Rusza druga, ogólnopolska edycja konkursu ESERO CanSat

Rozpoczynamy rejestrację do drugiej edycji polskiego konkursu CanSat, który zachęca uczniów do samodzielnego projektowania i konstruowania minisatelitów, a także do prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Drugie ogólnopolskie finały konkursu CanSat, organizowane przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska przy Centrum Nauki Kopernik, odbędą się już w kwietniu 2017. 

Rejestracja obejmuje zarówno warsztaty dla opiekunów, które odbędą się w dniach 24-25 września 2016 r. oraz część główną konkursu, która potrwa do 16 kwietnia 2017 r. Zgłoszenia zespołu opiekunowie mogą dokonać wypełniając do 10 września 2016 r. formularz rejestracyjny. Przed rejestracją polecamy zapoznać się z regulaminem konkursu. Zachęcamy również do przeczytania relacji z poprzedniej edycji konkursu.

Czym są CanSaty

Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kilku badań i eksperymentów podczas lotu małą rakietą lub balonem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji czy komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego.

Projekt CanSata podlega kilku podstawowym ograniczeniom i wytycznym nałożonym przez organizatorów. Poza konkretnymi wymiarami geometrycznymi CanSat nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników (np. nie może mieć napędu pirotechnicznego), a jego zasilanie powinno pozwolić na kilka godzin samodzielnej pracy (np. dzięki bateriom słonecznym).

Przygotowania do startu rakiety podczas konkursu CanSat 2016. Fot. Agata Steifer / Centrum Nauki Kopernik