Galaktyka kobiet XI

8 marca zapraszamy młodzież na Galaktykę kobiet. W tym roku zaplanowaliśmy cały dzień zajęć. Spotkamy się online i stacjonarnie. Do zobaczenia w Planetarium i Centrum konferencyjnym w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Spotkanie z ekspertkami na żywo można oglądać na:

You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=b2s3MZXga-I

Facebook: Galaktyka kobiet – transmisja https://www.facebook.com/events/734038974947463


Rozwijająca się nowoczesna gospodarka potrzebuje osób z wykształceniem technicznym. Potrzebuje inżynierów i naukowców. Na Galaktyce kobiet chcemy zwrócić uwagę, że na rynku pracy są kobiety i dziewczyny z odpowiednimi kompetencjami. Inżynierki i naukowczynie, które wybrały swoje kariery zawodowe wbrew często jeszcze pokutującym stereotypom, a zgodnie ze swoimi predyspozycjami, pomysłami, potrzebami i ambicjami.

Na Galaktykę kobiet zapraszamy dziewczyny, które jeszcze nie wiedzą, co chcą robić w życiu i szukają inspiracji. Zapraszamy też dziewczyny, które mają pomysł na wybór swojej drogi. Porozmawiamy z kobietami, które już realizują swoje ambicje i rozwijają kariery zawodowe. Jednocześnie zapraszamy chłopców i mężczyzn. Niezależnie od typu projektu czy dziedziny naukowej kluczem do sukcesu jest wspólna praca w grupie, a obecność w niej i kobiet, i mężczyzn jest atrybutem. Dostęp do wiedzy i realizowania pasji musi być równy dla wszystkich.

Naukowczynie, inżynierki, menadżerki projektów, projektantki, studentki, profesorki czy astronautki – kobiety pasjonujące się kosmosem studiują i pracują we wszystkich obszarach nauki i technologii kosmicznej. Największe agencje kosmiczne zwracają uwagę na budowanie zespołów złożonych z ekspertów i ekspertek o zróżnicowanych, uzupełniających się kompetencjach, umożliwiających patrzenie wnikliwiej i szerzej. Zespoły, w których rodzą się kreatywne pomysły, powstają projekty sięgające dalej niż widzialny Wszechświat. Aby na rynku pojawiali się tacy pracownicy i pracowniczki, budujmy w młodzieży poczucie sprawczości, rozwijajmy umiejętności współpracy i inspirujmy tym, co daje sektor kosmiczny. Płeć nie ma tu żadnego znaczenia.

Galaktyka kobiet to wydarzenie umożliwiające spotkanie i rozmowy z profesjonalistkami sektora kosmicznego oraz nauk ścisłych i humanistycznych (STEAM z ang. Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics). W projektach i programach kosmicznych potrzebne i rozwijane są wszystkie dziedziny wiedzy. Chcemy przyciągać do sektora kosmicznego nowe pokolenie z ich otwartymi umysłami i różnorodnością. Szukamy pomysłów, które pozwolą wzbudzić u młodym ludzi ciekawość i pomóc im rozwinąć umiejętności, które najlepiej pasują do aktualnie prowadzonych działań w sektorze kosmicznym. Niech rozmowy z ekspertkami, które już osiągnęły sukcesy w karierze zawodowej i otwarcie mówią o swoich życiowych wyborach, napotkanych trudnościach, o tym, jak realnie wygląda ich praca, będą inspiracją i źródłem takich pomysłów.

XI edycja „Galaktyki Kobiet” odbędzie w formie hybrydowej. Na warsztatach, panelu i rozmowach z ekspertkami będziemy się spotykać online i stacjonarnie. Uczestnicy i uczestniczki stacjonarni będą mogli porozmawiać z ekspertkami w kameralnych, kilkuosobowych grupach. Zaprosimy ich również na pokaz w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Część I. Warsztaty dla młodzieży „Kariera w sektorze kosmicznym”

  • 8:00 – 10:30 – warsztaty online Formularz zapisów już dostępny (limit 25 miejsc)
  • 11:00 – 13:30 – warsztaty online Formularz zapisów już dostępny (limit 25 miejsc)
  • 14:00 – 16:30 – warsztaty stacjonarne w Centrum konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Formularz zapisów już dostępny (limit 25 miejsc)

Część II. Spotkanie z ekspertkami w Planetarium Centrum Nauki Kopernik

  • 16:30 – 17:00 – recepcja
  • 17:00 – 17:50 – wywiady z zaproszonymi ekspertkami – online i stacjonarnie
  • 17:50 – 18:10 „Kosmiczne aktywności” prezentacja inicjatyw dla młodzieży – online i stacjonarnie
  • 18:10 – 19:30 – kawiarnia naukowa: rozmowy z ekspertkami w małych grupach – tylko stacjonarnie
  • 19:30 – 20:00 pokaz w Planetarium – tylko stacjonarnie

Na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy. Formularz zapisów już dostępny.


Śledź nas w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy wiele ciekawych materiałów dotyczących wydarzenia: https://www.facebook.com/eseropolska 

Spotkanie będzie dostępne online na kanale YouTube oraz na fanpage’u Centrum Nauki Kopernik na portalu Facebooku. 


Galaktyka kobiet to cykl spotkań organizowanych w ramach programu ESERO-Polska, tworzonego w Centrum Nauki Kopernik.

Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tam znajdują pracę nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy szukający życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. Potrzebne są programistki, projektantki aplikacji w najnowszych technologiach, analityczki i inne specjalistki w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, energetyce przyszłości.