Kosmos w Szkole 2023

„Jowisz i jego tajemnice”

Zajmujesz się edukacją? Interesuje Cię tematyka kosmiczna, ale nie wiesz, jak włączyć ją do szkolnych lub poza lekcyjnych zajęć?
Weź udział w konferencji Kosmos w Szkole! Przez dwa dni doświadczysz, jak wprowadzać zagadnienia kosmiczne do zajęć z dziećmi i młodzieżą.

Wydarzenie odbędzie się 13 i 14 października br. w Centrum Nauki Kopernik, w Warszawie. Udział w dwudniowych warsztatach jest bezpłatny. Organizator zapewnia nocleg, wyżywienie i zwrot kosztów podróży.

W tym roku skupimy się na Jowiszu, największej planecie Układu Słonecznego i jej intrygujących księżycach. Proponowane aktywności oprzemy na materiałach edukacyjnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), doświadczeniu Centrum Nauki Kopernik w przybliżaniu osiągnięć naukowo-technologicznych. Wszystko to w możliwie najbardziej praktyczny sposób.


Zarezerwuj sobie piątek i sobotę 13–14 października!

Zapisy zostały zamknięte z uwagi na wyczerpanie miejsc.


Żeby wziąć udział w konferencji, nie trzeba mieć doświadczenia w zakresie edukacji kosmicznej ani szerokiej wiedzy o kosmosie. Zarówno początkujący edukatorzy i osoby stawiające pierwsze kroki w tej tematyce, jak i nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem oraz pasjonaci kosmosu – znajdą coś dla siebie.

„Jowisz i jego tajemnice” to hasło tegorocznego wydarzenia. W ciągu ostatnich lat ludzkość wysłała dwie misje w kierunku Jowisza (Juno oraz JUICE), a już niedługo wyruszy tam kolejna misja Europa Clipper. Po co tak intensywnie badamy tak odległy nam glob? Przestrzennie – bo dzieli nas 715 mln km. Jakościowo – bo to ogromna kula gazów, a nie skał, jak nasza planeta. Podczas konferencji postaramy się to wyjaśnić, prezentując aktualny stan wiedzy na temat Jowisza i jego niezwykle ciekawych (i różnorodnych) księżyców.

 


Harmonogram wydarzenia

Piątek 13 października

11.30–11.45 Recepcja
11.45–12.00 Co piszczy w programie ESERO?
12.00–13.00 Wykład: Czego możemy dowiedzieć się od Jowisza?
13.00–13.45 World café: dyskusje problemowe kontynuujące wątki z wykładu
13.45–14.45 Obiad
14.45–17.15 Działajmy: Prototypowanie aktywności edukacyjnych
17.15–17.45 Przerwa kawowa
17.45–18.45 Pokaz w Planetarium Centrum Nauki Kopernik

 

Sobota 14 października

9.00–9.15 Poranna kawa
9.15–10.45 Działajmy: Prototypowanie aktywności edukacyjnych, c.d.
10.45–11.00 Przerwa kawowa
11.00–13.00 Działajmy: Prototypowanie aktywności edukacyjnych, c.d.
13.00–13.15 Przerwa kawowa
13.15–15.15 Warsztaty interdyscyplinarne
15.15–15.30 Zakończenie wydarzenia
15:30–16.30 Obiad

 


Elementy wydarzenia

Wykład:Czego możemy dowiedzieć się od Jowisza?

Po co badać układ Jowisza? Czego możemy się nauczyć od tej ogromnej planety i jej księżyców? Jak ludzkość korzysta na tym, że wysyłamy misje kosmiczne w takie miejsca? Na te i inne pytania odpowie

prof. dr hab. Hanna Rothkaehl, wiceszefowa Centrum Badań Kosmicznych PAN, jedna z głównych osób odpowiadających za komponent badawczy misji JUICE (część oprzyrządowania na pokładzie misji JUICE została wyprodukowana została w Polsce). Prof. Rothkaehl jest również główną badaczką w misji Comet Interceptor oraz szefową jednej ze stacji LOFAR, wielkiego, europejskiego teleskopu do badania Wielkiego Wybuchu.

Wykład będzie dostępny również streamowany online, 13.10, w godzinach 12:00-13:00.

World Café: „Poorbitujmy wokół Jowisza”

Tematy poruszone w czasie wykładu pogłębimy potem w przestrzeni World Café, przy dedykowanych im stolikach. Będzie to okazja do dalszego poszerzenia wiedzy, poznania źródeł informacji oraz prowadzenia dyskusji na wybranych problemach.

Wspólne działanie

Dużą częścią tegorocznej konferencji będzie wspólne działanie. Zaprosimy Was do grup, w których Waszym zadaniem będzie wymyślenie i wyprototypowanie pojedynczej aktywności, trwalszego eksponatu albo rozłożonego w czasie projektu – które później pomogą przybliżyć Waszym podopiecznym tematy poruszone podczas wykładu i world café.

Nie rzucimy Was od razu na głęboką wodę! Zaczniemy od wstępu metodycznego i zapoznamy Was z metodologią szybkiego prototypowania. A potem już od Was będzie zależeć, gdzie skierujecie swoje działania! Wierzymy, że będzie to stymulujące doświadczenie, które zaowocuje nowymi perspektywami metodycznymi, nowymi znajomościami i konkretnym planem na działanie!

Warsztaty interdyscyplinarne

Dopełnieniem dwudniowego wydarzenia Kosmos w Szkole będą warsztaty, przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik i Europejską Agencję Kosmiczną. Podczas jednych warsztatów połączymy zagadnienia z wielu przedmiotów szkolnych. A przyświecać nam będzie idea podróży, jaką podąża lecąca ku Jowiszowi sonda kosmiczna. Poszczególne aktywności warsztatowe będą skupione i na sondzie, i na Jowiszu, i na jego wybranych księżycach. Chcemy w ciekawy sposób pokazać znane ze szkoły zjawiska i zagadnienia z zakresu fizyki, matematyki, chemii, biologii, geografii i innych przedmiotów – przez pryzmat wyprawy w okolice gazowego olbrzyma imieniem Jowisz!

 


Zasady uczestnictwa

 • Zapisy trwają do 6 października.
 • Zgłoszenia na wydarzenie przyjmujemy od wszystkich osób zajmujących się edukacją: nauczycieli wszystkich przedmiotów i poziomów nauczania oraz edukatorów edukacji poza formalnej.
 • Przyjęcie uczestników odbywa się na podstawie pierwszeństwa zgłoszeń.
 • Uczestnicy otrzymują informację o udziale w wydarzeniu w odrębnym mailu.

 


Najważniejsze linki:

Zapisy zostały zamknięte z uwagi na wyczerpanie miejsc.

Regulamin wydarzenia

 


Korzyści z uczestnictwa

 • dwa dni wypełnione aktywnościami;
 • spotkania z ekspertami i ekspertkami;
 • szkolenie o łącznym wymiarze ponad 9 godzin zegarowych;
 • inspiracje i ciekawe tematy oraz materiały, które Twoi uczniowie i uczennice docenią na zajęciach;
 • certyfikat z listą umiejętności zdobytych podczas zajęć;
 • wyżywienie;
 • nocleg (noc 13/14 października) oraz zwrot kosztów przejazdu, jeśli jesteś spoza Warszawy (zgodnie z Regulaminem wydarzenia).

 

Zapraszamy, zespół ESERO-Polska!

 


Idea wydarzenia

Wydarzenie „Kosmos w Szkole” to wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki między polskimi nauczycielami i edukatorami, a organizatorami programu ESERO (Europejską Agencją Kosmiczną i Centrum Nauki Kopernik). Mamy wiele pomysłów i ambicje, by pomóc Wam rozwijać umiejętności związane z włączaniem zagadnień kosmicznych do zajęć szkolnych i pozalekcyjnych. Co roku wspólnie patrzymy na potrzeby sektora kosmicznego i znajdujemy powiązania mogące zainteresować dzieci i młodzież. Chcemy inspirować Was w codziennej pracy. Tematyka kosmiczna może być poruszana na lekcjach wszystkich przedmiotów. Interdyscyplinarność sektora kosmicznego jest ogromna: poszukiwani są ludzie o różnych umiejętnościach, od językowych i społecznych po czysto techniczne i naukowe, więc młodzież może odnaleźć w nim bardzo różnorodne ścieżki kariery.