Spotkaj eksperta: Jak, z kim i gdzie buduje się satelity?

29 lipca o godzinie 19:00 zapraszamy na spotkanie ze specjalistami polskiej firmy sektora kosmicznego – Creotech Instruments.  Są osobami odpowiedzialnymi za zbudowanie największego jak do tej pory polskiego satelity – EagleEye – we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmą Scanway.


Widzimy się jednocześnie w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, jak i podczas transmisji online.


Spotkanie organizujemy z okazji zaplanowanego jeszcze na lipiec umieszczenia na orbicie satelity EagleEye.

Ten jeden satelita podwoi (!) masę wszystkich do tej pory wysłanych w kosmos polskich satelitów. A co jest jego misją? Satelita EagleEye ma na swoim pokładzie teleskop do obserwowania powierzchni Ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości (ok. 1 m). Nie jest to trywialna sprawa, bo aby to osiągnąć, konstruktorzy musieli zbudować superkomputer oraz specjalne systemy do stabilizacji lotu na (relatywnie) bardzo niskiej orbicie.


Chcemy wykorzystać tę okazję, aby spytać polskich zdobywców kosmosu o to:

  • przez jakie etapy prac przechodzi zespół tworzący coś, co ma trafić poza nasza planetę,
  • kto pracuje przy budowie satelitów w Polsce – osoby z jakich ścieżek zawodowych czy z jakim wykształceniem tworzą zespół zajmujący się stworzeniem satelity,
  • jakie perspektywy stoją przed polskim sektorem kosmicznym w najbliższej przyszłości i jakie pole do rozwoju dla polskiej gospodarki może on stanowić.

Nie bylibyśmy również sobą, gdybyśmy nie wypytali naszych gości o to, jakie widzą role dla nauczycieli, którzy chcą zainteresować młode pokolenie właśnie pracą w sektorze wysokich technologii. (My z naszej strony na pewno zachęcamy do brania udziału w organizowanym przez nas wyzwaniu CanSat – zapisy już na początku września!)

Ty również podczas wydarzenia będziesz mieć szansę zadać pytania naszym gościom na tematy, które będą Cie nurtować w ich pracy.


Zapisz w kalendarzu: 29 lipca, godz. 19.00 – w Warszawie oraz online. Jeśli masz taki kontakt, to koniecznie powiadom również swoich uczniów i uczennice, których może zainteresować rozwijanie się w kierunku branży kosmicznej!


Naszymi gośćmi będą:

  • dr Marcin Bieda – Architekt misji EagleEye, Creotech Instruments

Doktor nauk fizycznych oraz inżynier systemów satelitarnych. Studiował fizykę techniczną oraz elektronikę na Politechnice Warszawskiej. Obronił pracę doktorską o tematyce czujników światłowodowych w lotniczych materiałach kompozytowych. Obecnie jest głównym architektem misji EagleEye oraz zastępcą dyrektora inżynierii w Creotech Instrument.

  • Marcin Mazur – Kierownik misji EagleEye, Creotech Instruments

Prezes oraz fundator Fundacji Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd”.  Zdobywca nagrody Popularyzator Nauki 2010 a także Pomysłodawca i organizator konferencji „Polska w Kosmosie”. Obecnie pełni rolę kierownika projektów w Creotech Instruments S.A w tym kierownika misji kosmicznej EagleEye.

  • dr Piotr Dziuban – Dyrektor Inżynierii w
    Creotech Instruments

Doktor nauk fizycznych oraz inżynier elektroniki, fotoniki i mikrosystemów. Obronił doktorat na Université de Franche-Comté jako stypendysta Francuskiego Narodowego Centrum Badań Kosmicznych (CNES), kończąc wcześniej studia magisterskie i inżynierskie na Politechnice Wrocławskiej. Pracował w szeregu firm z obszaru zaawansowanych technologii w tym w Flytronic (Grupa WB), Airbus i obecnie Creotech Instruments. Piotr prowadzi obecnie zespół ponad stu inżynierów konstruujących największe misje kosmiczne w kraju.

  • dr Jakub Bochiński – Zastępca dyrektora ds. Produktów Technologii Kosmicznych w Creotech Instruments

Doktor nauk fizycznych w obszarze astronomii i astrofizyki. Pracował naukowo na University College London oraz Open University w Wielkiej Brytanii. Odkrywca kilkunastu planet poza Układem Słonecznym. Doradzał Polskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych. Ekspert w zakresie rozwoju nowych produktów i usług, m.in. w ESA Business Incubation Centre. Obecnie prowadzi Biuro Produktów Technologii Kosmicznych w Creotech Instruments. W wolnym czasie zajmuje się edukacją i popularyzacją nauki.

 


Na rozgrzewkę przed naszym spotkaniem zobaczcie materiał telewizyjny o zbudowanym przez naszych gości satelicie EagleEye: