O kosmosie przy kawie: Climate Detectives

16 września, o godzinie 18:00, zapraszamy na spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie” – porozmawiamy o wyzwaniu Climate Detectives.

Spotkamy się za pośrednictwem platformy ZOOM:

https://us06web.zoom.us/j/89563529473

Climate Detectives to wyzwanie, w ramach którego zespoły uczniowskie mają określić lokalny problem klimatyczny, zaprojektować i przeprowadzić jego badanie. Aby to zrobić, najpierw powinni sformułować pytanie badawcze, czyli określić co tak na prawdę chcą zbadać. Wszak zmiany klimatu nie dotyczą tylko odległych miejsc gdzieś na świecie, ale wpływają na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w naszym najbliższym otoczeniu. Wielotygodniowe wysokie temperatury, powodujące susze w sadach, na łąkach, na polach, podtopione lasy, parki w wyniku długotrwałych opadów – to zjawiska, które sami obserwujemy na co dzień. W wyzwaniu Climate Detectives właśnie takie lokalne problemy bierzemy „pod lupę”.

Po określeniu problemu, po sformułowaniu pytania badawczego, zespół uczniowski powinien zebrać i zinterpretować dane – zbierając je własnoręcznie w terenie albo pozyskując dane z portali instytutów badawczych lub analizując zdjęcia satelitarne. Ostatnim etapem projektu jest upowszechnienie wyników badań w Waszych lokalnych społecznościach. Uczniowie mogą zorganizować spotkania w szkole/domu kultury. Mogą napisać artykuł do gazety lokalnej albo pismo do wójta/starosty, w którym nakreślą wagę problemu zbadanego przez siebie zjawiska dla regionu. Ta okazja, by przeprowadzić  praktyczne ćwiczenie z postaw obywatelskich.

Na wszystkich etapach wyzwania zapewniamy nauczycielom i uczniowskim zespołom wsparcie merytoryczne ekspertów/ek z zakresu badań nad klimatem.

Jeżeli chcesz praktycznie podejść do wyzwania Climate Detectives, bądź na najbliższym spotkaniu „O kosmosie przy kawie”!

Podczas spotkania:

  • Spróbujemy sformułować dobre pytania badawcze.
  • Zapoznamy się z przebiegiem wyzwania Climate Detectives.
  • Przejrzymy bardzo przydatny Przewodnik dla Nauczycielki/Nauczyciela.
  • Odpowiemy  na wszystkie Wasze pytania związane z wyzwaniem.

Zapisz w swoim kalendarzu: 16 września, godz. 18.00 – spotkanie na platformie ZOOM.

Zapraszamy!

6.09.2021