Śledztwo Jamesa Webba. Dołącz do spotkania online!

W czwartek 3 lutego nauczyciele i uczniowie z całej Europy wyruszą na misję z ekspertami ESA, Markiem McCaughreanem i Giovanną Giardino, aby dowiedzieć się więcej o Teleskopie Kosmicznym Jamesa Webba i wczesnym Wszechświecie. Dołącz do wyprawy!

 

Dokładne informacje:

Data: 3 lutego
Czas: 15.00 – 16.00
Język: angielski
Poziom: uczniowie szkół średnich i nauczyciele
Zarejestruj się tutaj.


W grudniu 2021 Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeliła wyczekiwany Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba, największy teleskop kosmiczny w historii. Pokaże on nam, nie widziane nigdy wcześniej, pierwsze rozbłyski światła gwiazd we wszechświecie. Cofnie nas więc w czasie i pomoże odkryć tajemnice wczesnych narodzin gwiazd i formowania się galaktyk.

„Najnowszy dodatek do floty ESA” na zawsze zmieni dziedzinę astronomii. Jako największy teleskop, który zostanie wystrzelony w kosmos, Webb jest wyczynem niesamowitej inżynierii, projektowania i pracy zespołowej. Stworzy też jedne z najbardziej spektakularnych obrazów wszechświata! Jego misją jest odkryć, jakie niezwykłe wydarzenia miały miejsce w „głębinach” wczesnego wszechświata.

Dołącz 3 lutego do Śledztwa Jamesa Webba, spotkania przeznaczonego dla nauczycieli i uczniów. Odkryj, jak Webb będzie zgłębiał tajemnice wczesnego wszechświata. Podczas Śledztwa Jamesa Webba usłyszymy ciekawe wyjaśnienia kluczowych badań naukowych związanych z tym innowacyjnym teleskopem. A także wywiady z ekspertami ESA: Markiem McCaughreanem i Giovanną Giardino.

 

Mark McCaughrean pracuje w ESA nad misją Webba jako interdyscyplinarny naukowiec. Jest astronomem i wykorzystuje dane w podczerwieni do badania regionów, w których powstają nowe gwiazdy i układy planetarne. Jest również niezwykle zaangażowany w publiczne imprezy popularyzujące naukę. Np. przez to, że jest współzałożycielem Space Rocks, które celebruje eksplorację kosmosu, sztukę i muzykę.

 

Giovanna Giardino jest naukowczynią ESA NIRSpec. Jest astronomką pracującą nad instrumentami Webb NIRSpec i MIRI. Dzięki jej pracy, gdy Webb znajdzie się na orbicie i rozpocznie działalność naukową, astronomowie na całym świecie będą mogli zrozumieć i wykorzystać dane otrzymane z instrumentów Webba do badania tajemnic wczesnego wszechświata.


Transmisja rozpocznie się o 15:00 i potrwa około 50 minut, z 10-minutową sesją pytań i odpowiedzi. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności i będzie dostosowane do uczniów/uczennic szkół średnich i nauczycielek/li.  Możesz zarejestrować się tutaj, aby otrzymywać aktualizacje bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.

Chcesz mieć pewność, że Twoje pytanie trafi do ekspertów, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w misję? Zapytaj! Wypełnij ten formularz, aby przesłać swoje pytania do Marka McCaughreana i Giovanny Giardino. Na wybrane pytania odpowiemy podczas wydarzenia. Prosimy o przesyłanie ich do poniedziałku 31 stycznia do godziny 17:00.

A to jednak nie wszystko!


Wyzwania Webba!

W międzyczasie ESA nie próżnuje! Powstały trzy wyzwania dla Waszych uczniów i uczennic. Mogą się w nie zaangażować, by głębiej poznać interesującą naukę stojącą za Webbem. Wyzwania są zaprojektowane tak, aby można je było wykonać w domu lub w klasie, przy użyciu dostępnych materiałów. Można je też dostosować do różnych grup wiekowych.

Zbuduj swojego Webba!

Rzuć wyzwanie swoim uczniom i uczennicom, aby zbudowali swój własny model przełomowego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba! Mogą do tego użyć dowolnych materiałów. Możecie zrobić teleskop z materiałów dostępnych w Waszej klasie, zaprojektować model 3D, stworzyć inspirujące dzieło sztuki lub wykombinować nowy sposób na zbudowanie własnego teleskopu Webb!

Wypikseluj swojego Webba!

Rzuć wyzwanie swoim uczniom, aby stworzyli obraz, tak jak zrobiłby to astronom, i narysowali pikselowy obraz Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Złóż swojego Webba! (już niedługo tutaj)

Rzuć wyzwanie swoim uczniom, aby stworzyli własne lustro kosmiczne, wykonując krok po kroku samouczek origami. Stwórzcie w ten sposób model głównego zwierciadła Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba.


Nasze koleżanki i koledzy z ESA nie mogą się doczekać wyników Waszych pracy!  Jeśli będziecie chcieć podzielić się  swoim projektem, możecie to zrobić, wypełniając formularz tutaj.

Więcej działań, infografiki, filmy i wiele więcej znajdziecie na stronie ESA, Teach with Astronomy.