O kosmosie przy kawie: Spoglądamy na Ziemię

W środę 16 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Tym razem porozmawiamy o tym, jak zaawansowany sprzęt, który wysyłamy na orbitę, może nam pomóc dbać o naszą planetę. Porozmawiamy też o wyzwaniu „Climate Detectives” i prowadzeniu projektów badawczych z młodzieżą.

Spotkamy się online. ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ

 

 


Aby zobaczyć tłumaczenie na polski, odtwórz film bezpośrednio na platformie YouTube, a następnie kliknij w ikonę koła zębatego, i kolejno opcje: Subtitles, Auto-translate, Polish.


Zaproponowany temat może się wydawać odległy, jednak nic bardziej mylnego! To technologie kosmiczne pozwalają nam poszerzać wiedzę na temat stanu środowiska ziemskiego i różnych jego komponentów. Satelity, które obserwują Ziemię ze względnie dużej odległości i krążą nad nią w stałych okresach czasu, pozwalają zbierać dane z wielu miejsc na świecie. Także z obszarów o niewystarczającej naziemnej infrastrukturze badawczej.

Kryzys klimatyczny jest obecnie jednym z głównych wyzwań społeczno-ekonomicznych stojących przed ludzkością. Od naszych dzisiejszych wyborów politycznych zależy kondycja błękitnej planety w kolejnych dziesięcioleciach. Żebyśmy jednak mogli podejmować świadome wybory, a także odpowiedzialnie uczyć o zmianach klimatu, musimy dysponować rzetelnymi danymi. Na szczęście danych jest pod dostatkiem, a dużą część z nich pozyskujemy właśnie dzięki technologiom kosmicznym.

Do pokaźnych zasobów tych danych wszyscy mamy dostęp. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do wzbogacenia zajęć poświęconych klimatowi?! Pokażemy Wam, jak połączyć tematykę klimatyczną z kosmiczną na lekcji. Dowiecie się też, jak sprawić, by uczniowie zaczęli aktywnie eksplorować dostępne zasoby danych satelitarnych pozwalające im na samodzielne badanie zmian zachodzących w środowisku naturalnym.


Porozmawiamy o:

  • danych satelitarnych i wykorzystaniu ich w badaniach i edukacji klimatycznej;
  • zależnościach między takimi zjawiskami jak powodzie a zmianami klimatu;
  • źródłach informacji, które można wykorzystać w edukacji;
  • wybranych scenariuszach lekcji, w których poruszamy wątki kosmiczne, opracowanych dla  szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych;
  • wyzwaniu Climate Detectives.

Zapisz się poprzez formularz.

Bądź z nami 16 listopada! Startujemy o 18.00!