Moon Camp Challenge

MOON CAMPThe Moon Camp Challenge to najnowszy projekt edukacyjny, wprowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA oraz Fundację Airbus, we współpracy z firmą Autodesk. W ramach konkursu przygotowywane i udostępniane są materiały, które koncentrują się na nauce poprzez projektowanie i eksperymentowanie. Dołącz i stwórz księżycową bazę!

Uczestnicy i uczestniczki mają za zadanie opracować szereg eksperymentów naukowych dotyczących tematu eksploracji Księżyca, a w konsekwencji zastosować zdobytą wiedzę w sposób interdyscyplinarny, do zaprojektowania własnego obozu księżycowego. Do tego zadania dzieci i młodzież wykorzystują narzędzia do modelowania 3D (Tinkercad lub Fusion 360). Moon Camp Challange jest podzielony na dwie oddzielne misje, o różnym stopniu złożoności: Kategoria 1, do (włącznie) 12 lat, oraz Kategoria 2, od 13 do (i włącznie) 18 lat. Poniżej znajdziecie linki do technicznych wymagań dla poszczególnych kategorii wiekowych.

Aby umożliwić astronautom pozostanie w przyszłości na Księżycu przez długi okres czasu, należy opracować nowe infrastruktury, przezwyciężające istotne ograniczenia dla ludzi. Wyzwaniem dla inżynierów jest stworzenie bazy, która będzie chronić kosmicznych podróżników m.in. przed promieniowaniem i meteorytami, produkować energię, wydobywać i recyklingować wodę, czy produkować żywność. Projekt zaprasza uczniów i uczennice do współudziału w tej niezwykle ważnej misji dla ludzkości, a także do wspólnego odkrywania Księżyca i namierzania innych problemów, z jakimi być może przyjdzie się zmierzyć przyszłym astronautom.

Zadaniem konkursowym dla każdego zespołu jest zaprojektowanie bazy księżycowej w 3D, która będzie w stanie utrzymać przy życiu co najmniej dwóch astronautów i dodatkowo:

  • wykorzystywać lokalne zasoby Księżyca (np. Ziemia księżycowa, lód wodny)
  • wykorzystywać rozwiązania technologiczne (np. źródło zasilania, system recyklingu, komorę wzrostu żywności)
  • stanowić ochronę (przed meteorytami i promieniowaniem)
  • zawierać wyposażenie do życia i pracy astronautów.

Wymagania techniczne w konkursie różnią się w zależności od wieku uczestników. Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi kategoriami (wyłącznie w języku angielskim).

Przed zgłoszeniem się do konkursu polecamy zapoznać się z materiałami edukacyjnymi udostępnionymi w ramach projektu na stronie ESA:

https://www.esa.int/Education/Moon_Camp/Classroom_resources.

Więcej o konkursie na stronie ESA:

https://www.esa.int/Education/Moon_Camp/What_is_the_Moon_Camp_Challenge

Relacja z edycji 2018/2019 dostępna tutaj:

http://esero.kopernik.org.pl/wyniki-pierwszej-edycji-konkursu-ksiezycowego-moon-camp-challenge/