Najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu już jutro!

Rok 2018 obfituje w dwa zaćmienia Księżyca. Jedno z nich odbyło się w 31 stycznia, drugiego doświadczymy już jutro – 27 lipca. Wakacyjny “krwawy Księżyc” będzie najdłuższym zaćmieniem Księżyca jakie zdarzy się w 2018 roku. To zdarzenie będzie również całkowitym zaćmieniem Księżyca, kiedy nasz naturalny satelita przejdzie przez cień Ziemi.

Zaćmienia Księżyca są widoczne w zasadzie z każdego miejsca na Ziemi podczas nocy. Jednakże czas, w jakim możemy je obserwować, zależny jest od tego jak blisko wschodu lub zachodu Księżyca zaczyna się zaćmienie w naszej lokalizacji. Podczas całkowitych zaćmień Księżyc chowa się w głębokim cieniu naszej planety. Dlaczego zatem nie spowijają go całkowite ciemności? Dzieje się tak dlatego, że atmosfera ziemska działa zarówno jako soczewka oraz medium rozpraszające światło słoneczne.

Zdjęcie z zaćmienia Księżyca z 2015 roku, wykonane w Pizie (Włochy) na około 2 minuty przed ostatnią fazą

Zdjęcie z zaćmienia Księżyca z 2015 roku, wykonane w Pizie (Włochy) na około 2 minuty przed ostatnią fazą. Credit: Giuseppe Petricca

Kiedy światło przechodzi z jednego ośrodka do drugiego, zwalnia oraz ulega załamaniu. Światło słoneczne przechodząc przez ziemską atmosferę podczas zaćmienia Księżyca nachyla się w jego kierunku. Gdybyśmy stali na powierzchni Księżyca podczas jego zaćmienia i obserwowali Ziemię, widzielibyśmy krąg światła wokół krawędzi naszej planety, które pochodziłoby z naszej rodzimej gwiazdy. Oprócz załamywania światła, powietrze powoduje również jego rozproszenie, w szczególności tego o krótkich falach. Kolory takie jak zielony czy niebieski, które reprezentują światło o krótszej fali niż czerwień czy pomarańcz, są rozpraszane w większym stopniu. Z tego powodu Księżyc jest oświetlony tym co pozostało, a więc bardziej czerwonym zakresem widma.

W piątek, 27 lipca Księżyc ze swojego zwykłego srebrzystego koloru przejdzie w krwistą czerwień. Faza główna zaćmienia trwać będzie 103 minuty i będzie najdłuższym zaćmieniem tego stulecia. Jego czas będzie dłuższy o 26 minut w porównaniu z poprzednim całkowitym zaćmieniem (styczeń 2018). Następne aż tak długie zaćmienie Księżyca będzie dopiero w… 2123 roku.

Większość mieszkańców naszej planety będzie mogło doświadczyć tego wydarzenia. Najlepsza widoczność będzie na Madagaskarze oraz Bliskim Wschodzie. Mieszkańcy Ameryki Północnej (za wyjątkiem Kanadyjczyków z Nowej Funlandii) nie zobaczą go w ogóle. W Polsce krwawy Księżyc będzie widoczny około godziny 21:30. Wcześniej będziemy świadkami częściowego zaćmienia. Faza całkowita zaćmienia potrwa do godziny 23:13.

Co jeśli nie będziemy mogli zobaczyć na żywo tego zaćmienia? Jeśli wolicie zostać w domu na kanapie, obawiając się komarów, możecie je zobaczyć na ekranach swoich telewizorów i monitorów. Strona internetowa poświęcona edukacji astronomicznej – Slooh – będzie prowadziła transmisję z zaćmienia. Wystarczy wejść na stronę: www.slooh.com.

Oprócz zaćmienia Księżyca, w tym samym czasie dojdzie do innego wyjątkowego zjawiska. Mars zbliży się do Ziemi na najbliższą odległość od 15 lat – 57,768 mln km. To zjawisko nazywa się wielką opozycją. Marsa, podobnie jak zaćmienie Księżyca, będzie można obserwować gołym okiem.