NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięPatrz w gwiazdy – pokazy online
Pokazy online Planetarium Centrum Nauki Kopernik
Patrz w gwiazdy – pokaz online: Gwiezdna sielanka
24.04.2021film w j. polskim, z polskimi napisami
Przygotuj sią z nami do wiosennych wieczornych obserwacji. Korona Północna, Herkules, Lutnia – gdzie ich szukać na niebie i jakie opowieści kryją się za tymi gwiazdozbiorami? Posłuchaj o meteorach z roju Lirydów, dowiecie się kiedy nad Polską przeleci Międzynarodowa Kosmiczna i polecicie do wybranej przez siebie planety.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy: pokaz online – Pierwszy lot helikoptera na Marsie
19.04.2021film w j. polskim
Wybierz się z nami w pierwszy lot w atmosferze Marsa. Marsjański helikopter – dron Ingenuity – oddzielił się już od łazika Perseverance, by podjąć niezwykłe wyzwanie lotu nad Czerwoną Planetą. Dlaczego niezwykłe? O tym podczas tego pokazu a gościem będzie dr Artur Chmielewski – inżynier, menadżer projektów kosmicznych w Laboratorium Napędu Odrzutowego Centrum NASA oraz wykładowca projektu edukacyjnego NASA „Space Academy”.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Czas Wszechświata
18.04.2021film w j. polskim
Szukaj z nami odpowiedzi na jedne z najbardziej fundamentalnych pytań kosmologii. Porozmawiaj o tym od czego zależy upływ czasu, posłuchaj o przeszłości i przyszłości całego Wszechświata oraz o tym jak to badamy.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Początek czasu
27.03.2021film w j. polskim
W nocy z 27 na 28 marca 2021 czeka nas zmiana czasu z zimowego na wiosenny. Przy tej okazji warto porozmawiać więc o czasie. Czym jest czas i dlaczego go zmieniamy? Czy daleko w kosmosie biegnie jakoś inaczej? Jak ewoluował Wszechświat w czasie? Wybierz się z nami w tą podróż i poszukaj odpowiedzi na pytania.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Wiosna na niebie
21.03.2021film w j. polskim
Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w tym roku 20 marca, dzień wcześniej niż kalendarzowa. Dlaczego wtedy i jakie zjawiska astronomiczne się z tym wiążą? Od czego zależy długość dnia i jakie widoczne są wiosną gwiazdozbiory? Jakie związane są z nimi historie? Dowiedz się o tym podczas tego pokazu.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Kosmiczna pogoda
24.01.2021film w j. polskim, z polskimi napisami
Jakie w tym tygodniu prognozy dla Układu Słonecznego? Na Merkurym w nocy silne przymrozki, ale w ciągu dnia temperatura wzrośnie nawet do 400 °C. Na Wenus 480 °C, wysokie ciśnienie i przelotne kwaśne deszcze. W niektórych regionach Marsa przewidywane natomiast umiarkowane burze piaskowe. Uwaga też na silny wiatr na Uranie – w porywach do 240 m/s.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Życie gwiazd
17.01.2021film w j. polskim, z polskimi napisami
Dlaczego gwiazdy mają różne kolory? Czemu niektóre z nich wybuchają? Zapraszamy Cię do świata gwiazd. Przekonasz się, jak bardzo jest on zróżnicowany. Pokażemy gwiazdy zupełnie niepozorne i prawdziwe olbrzymy. Świecące bardzo jasno i nieco słabiej.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Pluton i kosmiczny gruz
10.01.2021film w j. polskim, z polskimi napisami
Pamiętasz jeszcze Plutona? Kiedyś był planetą, częścią Układu Słonecznego. Dlaczego został zdegradowany? Podczas pokazu polecisz z nami na Plutona, dokładniej go poznamy i spojrzymy mu prosto w „serce”. Obejrzymy także inne kosmiczne głazy, np. komety.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Kosmiczny Sylwester
31.12.2020film w j. polskim, z polskimi napisami
Sylwester na niebie? To nie muszą być efekty pirotechniczne! Zobacz z nami znacznie bardziej wystrzałowe obiekty – supernowe, spadające gwiazdy, mgławicę Krab i galaktykę o nazwie Fajerwerk. Sprawdź, jak świętują astronauci na stacji kosmicznej i jakie zjawiska astronomiczne przyniesie nam nowy rok.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Pierwsza gwiazdka
20.12.2020film w j. polskim, z polskimi napisami
Wybierz się z nami w kosmiczną podróż i poszukaj odpowiedzi na różne pytania: Czym w rzeczywistości była Gwiazda Betlejemska? Jakie ciało niebieskie najjaśniej zaświeci 24 grudnia w tym roku? Jak znaleźć je na niebie?
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Grudniowa noc spadających gwiazd
13.12.2020film w j. polskim, z polskimi napisami
Spadające gwiazdy to nie tylko Perseidy! Meteory z roju Geminidów są poszkodowane, bo widać je zimą i nikt nie ma ochoty na długie obserwacje w chłodzie. Obejrzyj je raze z nami na ekranach, w domowym zaciszu.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Gwiazdka z nieba od Mikołaja
06.12.2020film w j. polskim, z polskimi napisami
Wyrusz w podróż i poznaj odpowiedzi na różne pytania. Czy gwiazdka może wpaść przez komin, razem z Mikołajem? Jak zostać właścicielem gwiazdy? Dlaczego na obrazkach wszystkie gwiazdy wyglądają tak, a nie inaczej? Podczas Mikołajkowego pokazu przypatrz się znanym gwiazdom.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Czarne dziury i galaktyki
29.11.2020film w j. polskim, z polskimi napisami
Poznaj z nami niesamowicie ciekawe obiekty – czarne dziury, które pełnią bardzo ważną rolę w galaktykach, a w ich pobliżu czas płynie w innym tempie.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Najdziwniejsze księżyce pod Słońcem
22.11.2020film w j. polskim, z polskimi napisami
Wybierz się w podróż na Księżyc i dalej w Układ Słoneczny. Miniemy Marsa i polecimy do Jowisza oraz Saturna, które mają mnóstwo niezwykłych księżyców! Dowiesz się czy istnieje księżyc który wygląda jak pizza lub jak pierożek cappeletti 🙂
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Noc Leonidów i Smoka
15.11.2020film w j. polskim, z polskimi napisami
Zobacz, jakie gwiazdozbiory można oglądać na niebie przez całą noc, a jakie będą pojawiały się w kolejnych godzinach. Posłuchaj o deszczach meteorów, które widać w listopadzie, szczególnie o Leonidach i skąd się one biorą. Dowiedz się o jakich porach nocy można oglądać pięć planet widocznych gołym okiem.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Inne światy
06.06.2020film w j. polskim.
Wysłuchaj opowieści o planetach okrążających inne gwiazdy! Spróbujmy znaleźć na niebie gwiazdy z planetami i wspólnie zastanówmy się, czy da się tam dolecieć i czy na którejś z tych planet mogą panować warunki dla życia.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: w Układzie Słonecznym
30.05.2020film w j. polskim.
Poznaj gwiazdozbiory widoczne na nocnym niebie i wybierz się w podróż po Układzie Słonecznym, aby poznać jego planety, ale i inne ciała niebieskie, które się w nim znajdują.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Astronauci i Dragon
23.05.2020film w j. polskim.
Oddaj się obserwacji nocnego nieba razem z prezenterami Planetarium Centrum Nauki Kopernik. W trakcie podróży międzygwiezdnej poznaj pracę astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i dowiedz się więcej o pierwszej komercyjnej misji kosmicznej.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: szukając kontaktu
16.05.2020film w j. polskim
Dowiedz się więcej o gwiazdach oraz o ich potencjalnych mieszkańcach. Zobacz jakie próby nawiązania kontaktu z obcymi cywilizacjami podjęła do tej pory ludzkość. Prześledź misje słynnych sond Voyager, które nie tylko zbadały Układ Słoneczny, ale też pędzą ku gwiazdom, a na swoim pokładzie niosą wiadomość od ziemian.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: mgławice i galaktyki
02.05.2020film w j. polskim.
Poznaj gwiazdozbiory wiosennego nieba i oddaj się obserwacjom galaktyk i mgławic planetarnych takich jak Sombrerro czy Kocie Oko.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjeniebaPatrz w gwiazdy – pokaz online: Księżyc
25.04.2020film w j. polskim.
Dowiedz się, jak odróżnić na niebie planetę od gwiazdy na przykładzie Wenus. Poznaj gwiazdozbiory nieba wiosennego, takie jak: Lew, Panna, Rak czy Hydra. Poleć na Księżyc i zobacz miejsce lądowań misji Apollo, a potem dalej – na Marsa.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjenieba
Patrz w gwiazdy – pokaz online: pierwszy pokaz
18.04.2020film w j. polskim
Zobacz kilka wiosennych gwiazdozbiorów oraz poznaj mityczne historie, które się z nimi wiążą. Wybierz się z nami na wycieczkę w kosmos i przyjrzyj się Saturnowi oraz jego księżycowi Tytanowi. Zobacz też księżyc innej planety gazowej, który może być siedliskiem życia.
#planetarium #CNK #pokaz #obserwacjenieba