Uczniowie z Krakowa zajęli drugie miejsce na Europejskich Zawodach CanSat

Sprostowanie: W skład drużyny TechSwarm wchodzili nie tylko uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, lecz również uczniowie z Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie oraz Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Za pomyłkę serdecznie przepraszamy.

Tegoroczne zawody European CanSat Competition, których finał odbył się w Portugalii, szczęśliwie zakończyły się dla zespołu uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie oraz Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Drużyna TechSwarm startująca pod opieką dr. Grzegorza Hermana zajęła drugie miejsce w kategorii początkujących (Beginners).

Polskie drużyny od kilku lat próbują swoich sił w konkursach CanSat. W 2013 roku zespół Kraksat zwyciężył europejskie zawody dla licealistów, a w tym roku studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej wywalczyli pierwsze miejsce podczas rozgrywek w Teksasie. Dziewięcioosobowy zespół TechSwarm to kolejna drużyna z Małopolski, która udowodniła, że zawody CanSat to rewelacyjny sposób na zrealizowanie kosmicznych pasji w Polsce.

Celem uczniów było skonstruowanie sondy potrafiącej określić, czy dana planeta nadaje się do przeprowadzenia (załogowej) misji kosmicznej. Typowy CanSat to urządzenie mieszczące się w objętości puszki po Coli realizujące podstawowe funkcje kosmicznego satelity, takie jak zbieranie i przesyłanie danych do stacji naziemnej. Członkowie zespołu TechSwarm tak mówią o swoich przygotowaniach do zawodów:

Wymagało to systematycznej pracy zarówno nad samą sondą, jak i dokumentacją projektu. Konieczna była synchronizacja prac techników, programistów i elektroników. Utrudnienie stanowił fakt, iż członkowie zespołu pochodzili z dwóch oddalonych od siebie miast. Nowym doświadczeniem było dla nas nawiązywanie kontaktów z firmami i instytucjami w celu uzyskania funduszy potrzebnych do dalszego rozwoju projektu. Do naszych zadań należało także promowanie drużyny w mediach. W tym celu prowadziliśmy stronę internetową oraz profil w serwisie Facebook.

Europejska Agencja Kosmiczna od 2010 roku organizuje zawody CanSat. Ich najbliższa odsłona będzie miała także polską edycję, współtworzoną przez Centrum Nauki Kopernik i program ESERO. Zgłoszenia do polskiego konkursu będziemy przyjmować do 3 września 2015 roku, a zawody poprzedzą specjalne warsztaty. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Drużyna TechSwarm podczas zawodów CanSat

Dlaczego warto zainteresować się zawodami CanSat? Udział w nich może być świetną okazją rozwoju dla uczniów gimnazjów i liceów o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Projektowanie małego satelity daje im okazję rozwoju takich dziedzinach jak programowanie, projektowanie 3D, planowanie swojego czasu czy kształtowanie wizerunku. Skonstruowanie CanSata to wspaniały wstęp do bardziej zaawansowanych projektów, w których przyszli studenci będą mogli wziąć udział podczas studiów. Tak członkowie zespołu TechSwarm podsumowali zawody:

Finał konkursu dostarczył drużynie wielu wrażeń. Dzięki mobilizacji całego zespołu zdobyliśmy drugie miejsce. W naszych wspomnieniach zaraz obok ceremonii rozdania nagród pozostaną także nieprzespane noce przed dniem startu i „ekstremalna inżynieria”, nie raz ratująca naszą sondę. Jeśli sądzicie, że nie da się w ciągu jednej nocy wykonać nowej nogi z włókna węglowego i uratować martwego akumulatora za pomocą 3 rezystorów i zasilacza USB to się mylicie – nam się udało. Udział w konkursie umożliwił nam poznanie wielu osób, podobnie jak my zainteresowanych badaniami i technologią kosmiczną.

Oficjalnym patronem projektu TechSwarm było Polskie Towarzystwo Informatyczne. Zespół sponsorowała Akademia Górniczo Hutnicza oraz sklep internetowy Kamami.pl.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na: