NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięNASA wyśle misję do Słońca
Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła oficjalną nazwę swojej najnowszej misji, która w 2018 roku uda się w kierunku Słońca. Parker Solar Probe będzie pierwszą sondą kosmiczną, która niemal dotknie zewnętrznych warstw gwiazdy centralnej Układu Słonecznego.
Pod koniec lat pięćdziesiątych po raz pierwszy trafnie opisano zjawisko wiatru słonecznego, który współcześnie jest jednym z najczęściej badanych zjawisk w Układzie Słonecznym. Dokonał tego młody wówczas dr Eugene Parker, który postulował, że powierzchnię Słońca nieustannie opuszczają ogromne ilości materii składającej się z naładowanych cząstek o masie sięgającej milionów ton na sekundę. Parker zwrócił uwagę na otaczającą Słońce “atmosferę”, zwaną koroną, która wbrew poprzednim przewidywaniom astrofizyków ma znacznie wyższą temperaturę niż sama powierzchnia gwiazdy. Jednym z głównych zadań sondy Parker Solar Probe jest właśnie zbadanie tego rejonu wokół naszej najbliższej gwiazdy.
To pierwszy raz, kiedy NASA nazwała misję sondy kosmicznej imieniem żyjącego naukowca. Autorzy misji zwracają uwagę na szczególnie bliski związek odkryć Parkera z celami nowej misji do Słońca.
Wyniesienie próbnika planowane jest na sierpień 2018 roku na pokładzie rakiety Delta IV Heavy. By dotrzeć w pobliże Słońce sonda siedmiokrotnie dokona manewru asysty grawitacyjnej wokół Wenus. Pozwoli to na stopniowe obniżanie orbity do wysokości około 6 milionów kilometrów. Dla porównania średnia odległość Ziemi od Słońca to 150 mln kilometrów, a najbliższa Słońcu planeta – Merkury – orbituje w odległości 58 mln kilometrów. Wytrzymanie w tak niewielkiej odległości od Słońca to ogromne wyzwanie technologiczne. Temperatury w tych okolicach mogą sięgnąć nawet 1300 stopni Celsjusza.
Sonda podczas swojej misji osiągnie rekordową prędkość ponad 200 km/s względem Słońca, co zapewni jej pierwsze miejsce na liście najszybszych obiektów wysłanych w kosmos.