Galaktyka kobiet XI: spotkanie z ekspertkami

Jakie są możliwości rozwoju kariery w sektorze kosmicznym? Czym jest budowanie marki osobistej? Które umiejętności warto rozwijać, by zarządzać projektami kosmicznymi? Co to znaczy prowadzić duży, międzynarodowy program kosmiczny?

Na te i inne pytania odpowiedzą trzy niezwykłe badaczki, które 8 marca o godzinie 17.00 wspólnie z Wami stworzą Galaktykę kobiet. Będą mówić o pasjach, wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (a czasem porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego myślenia pozostają domeną mężczyzn. Posłuchaj ekspertek i porozmawiaj z nimi podczas wydarzenia.

Spotkanie z ekspertkami na żywo można oglądać na:

You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=b2s3MZXga-I

Facebook: Galaktyka kobiet – transmisja https://www.facebook.com/events/734038974947463

Śledź nas w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy wiele ciekawych materiałów dotyczących wydarzenia: https://www.facebook.com/eseropolska 


Sylwetki ekspertek 

Prof. dr hab. Hanna Rothkaehl – naukowczyni związana z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, jedna z najważniejszych postaci polskich i europejskich badań kosmosu. Wniosła znaczący wkład w rozwój technologii kosmicznych. Dzięki niej Polska bierze udział w startującej w kwietniu 2023 flagowej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – JUICE, której celem jest badanie lodowych księżyców Jowisza. Profesor Rothkaehl pełni funkcję Principal Investigator – kierownika projektu badawczego „Comet Interceptor”. To wyjątkowo brawurowa misja ESA, stawiająca sobie za cel upolowanie komety spoza Układu Słonecznego i dokładne jej zbadanie. Jest również szefową jednej ze stacji LOFAR, wielkiego europejskiego radioteleskopu zdolnego zajrzeć niemal do początków czasu. Otwarcie przyznaje, że zafascynowała się kosmosem jako nastolatka i choć rodzice mieli pewne wątpliwości, czy studia z zakresu fizyki będą dobrym rozwiązaniem, postawiła na swoim i nie żałowała nawet przez chwilę.

 

Justyna Pelc – inżynierka zainteresowana komunikacją i nowymi technologiami. Posiada kilkuletnie doświadczenie w marketingu i PR oraz zarządzaniu projektami. Zawodowo pełni rolę Head of Community w firmie DAC.digital. Pasjonatka tematyki kosmicznej, ma na koncie wiele projektów w tym obszarze, nagradzanych w międzynarodowych konkursach. Przewodnicząca Stowarzyszenia Innspace, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz Dyrektor ds. strategii w Space Robotics Society. Jurorka i mentorka w wielu konkursach i hackathonach o tematyce kosmicznej i robotycznej. Prelegentka na międzynarodowych wydarzeniach i konferencjach.

 

Dr Ilona Wojtkiewicz – absolwentka studiów Executive MBA oraz studiów podyplomowych z zarządzania przestrzenią kosmiczną w Szkole Głównej Handlowej.  Obroniła doktorat z zakresu komercjalizacji projektów kosmicznych. Obecnie, w firmie Integrated Solutions (Grupa Orange), odpowiada za sprzedaż i relacje biznesowe z instytucjami tworzącymi międzynarodowy sektor kosmiczny, z agendami Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także z zagranicznymi partnerami w obszarze bezpieczeństwa. Prowadziła wykłady w Akademii Sztuki Wojennej, dotyczące m.in. zarządzania projektami lotniczymi, procesów decyzyjnych, przywództwa i negocjacji. Wcześniej była Dyrektorem ds. rozwoju biznesu w Sener Polska i Airbus Polska oraz Dyrektorem Biura Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.


XI edycja „Galaktyki Kobiet” odbędzie w formie hybrydowej. Na warsztatach, panelu i rozmowach z ekspertkami będziemy się spotykać online i stacjonarnie. Uczestnicy i uczestniczki stacjonarni będą mogli porozmawiać z ekspertkami w kameralnych, kilkuosobowych grupach. Potem obejrzą pokaz w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Część II. Spotkanie z ekspertkami w Planetarium Centrum Nauki Kopernik

  • 16:30 – 17:00 – recepcja
  • 17:00 – 17:50 – wywiady z zaproszonymi ekspertkami – online i stacjonarnie
  • 17:50 – 18:10  „Kosmiczne aktywności” prezentacja inicjatyw dla młodzieży – online i stacjonarnie
  • 18:10 – 19:30 – kawiarnia naukowa: rozmowy z ekspertkami w małych grupach – tylko stacjonarnie
  • 19:30 – 20:00  pokaz w Planetarium – tylko stacjonarnie

Na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy. Formularz zapisów już dostępny.


Pytania do ekspertek od osób łączących się online  można przesyłać na adres: esero@kopernik.org.pl

Forma przesłania pytań:

  • imię
  • szkoła
  • pytanie do ekspertki (zaznacz, do której jest skierowane)

Więcej informacji: https://esero.kopernik.org.pl/galaktyka-kobiet-xi/

Obserwuj wydarzenie na FB: https://fb.me/e/3ohnQUjCO

Transmisja na żywo na YouTube CNK oraz w mediach społecznościowych:


Galaktyka kobiet to cykl spotkań organizowanych w ramach programu ESERO-Polska, tworzonego w Centrum Nauki Kopernik. Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tam znajdują pracę nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy szukający życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. Potrzebne są programistki, projektantki aplikacji w najnowszych technologiach, analityczki i inne specjalistki w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, energetyce przyszłości.