Spotkaj eksperta: architektura kosmiczna

20 marca o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy na spotkanie online z Leszkiem Orzechowskim, architektem związanym z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założycielem zespołu badawczego Space is More, zdobywcą wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury oraz twórcą polskiego habitatu analogowego – Stacji Badawczej LunAres.

link do transmisji webinarium na kanale YouTube

link do wydarzenia i transmisji webinarium na Facebook


Spotkanie organizujemy w ramach europejskiego wyzwania Moon Camp, które przenosi nas w świat projektowania baz kosmicznych oraz stacji orbitujących wokół globów innych niż Ziemia. W przyszłości, aby astronauci i astronautki mogli przez długi czas pozostać na Księżycu, Marsie czy innym ciele niebieskim, należy przygotować im pełną infrastrukturę. Musi ona sprostać różnym wyzwaniom np. ochronie przed promieniowaniem i meteorytami, umożliwiać prace badawcze w kosmicznych labach, transport, produkcję energii, wydobycie i odzyskiwanie wody, produkcję żywności, programowanie i współpracę astronautów z robotami oraz wiele innych.

Zespoły uczniowskie staną przed zadaniem wyboru miejsca lądowania kosmicznych podróżników oraz zaprojektowania habitatów kosmicznych dostosowanych do warunków panujących na wybranym globie lub orbitujących wokół nich stacji. W ramach wyzwania dostępnych jest 6 technik przygotowania projektu:

  • Sztuka i rzemiosło
  • Projektowanie 3D
  • Wydruk 3D
  • Robotyka
  • Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna
  • Eksperyment naukowy

Zapraszamy do podjęcia wyzwania Moon Camp. Jak się do niego przygotować? Na co zwrócić uwagę podczas pracy? Jak podzielić zadania w zespole? Czym różni się habitat księżycowy od marsjańskiego? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkania. Nasz ekspert – Leszek Orzechowski – pomoże zespołom przygotować się do wyzwania, bo sam wielokrotnie stawał przed takimi. Opowie jak, kierując zespołem projektowym, radził sobie z wymogami konkursowymi oraz na co zwrócić uwagę przy projektowaniu habitatów kosmicznych. W konkursach ważne są nie tylko umiejętności projektowe oraz naukowe, ale także uważne zapoznanie się z wymaganiami konkursu i właściwe zrozumienie na co jury może zwracać uwagę, kwalifikując projekty do konkursu.

Spotkanie będzie składało się z trzech części:

  • poznajmy wyzwanie Moon Camp
  • rozmowa z ekspertem
    • zagadnienie architektury kosmicznej
    • zagadnienie projektów konkursowych
    • działania w różnych technikach przygotowania projektu
  • sesja pytań i odpowiedzi

Nauczycielu, edukatorze zapisz w swoim kalendarzu: 20 marca, godz. 18.00 webinar online z cyklu „Spotkaj eksperta” – Leszek Orzechowski, Architektura kosmiczna. Koniecznie powiadom uczennice i uczniów, którzy planują karierę w tej branży!


Leszek Orzechowski, architekt i założyciel Space is More – zespołu zajmującego się badaniami nad kosmiczną architekturą. Laureat wielu konkursów związanymi z architekturą poza Ziemią takich jak NASA 3D-Printed Habitat Challenge, Marsception, AIAA Phobos Base Competition, oraz Mars Colony Prize. Twórca laboratorium do badania izolacji LunAres symulującego scenariusze załogowych misji kosmicznych oraz członek naukowego zespołu tematycznego Europejskiej Agencji Kosmicznej skupiającego się na analogowych symulacjach misji kosmicznych.

 


Projekty zespołu Space is More:

Grafiki wykorzystane w artykule, to autorskie projekty konkursowe zespołu Space is More.

6.03.2024