Bezpłatne warsztaty towarzyszące konferencji Kosmos w Szkole – 23 października

Zanim spotkamy się na konferencji Kosmos w Szkole, zapraszamy Was na dzień warsztatowy. W sobotę, 23.X spotkamy się budynku Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Warsztaty stacjonarne są bezpłatne, uczestnikom zapewniamy nocleg w hotelu i zwracamy koszty podróży. Nie zwlekajcie, wypełnijcie formularz zgłoszeniowy. Czekamy na Was, by m.in. wspólnie zbudować odbiornik satelitarny, stworzyć kosmiczny teleskop, czy poszukać życia na Marsie.

Coroczna konferencja Kosmos w Szkole to jedyna w swoim rodzaju okazja do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a polskimi edukator(k)ami. W tym roku wychodzimy poza ramy samej konferencji, aby zaprosić Was na warsztaty stacjonarne. Nie trzeba być specjalist(k)ą z wykorzystywania wątków kosmicznych na szkolnych zajęciach, żeby wynieść z warsztatów „coś dla siebie”. Staramy się, by poruszane na nich zagadnienia były możliwe do wykorzystania na rożnych etapach kształcenia i lekcjach z różnych przedmiotów. No i żeby przeprowadzane aktywności mogły służyć jako zaczątek dla własnych pomysłów na wzbogacenie tych zajęć!

Przygotowaliśmy dla Was 5 różnych warsztatów. Podczas poprzednich konferencji często zgłaszaliście nam uwagi, że to szkoda, że możecie uczestniczyć tylko w jednym wybranym warsztacie. Teraz to zmieniamy! Dzięki temu, że organizujemy bardziej zwarte czasowo warsztaty, każda osoba uczestnicząca będzie mogła wziąć udział w trzech wybranych przez siebie warsztatach!


Warsztaty

Stwórz swój własny teleskop (w 3D)!

Tegoroczna konferencja Kosmos w Szkole odbędzie się pod mocną inspiracją misji teleskopu kosmicznego Jamesa Webba – następcy teleskopu Hubble’a, który ma rozpocząć swoją misję pod koniec tego roku. Podczas warsztatów będziemy tworzyć swój własny teleskop kosmiczny, w środowisku projektowania 3D. Niczym prawdziwi inżynierowie i inżynierki wyjdziemy z pomysłami jak zaprojektować poszczególne fragmenty teleskopu kosmicznego i z czego powinny być zbudowane. Postaramy się przejść przez pełny proces projektowania i prototypowania. Podczas warsztatów zapoznamy się z darmowym narzędziem Tinkercad, w którym można puścić wodzę fantazji przy projektowaniu modeli 3D, nie tylko teleskopów! Udział w warsztatach może pomóc Ci w przygotowaniach do wzięcia udziału w wyzwaniu Moon Camp.

Warsztaty poprowadzi Justyna Średzińska z Centrum Nauki Kopernik.


Budujemy szkolny odbiornik satelitarny!

Zbudować szkolną odbiorczą stację satelitarną w dwie godziny za kilkadziesiąt złotych? Myślisz, że to niemożliwe? Damy radę! Do tego wspólnie złożymy i wyślemy do stratosfery naszego pierwszego mikrosatelitę. Zrobimy to podczas warsztatów z satelitarnej komunikacji radiowej. Pokażemy Wam jak, w prosty i tani sposób, zainteresować uczniów i uczennice radiową komunikacją satelitarną, korzystając z ogólnie dostępnych materiałów i sprzętu.

Przejdziemy przez podstawy komunikacji satelitarnej, ale przede wszystkim zbudujemy prosty system odbiorczy i zgłębimy tajniki niezbędnego oprogramowania, obsługi i wykorzystania niedrogiego odbiornika TV-USB do budowy stacji naziemnej. Dzięki niej, wspólnie z uczniami, będziecie mogli odbierać mapy pogody bezpośrednio z satelitów znajdujących się na orbicie, odbierać zdjęcia przesyłane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czy posłuchać rozmów astronautów (lub tych prowadzonych przez satelity).

Podczas zajęć zbudujemy też prosty nadajnik. Takiego naszego mikro satelitę. Jego zadaniem będzie przesyłanie zaprogramowanych zdjęć na ziemię. Pod koniec dnia warsztatowego wyślemy go za pomocą balonu wprost do stratosfery, na wysokość około 30km. Zbudowane podczas warsztatów stacje odbiorcze umożliwią nam śledzenie go i dekodowanie przesyłanych zdjęć.

Warsztaty poprowadzi Włodek Tarnowski ze stowarzyszenia WroSpace.


Orbitalne pytania badawcze

Podczas tych warsztatów wykorzystamy zdjęcia satelitarne do tego, żeby zadać sobie pytanie. Ale nie takie standardowe – badawcze. Pochylimy się nad sposobem formułowania pytania badawczego, hipotezy, i jej weryfikacji. Jak możemy wykorzystać metodę dociekania naukowego podczas zajęć lekcyjnych? Posłużą nam do tego właśnie obrazy wykonane przez satelity obserwujące Ziemię.

Do uczestnictwa nie będzie potrzebna umiejętność wyszukiwania zdjęć satelitarnych (do tego polecamy nasz kurs Zdjęcia satelitarne w szkole). Bardziej skupimy się na zdjęciach jako artefaktach.

Warsztaty poprowadzi Olek Jasiak z Centrum Nauki Kopernik.


Skąd wziąć energię?

Po co satelitom i sondom kosmicznym panele słoneczne? Czy wiatrak będzie działał na Księżycu? Podczas tych warsztatów zastanowimy się nad metodami pozyskiwania energii poza Ziemią.

Zastanowimy się nad tym, jak przy pomocy rzeczy dostępnych nam dookoła, możemy zademonstrować sposoby działania poszczególnych technologii.

Skupimy się też na ich adekwatności w specyficznym, pozaziemskim, środowisku. Właśnie ta zmiana środowiska pozwoli nam krytycznie spojrzeć na różne metody wytwarzania prądu. Żadna baza księżycowa ani żaden satelita nie przetrwa bez zasilania – postarajmy się więc je im dostarczyć!

Warsztaty poprowadzą Kamil Wachol i Adam Zahler z Centrum Nauki Kopernik.


W poszukiwaniu życia.

Mars ma jedną z najbardziej zróżnicowanych i interesujących powierzchni ze wszystkich znanych nam planet skalistych. Rzeźba obejmuje między innymi Olympus Mons- największą górę w Układzie Słonecznym, która wznosi się na 24 km ponad powierzchnię otaczających ją równin. W wielu lokalizacjach widać dowody erozji, w tym wpływu powodzi i małych systemów rzecznych. W pewnym okresie w przeszłości na powierzchni Marsa na pewno znajdowała się ciekła woda.

Podczas warsztatów wcielimy się w rolę naukowców i naukowczyń, poszukujących dowodów na obecność mikroorganizmów w marsjańskiej glebie. Będziemy stawiać i weryfikować hipotezy badawcze, analizować podobieństwa i różnice między Ziemią a Marsem, testować właściwości ferromagnetyczne gleby oraz wiele innych. Zdobytą wiedzę oraz umiejętności będziesz mogła/mógł wykorzystać m. in. na lekcjach geografii, fizyki, chemii czy biologii.

Warsztaty poprowadzą Joanna Olejniczak i Gosia Ratkowska z Centrum Nauki Kopernik.


Bądź z nami 23 października, a z pewnością znajdziesz dla siebie inspiracje i pomysły na aktywności, które twoi uczniowie i uczennice docenią na zajęciach!

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY


Regulamin.

Ramowy harmonogram dnia warsztatowego.

Formularz rejestracyjny (lub wypełnij poniżej).

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Centrum Nauki Kopernik zapewnia nocleg i zwraca koszty przejazdu.

Uwaga! Niniejsze warsztaty odbywają się oddzielnie względem konferencji Kosmos w Szkole – ta będzie w dniach 29-30.10, w całości online!