Zdjęcia satelitarne w szkole – przykład wykorzystania

Stworzony niedawno przez nas kurs online przybliża temat wykorzystania zdjęć satelitarnych w trakcie zajęć szkolnych. Jednak co i w jaki sposób można zaobserwować korzystając z takich zdjęć? Jak wykorzystać te obserwacje przy omawianiu zagadnień w trakcie prowadzonych przez Was lekcji? Odpowiedzi na te pytania, wraz z przykładowym zastosowaniem takich zdjęć, znajdziecie w filmie, który przygotował dla Was Olek Jasiak z Centrum Nauki Kopernik.

Dzięki cykliczności wykonywania zdjęć satelitarnych, stają się one potężnym narzędziem edukacyjnym, dzięki któremu możemy zaobserwować niezliczoną liczbę procesów klimatycznych czy społecznych. Postępująca urbanizacja, zmiany klimatyczne, długotrwałe konflikty zbrojne, czy nawet pojedyncze katastrofy ekologiczne – ich bezpośrednie i pośrednie efekty możemy zaobserwować jedynie porównując kolejne zdjęcia tego samego obszaru. Proces ten uczy zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, stawiania hipotez i ich weryfikacji. Może więc to być dla uczniów naprawdę ciekawe wyzwanie, które przyniesie im mnóstwo satysfakcji.

W trakcie samego kursu wszystkie zadania możesz robić po swojemu – w swoim tempie, według dowolnej kolejności. Zachęcamy również do eksperymentowania z tematami, które mogą być dla Ciebie nowe! Startując od szukania obrazów płonącego Biebrzańskiego Parku Narodowego łatwo możemy na przykład przypomnieć sobie o innych podobnych wydarzeniach z poprzedniego roku.

Kurs tworzyliśmy mając na myśli głównie osoby uczące w szkołach ponadpodstawowych, zwłaszcza takich przedmiotów jak geografia, fizyka, biologia czy wiedza o społeczeństwie. Jeśli jednak uczysz na innym etapie edukacyjnym, albo innych przedmiotów niż te wypisane powyżej – nie zrażaj się! Wierzymy, że zdjęcia satelitarne są na tyle uniwersalnym medium, że mogą się przydać w naprawdę najróżniejszych sytuacjach edukacyjnych!

ZAPISZ SIĘ TUTAJ