NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięRusza konkurs CanSat 2018
Rozpoczynamy rejestrację do trzeciej edycji polskiego konkursu CanSat! Podczas konkursu zachęcamy uczniów do samodzielnego projektowania i konstruowania minisatelitów oraz do jednoczesnego prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Trzecie ogólnopolskie finały konkursu CanSat, organizowane przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska przy Centrum Nauki Kopernik, odbędą się już w kwietniu 2018.
Rejestracja obejmuje zarówno warsztaty dla opiekunów, które odbędą się w dniach 23-24 września 2017 r. (Organizator zapewnia nocleg dla Opiekunów mieszkających poza Warszawą) oraz część główną konkursu, która potrwa do kwietnia 2018 r. Zgłoszenia zespołu opiekunowie mogą dokonać wypełniając do 17 września 2017 r. formularz rejestracyjny. Zachęcamy do przeczytania relacji z poprzedniej edycji konkursu.
Czym są CanSaty
Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kilku badań i eksperymentów podczas lotu rakietą lub samolotem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji czy komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego.
Projekt CanSata podlega kilku podstawowym ograniczeniom i wytycznym nałożonym przez organizatorów. Poza konkretnymi wymiarami geometrycznymi CanSat nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników (np. nie może mieć napędu pirotechnicznego), a jego zasilanie powinno pozwolić na kilka godzin samodzielnej pracy (np. dzięki bateriom słonecznym).
Partnerem projektów STEM jest Boeing.