Konkurs CanSat 2016 za nami

Siedem minisatelitów wielkości puszek po napojach wzbiło się w powietrze i przeprowadziło badania atmosfery. Wszystkie bezpiecznie wylądowały i wróciły do rąk swoich właścicieli – uczniów gimnazjów i liceów. W pierwszej polskiej edycji międzynarodowego konkursu European CanSat zwyciężyła drużyna GILASAT z Torunia.

Konkurs CanSat 2016 za nami

Fot. Agata Steifer / Centrum Nauki Kopernik

CanSat to satelita złożony z mikroprocesora, anteny i niewielkiego spadochronu, zamkniętych w opakowaniu wielkości puszki po napoju. Musi się w nim zmieścić także system zasilania, komputer pokładowy, moduł komunikacji i niezbędne czujniki. Wielu zespołom udało się wyposażyć swoje minisatelity w dodatkowe narzędzia pomiarowe. Gotowe CanSaty zostały umieszczone w specjalnej rakiecie, zbudowanej na potrzeby konkursu przez firmę Bowman Dynamics i wyniesione na wysokość ponad dwóch kilometrów. Spadając ku Ziemi, przeprowadziły badania. Zwycięska drużyna testowała opracowaną przez siebie technologię odzyskiwania energii z ruchu śmigła, które specjalnie w tym celu zamontowała na spadochronie swojego minisatelity. Naładowane podczas lotu akumulatory mogą znacznie wydłużyć okres, kiedy satelita jest w stanie prowadzić badania po wejściu w atmosferę innej planety. Technologia tego rodzaju mogłaby być wykorzystana na przykład w misji badawczej na Wenus.

Ekipa GILASAT z Liceum Akademickiego w Toruniu, w składzie: Brian Camacho, Zuzanna Opała, Agnieszka Osińska, Mateusz Sieniawski i Bartłomiej Zdrojewski, pod opieką Mariusza Kamińskiego, będzie reprezentować Polskę na konkursie European CanSat organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną w czerwcu tego roku w Portugalii.

Drugie i trzecie miejsce w konkursie zdobyły odpowiednio drużyny: KrakSat z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie i MMAMMSat z II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Specjalne wyróżnienie za wyjątkową trwałość konstrukcji satelity jury przyznało również najmłodszemu zespołowi WOJTKI z Gimnazjum nr 2 im. Karpatczyków w Nysie. „Zwycięskie drużyny charakteryzuje dociekliwość – nie boją się pytać i poszukiwać informacji. Pracują zespołowo – wiedzą, że z rozwiązywaniem problemów lepiej poradzą sobie wspólnie. Analizują wyniki i wyciągają z nich wnioski. Jeśli przy tym są komunikatywni, otwarci i widać u nich tę iskrę w oku, kiedy opowiadają o swoim projekcie, to dobra prognoza dla ich rozwoju, a także dla przyszłości polskiej inżynierii” – mówi Maciej Urbanowicz, jeden z twórców pierwszego polskiego satelity, który zasiadał w jury konkursu.

Polscy uczniowie i studenci już od kilku lat biorą udział w zawodach CanSatów. W 2013 roku sukces odniosła drużyna Kraksat z Krakowa, która zajęła pierwsze miejsce na europejskich finałach uczniowskich w Holandii. Jeszcze lepszym rokiem okazał się 2015, kiedy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej zwyciężyli w zawodach CanSat Competition w Teksasie, a drużyna licealistów Techswarm z tego samego miasta zajęła II miejsce w konkursie europejskim.

Konkurs CanSat 2016 za nami

Fot. Agata Steifer / Centrum Nauki Kopernik

Polską edycję konkursu organizuje Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO, stworzone przez Europejską Agencję Kosmiczną, żeby wspierać nauczanie przedmiotów ścisłych i wiedzy o kosmosie, a także inspirować młodych ludzi do wybierania zawodów związanych z inżynierią i technologią. Polskim partnerem programu jest Centrum Nauki Kopernik. „Naszym celem jest wspieranie nauczycieli i uczniów w realizowaniu swoich wspólnych marzeń o podboju kosmosu. Pierwsze kroki w tym kierunku uczniowie mogą zrobić bardzo wcześnie. Młodzi konstruktorzy, którzy wzięli udział w naszym konkursie, swoimi umiejętnościami i zaangażowaniem zadziwili nawet prawdziwych inżynierów kosmicznych. Jestem pewien, że za parę lat uczestnicy konkursów CanSat będą mieli okazję zadziwiać nas wszystkich, budując flagowe misje kosmiczne zarówno w naszym kraju jak i zagranicą.” – mówi Jakub Bochiński, koordynator biura ESERO-Polska.

Konkurs ESERO CanSat wspiera firma Boeing. „Inwestowanie w kompetencje młodzieży w zakresie nauk inżynieryjnych jest jednym z kluczowych obszarów zainteresowania Boeinga, szczególnie w roku stulecia firmy przypadającym w 2016 r. Oddział Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią od wielu już lat promuje projekty zorientowane na wspieranie edukacji STEM (Science Technology Engineering and Mathematics), aby we współpracy z lokalnymi organizacjami inspirować kolejne pokolenia inżynierów lotnictwa. Gratulujemy wszystkim zespołom, które uczestniczyły w polskim finale konkursu CanSat i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości” – mówi Małgorzata Całka, Community Investor w warszawskim Oddziale firmy Boeing.

Konkurs CanSat 2016 za nami

Fot. Agata Steifer / Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik a edukacja

Biuro ESERO-Polska znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, a ściślej w planetarium „Niebo Kopernika” i Pracowni Edukacji CNK. Współpraca ze środowiskiem edukacyjnym jest jednym z priorytetów Centrum, a dotychczasowa działalność pokazała, jak wiele obie strony mogą razem zrobić, by zmieniać polską szkołę na lepsze. Warsztaty i projekty edukacyjne ESERO pomagają nauczycielom rozwijać kompetencje i podnosić umiejętności prowadzenia zajęć aktywizujących uczniów. Ułatwiają to opracowywane przez Kopernika pomoce dydaktyczne, dostępne na stronie www.esero.kopernik.org.pl. Centrum Nauki Kopernik poszukuje nowych form działań, bada i testuje innowacyjne rozwiązania edukacyjne oraz wspiera ich wdrażanie. Każdego roku milion osób odwiedza Kopernika i uczestniczy w jego przedsięwzięciach. Przecinają się tu drogi rodzin z dziećmi, nauczycieli i uczniów, ludzi nauki, sztuki, biznesu, młodzieży i dorosłych, lokalnych aktywistów oraz światowych innowatorów. Centrum rozwija kluczowe kompetencje i umiejętności, potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie, a także postawy pożądane na rynku pracy. Wsparcie finansowe firm i partnerstwa tworzone przy poszczególnych projektach pozwalają realnie wpływać na przyszłe kompetencje młodych ludzi.

O firmie Boeing

Boeing to największa na świecie firma działająca w sektorze przestrzeni powietrznej, wiodący producent pasażerskich samolotów odrzutowych oraz wojskowych statków powietrznych. Firma oferuje swoje produkty i usługi liniom lotniczym oraz klientom rządowym w 150 krajach. Asortyment produktów i skrojonych na miarę usług Boeinga obejmuje samoloty pasażerskie i wojskowe, satelity, broń, systemy elektroniczne i obronne, systemy nośne, zaawansowane systemy informacyjno-komunikacyjne, a także efektywne usługi logistyczne i szkolenia. Boeing, z siedzibą w Chicago, zatrudnia ponad 165000 osób w Stanach Zjednoczonych i w 65 innych krajach.

Zobacz galerię z zawodów poniżej