był SLS (Space Launch System), czyli największa projektowana rakieta w Stanach Zjednoczonych, której założeniem jest wysłanie astronautów w długą podróż najpierw w pobliże Księżyca, a później na Czerwoną Planetę. Skala tego przedsięwzięcia jest ogromna, a w prace nad rakietą zaangażowane są liczne firmy i instytucje z branży aeronautycznej.

Tony Castilleja mówił także o czynniku ludzkim przy konstruowaniu wielu rozwiązań, takich jak kombinezony kosmiczne czy wnętrze kapsuły. Podczas długich i wymagających podróży bardzo istotny jest wpływ otoczenia (w tym najmniejszych szczegółów) na psychikę i organizm pasażerów.

Zdaniem eksperta eksploracja Układu Słonecznego powinna być bardziej globalnym wyzwaniem niż rywalizacją pomiędzy poszczególnymi państwami zainteresowanymi podbojem kosmosu. Zwracał uwagę na potrzebę inwestowania w młodych, ponieważ sam jako pierwszy w swojej rodzinie został inżynierem.

Wszystkie fot. Wojciech Surdziel