O kosmosie przy kawie: Kosmiczny sok, czyli misja JUICE

W środę 12 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Tym razem porozmawiamy o misji JUICE (Jupiter ICy Moons Explorer) Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Spotkamy się online. ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ 


Czy dzięki misji JUICE skosztujemy smakowitego soku wiedzy krążącej wokół Jowisza w postaci największych księżyców Układu Słonecznego? Czego dowiemy się o środowiskach, które na pierwszy rzut oka wyglądają na przyjazne do powstania i rozwoju życia? Czy poznamy więcej szczegółów o warunkach panujących w tych światach, a także posiądziemy większą wiedzę o tym, jak funkcjonuje nasz cały Układ Słoneczny? To tylko kilka pytań wśród wielu na które ma odpowiedzieć misja Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Misja wystartuje 13.04.2023 a sama sonda JUICE wyruszy w swoją podróż dzięki Ariane 5 – ciężkiej rakiecie nośnej zaprojektowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną z Europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. W locie, który potrwa prawie 8 lat, wykorzystana zostanie asysta grawitacyjna Wenus i Ziemi. Przewiduje się, że sonda trafi na orbitę Jowisza w 2030 roku i w tym systemie spędzi kolejne 3 i pół roku, obserwując nie tylko jego księżyce, ale również atmosferę i magnetosferę planety.

Misja JUICE zajmie się dwoma aspektami programu Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie “Kosmiczna Wizja”, takimi jak: jakie są warunki formowania się planet oraz powstawania życia, a także w jaki sposób funkcjonuje nasz Układ Słoneczny.

JUICE skupi się na scharakteryzowaniu warunków, które doprowadziły do uformowania się środowisk przyjaznych powstawaniu życia wśród jowiszowych księżyców. Ganimedes został wybrany do najbardziej szczegółowych badań, ponieważ zapewnia formę naturalnego laboratorium do analizowania natury, ewolucji i środowisk przyjaznych życiu w lodowych warunkach. Dodatkowo przeprowadzane będą eksperymenty fal radiowych i plazmowych.

Misja jest opracowywana w wielkim, międzynarodowym zespole. W jej konstrukcji znajdują się instrumenty przygotowane przez zespoły polskich naukowców i inżynierów. Jakie są to elementy, jak wyglądał polski wkład w misję oraz co tak naprawdę znajduje się na pokładzie tej sondy badawczej? O tym opowie nasz gość.

Gościem spotkania będzie Mgr inż. Jędrzej Baran – zastępca kierownika Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej, Centrum Badań Kosmicznych PAN. Z wykształcenia automatyk i robotyk. Jako inżynier systemowy i manager projektów bierze aktywny udział w misjach kosmicznych takich jak ESA Comet Interceptor, ESA JUICE, ESA PROBA-3 czy ADRIOS Clear Space-1. Wraz z zespołem LMRS działa w obszarze robotyki, mechatroniki i technologii kosmicznych.

 

 

 

 

 

 


Tematyka kosmiczna rozbudza wyobraźnię, jest interdyscyplinarna i bogata w różnorodność zagadnień. Warto rozważyć wykorzystanie jej w edukacji formalnej i nieformalnej. Podczas spotkania omówimy metodykę wprowadzania tematyki kosmicznej w edukacji szkolnej. Zastanowimy się też, gdzie w niej znaleźć miejsce na takie tematy jak misje kosmiczne.

Tematy spotkania:
  • Europejska Agencja Kosmiczna
  • Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • Misja JUICE (Jupiter ICy Moons Explorer)
  • Ciekawostki o misji JUICE
  • Scenariusze lekcji
  • Miejsca, w których warto szukać aktualnej wiedzy o kosmosie

Odpowiemy na wszystkie pytania i omówimy wszystkie pomysły.

Bądźcie z nami 12 kwietnia o godz. 18.00!

Harmonogram spotkania: