O kosmosie przy kawie: Tajemnice Układu Słonecznego

W środę 15 marca o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Tym razem porozmawiamy o naszym Układzie Słonecznym i jego tajemnicach.

Spotkamy się online. ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ


Układ Słoneczny to nasze najbliższe otoczenie w kosmosie. Od starożytności sądzono, że Ziemia stanowi centrum Wszechświata i wszystko krąży wokół niej. Nasza planeta była uznawana za krainę ludzi, kontrastującą z boskimi, eterycznymi obiektami poruszającymi się po niebie. Niestety, obserwacje astronomiczne zaburzały tę wizję, a próby ich interpretacji komplikowały obraz kosmosu.  Dopiero Mikołaj Kopernik stworzył koncepcję układu heliocentrycznego, z której korzystamy do dziś. Obserwacje Układu Słonecznego kontynuowali jego XVII-wieczni następcy: Galileo Galilei, Jan Kepler czy Isaac Newton. Ich teorie oraz systemy pomogły ugruntować przekonanie o tym, że Ziemia krąży wokół Słońca, a planetami rządzą te same prawa fizyczne, co Ziemią.

Dziś wiemy, że Układ Słoneczny to grawitacyjnie związany system ciał niebieskich krążących wokół Słońca. W jego skład wchodzą planety, planety karłowate, księżyce i małe ciała niebieskie, takie jak planetoidy, komety i meteoroidy oraz pył międzyplanetarny. Całkiem dobrze znamy Układ Słoneczny, ale czy wiemy o nim już wszystko? Wciąż istnieje wiele niewiadomych. Badamy ten ciągle zmieniający się system, a dzięki nowym technologiom możemy go oglądać coraz dokładniej i odkrywać nowe obiekty.

Wszyscy wiemy, że warto mówić o kosmosie na zajęciach szkolnych. Jak być na bieżąco, znać najnowsze odkrycia i badania? Porozmawiamy o tym podczas najbliższego spotkania. Odświeżymy sobie wiedzę dotyczącą Układu Słonecznego i poznamy miejsca, które warto odwiedzać, by uzupełniać wiedzę.

Tematy spotkania:
  • Międzynarodowa Unia Astronomiczna
  • Rodzaje ciał niebieskich w Układzie Słonecznym
  • Nasza gwiazda dzienna, czyli Słońce
  • Ciekawostki o Układzie Słonecznym
  • Scenariusze lekcji
  • Miejsca, w których warto szukać aktualnej wiedzy o kosmosie
Odpowiemy na wszystkie pytania i omówimy wszystkie pomysły. Bądźcie z nami 15 marca o godz. 18.00!

Harmonogram spotkania:

Zapraszamy do poznania i korzystania z naszego cyklu filmów o Układzie Słonecznym, dostępny na kanale YouTube: