NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięCanSat 2024/2025
CanSat to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, oferujące uczniom wyjątkową możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia i uczestnictwa w prawdziwym projekcie kosmicznym!
Dzięki udziałowi w wyzwaniu CanSat młodzież ma szansę na przeżycie unikalnej przygody, polegającej na przejściu przez wszystkie etapy projektu badawczego: od wyobrażenia sobie koncepcji misji cansata, poprzez wybór i zaprojektowanie jego instrumentów, działania promocyjne i edukacyjne, pozyskiwanie partnerów i sponsorów, integrację komponentów minisatelity, testowanie prototypów cansata, przygotowanie do uruchomienia, a następnie analizę danych.
Czym jest cansat?
Tak zwany cansat to sonda badawcza mieszcząca się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie. Uczniowie i uczennice stają przed wyzwaniem umieszczenia w cansacie wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego.
Czego doświadczą uczestnicy?
Ten interdyscyplinarny program jest doskonałą okazją na integrację uczniów, budowanie zespołu i wzmacnianie kompetencji XXI wieku (w tym pracy zespołowej i projektowej). Młodzież może doświadczyć, czym jest wspólnota zjednoczona wokół realizacji wspólnego celu.
W tym projekcie uczniowie i uczennice:
- uczą się poprzez doświadczanie,
- przyuczają się do zawodów branży kosmicznej,
- poszerzają wiedzę z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych,
- rozwijają kompetencje miękkie, takie jak praca grupowa, umiejętność komunikacji i prezentacji.
Kto może wziąć udział w CanSat?
Młodzież 14-19 lat Zespoły składają się z 4-6 uczniów Drużynę zgłasza Mentor/ka
Etapy konkursu CanSat 2025
Czy będziemy potrafili skonstruować symulator sondy kosmicznej skoro nie jesteśmy inżynierami?
To pytanie często niepokoi zarówno nauczycieli, jak i uczniów, stojących przed decyzją o podjęciu wyzwania. Jednak ta niezwykła przygoda jest otwarta dla każdego! Uczestnicy wyzwania CanSat biorą udział w szkoleniach, sesjach Q&A, webinariach, spotkaniach z ekspertami (jury). Zespoły otrzymują dostęp do licznych materiałów zawierających praktyczne wskazówki techniczne, mechaniczne i elektroniczne.
Uczestnicy otrzymują również od organizatora zestawy elektroniczne Cansat Kit, zawierające podstawowe komponenty sondy badawczej.
Najważniejsze informacje (zasady rekrutacji, harmonogram konkursu, wymagania techniczne, zasady oceniania projektów) są zawarte w Regulaminie.
Jak się zgłosić?
- Rekrutacja rozpocznie się 1 września 2024 i potrwa do 21 września 2024.
- Zespół zgłasza opiekun/opiekunka wypełniając FORMULARZ
- Do wyzwania CanSat zostaną zakwalifikowane zespoły, których formularz zostanie wypełniony poprawnie i w terminie.
- W formularzu należy określić wstępny plan na misję CanSata i zainteresowania badawcze zespołu.
Zobacz więcej:
- Co może być misją Waszego cansata? – o misjach podstawowych i dodatkowych.
- Jakie mamy wymagania co do Waszych konstrukcji? – o wymaganiach technicznych.
- CanSat Kit – co to? – o zestawach podstawowych Cansat Kit.
- Instrukcja obsługi CanSat Kita – Pełna dokumentacja zestawu startowego CanSat Kit.
- Design Documentation – Wzór do tego, jak stworzyć raport techniczny.
Zainspiruj się!
Polskie sukcesy
Polscy uczniowie i uczennice już od kilku lat biorą udział w zawodach CanSatów. W 2013 roku sukces odniosła drużyna Kraksat z Krakowa, która zajęła pierwsze miejsce na europejskich finałach. W 2015 drużyna licealistów z tego samego miasta zajęła II miejsce w konkursie europejskim. Zwycięzcy polskiej edycji CanSat 2017, zespół CANpernicus z Torunia, osiągnęli sukces, zajmując trzecie miejsce. Z kolei w 2019 roku, zespół ArctowSky uzyskał na finałach europejskich nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcie naukowe. W 2021 roku kolejny sukces, OSATeam zdobyła nagrodę za najlepszego CanSata. W 2023 roku drużyna Dr0p dostała nagrodę za najlepszy całokształt pracy od Outreachu aż po prezentację końcową na Finałach Europejskich!
Od 2024 roku wyzwanie CanSat na szczeblu europejskim odbywa się w formie międzynarodowego wydarzenia ‘CanSat – Space Engineer for a Day’, podczas którego zwycięskie drużyny z 24 krajów mogą doświadczyć tego, jak wygląda codzienna praca inżyniera kosmicznego w ESA!
W przypadku pytań prosimy o kontakt na cansat@kopernik.org.pl
Kreatywnych pomysłów, dużo cierpliwości, niszczenia setek prototypów! Powodzenia!
Partnerem projektów STEM jest Boeing.