Warsztaty: Pixele w nieważkości – programujemy na stacji kosmicznej

Zapraszamy na warsztaty online z programowania w języku Python „Pixele w nieważkości – programujemy na stacji kosmicznej”, zapisy na warsztaty do 27.05.2022 r. 

Link do formularza zgłoszeniowego

Programowanie to bardzo ważna umiejętność w XXI wieku. To proces tworzenia programów komputerowych, które mają realizować zaprojektowane przez nas zadania. Warto poznawać języki programowania i uczyć się rozmowy z komputerem. Jesteśmy przekonani, że jako edukatorzy widzicie tu pole do rozwoju własnych umiejętności, ale przede wszystkim pomagacie młodym osobom, które takie umiejętności powinny rozwijać. Są wykorzystywane w wielu zawodach, szczególnie w sektorze kosmicznym. Odpowiadając na te potrzeby zapraszamy na warsztaty.

Podczas warsztatów – wykorzystując język programowania Python oraz symulator komputera Astro Pi – napiszemy program animujący „pływające” pixele na ekranie wyświetlacza LED (SenseHAT). Dowiemy się, jak wykorzystać listy (tablice) języka Python do utworzenia wirtualnego wyświetlacza i manipulowania jego zawartością. Pokażemy również, jak dzielić logicznie program na funkcje, jak wykorzystać dokumentację przygotowaną na potrzeby wyzwania Astro Pi oraz pokażemy dostępne w sieci materiały wykorzystania języka Python.


O warsztatach technicznie:

  • format: online, aplikacja ZOOM
  • termin przesyłania zgłoszeń: przedłużamy zapisy do 27 maja 2022
  • dzień warsztatów: 28 maja 2022 (sobota)
  • godziny: 16:00 – 19:00
  • liczba miejsc: 30
  • poziom: średniozaawansowany
  • do kogo kierujemy: nauczycielki/nauczyciele klas V-VIII SP, szkoła ponadpodstawowa
  • język prowadzenia warsztatów: polski
  • przygotowanie: minimalne umiejętności pracy w języku Python, zapoznanie się z narzędziem trinket
  • narzędzie: trinket – https://trinket.io/mission-zero

Zobacz czego nauczymy się podczas warsztatów:

Warsztaty poprowadzi Donat Dubiel, Ambasador Edukacji Kosmicznej.

Konstruktor programowalnych urządzeń elektronicznych, systemów akwizycji danych oraz konstrukcji mechatronicznych. Pasjonat badań kosmosu i budowy urządzeń je wspierających.

Twórca i opiekun Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie (knei.pl) zrzeszającego młodzież w wieku od 5 klasy szkoły podstawowej do 3 roku studiów na uczelniach technicznych, do którego należy wielu młodych naukowców z miejscowości na terenie Śląska. Młodzież zrzeszona w Kole osiąga sukcesy w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, organizowanych przez różne instytucje i uczelnie. Zapraszani są jako prelegenci na spotkania i konferencje, a nawet Szczyt Cyfrowy ONZ 2021.

Laureat XII edycji miejskiego konkursu ,,Knurów – dobre przykłady” oraz nagrody Ministra Cyfryzacji za opiekę nad uczniami, którzy zbudowali satelitę CanSat AGO Knurów-1.

W swojej działalności edukacyjnej kładzie nacisk na wyrównywanie szans młodzieży pochodzących z mniejszych miast oraz terenów wiejskich.


Warsztaty będą idealnym przygotowaniem do wzięcia udziału w obu poziomach europejskiego wyzwania Astro Pi. To projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzony we współpracy z Fundacją Raspberry Pi. Stwarza niesamowitą okazję do prowadzenia projektu naukowego w kosmosie a konkretnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Zapraszamy !!!

 

16.05.2022 r.