Kosmos w Szkole 2020 – online

Odkrywaj z nami tajemnice kosmosu i inspiruj się by wprowadzać je do swoich zajęć edukacyjnych. Zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się edukacją, i mające w swoim sercu specjalne miejsce na tematykę kosmiczną, na konferencję Kosmos w Szkole 2020!

W tym roku konferencja odbędzie się online a różnorodne formaty wypełnią chłodne, październikowe wieczory kosmicznymi inspiracjami oraz rozmowami z ekspertami i ekspertkami zajmującymi się astrofizyką czy technologiami kosmicznymi na co dzień.

Bądź z nami w dniach 19 – 29 października, a z pewności znajdziesz dla siebie inspiracje, ciekawe tematy czy materiały, które twoi uczniowie i uczennice docenią na zajęciach.

Kosmos w Szkole to jedyna w swoim rodzaju okazja do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a polskimi edukator(k)ami. Naszym celem jest podzielenie się z uczestni(cz)kami materiałami przygotowywanymi przez ESERO-Polska, mającymi służyć jako przydatne pomoce do prowadzenia ciekawych zajęć. Nie trzeba być specjalist(k)ą z wykorzystywania wątków kosmicznych na zajęciach, żeby wynieść z konferencji „coś dla siebie” – staramy się, żeby tematyka była różnorodna, a przeprowadzane aktywności mogły służyć jako zaczątek dla własnych pomysłów na wzbogacenie zajęć!

W tym roku zapraszamy do wyruszenia z nami w podróż w ramach dwóch odrębnych linii tematycznych: „Kosmos z Ziemi” oraz „Ziemia z Kosmosu”.

KOSMOS Z ZIEMI…

Od dawna przestaliśmy patrzeć w niebo tylko swoimi oczami. Wykorzystujemy do tego coraz nowsze technologie tworzone dzięki międzynarodowej współpracy. Obserwujemy wszechświat w prawie każdym paśmie promieniowania elektromagnetycznego. Jednak nasze badania kosmosu nie kończą się wyłącznie na obserwacji jego piękna oraz praw nim rządzących. Coraz śmielej tworzymy projekty pozwalające wysłać astronautów i astronautki w przestrzeń kosmiczną. Powstają plany stworzenia bazy księżycowej, a nawet śmielszy projekt wysłania ludzi na Marsa.

W jaki sposób planuje się misje kosmiczne? Jak projektuje się mieszkania oraz laboratoria w tak odległych i odmiennych od ziemskich warunkach? Na te i wiele innych pytań postaramy się poszukać odpowiedzi w części  „Kosmos w Szkole: Kosmos z Ziemi” oraz zastanowimy się jak pracę rodem z Agencji Kosmicznych można przenieść na zajęcia edukacyjne.

Link do wydarzenia na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/events/774266503141362

…ZIEMIA Z KOSMOSU

Zaawansowanie technologiczne pozwala nam przekroczyć nawet granice naszego Układu Słonecznego. Wiele ekscytacji budzą wizje wypraw ludzi na obce globy, takie jak Księżyc czy Mars. Jednak coraz pilniejsze wyzwania związane z katastrofą klimatyczną każą nam zastanowić się nad swoimi priorytetami i spojrzeć z powrotem na naszą własna planetę – Ziemię.

Technologie satelitarne pozwalają nam przyjrzeć się z góry zjawiskom nas otaczającym. Zarówno tym przyrodniczym, jak i tym społecznym. Podczas konferencji „Kosmos w Szkole: Ziemia z Kosmosu”, zastanowimy się jak wykorzystać te możliwości w pracy nauczycieli i nauczycielek, w taki sposób aby technologia posłużyła nam za swoistą lupę do naświetlania aktualnych tematów, wartych uwzględnienia w pracy z młodymi osobami.

Link do wydarzenia na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/events/2750363295066408/

Konferencja podzielona jest na 3 etapy: Poznaj! – Inspiruj się! – Działaj! W ramach każdego z nich znajdziesz wydarzenia o innej charakterystyce.

POZNAJ!

Na tym etapie konferencji zapraszamy do wysłuchania oraz rozmowy z ekspertami i ekspertkami, zajmującymi się tematyką kosmiczną. Przygotowaliśmy spotkania, które zostały dostosowane do linii tematycznych.

Otwarcie konferencji: Edukacja kosmiczna – z czym to się je? (19.10, 18:00)

link do transmisji na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=s6WP-3oVAJ8

W ramach wydarzenia otwarcia przedstawimy projekty kosmiczne, które możemy zaproponować w ramach działania Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska.

Zaprosiliśmy przedstawicieli i przedstawicielki Agencji Kosmicznych by opowiedzieli o tym dlaczego tematyka i inżynieria kosmiczna w edukacji są tak ważne.

18:10 (wystąpienie w j. angielskim) Rebecca Barnes – Fizyczka od lat zajmująca się popularyzacją nauki w obszarze badań kosmosu. W Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) koordynuje międzynarodową sieć edukacyjną ESERO. Przedtem zajmowała się komunikacją działań naukowych ESA, m.in. tworząc serię Science@ESA, oraz pracowała w sekcji edukacyjnej National Space Centre w Leicester. Opowie o unikalnej roli, jaką pełnią agencje kosmiczne w interesowaniu młodych osób tematyką STEM oraz o tym, jakie aktywności ESA mogą przybliżyć społeczności nauczycielskiej informacji o aktualnych projektach badawczych.

18:20 Sławomir Nichczyński pracownik Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Zaangażowany w realizację kilku projektów edukacyjnych finansowanych z programów UE takich jak Erasmus+ czy H2020. Wcześniej kierował zespołami na potrzeby projektó w międzynarodowych w zakresie kultury. Opowie o aktualnych projektach edukacyjnych POLSA i zaprosi Was do wzięcia w nich udziały lub korzystania z stworzonych materiałów.

18:30 Webinarium: Edukacja kosmiczna – z czym to się je?

Panel otwarcia: Kosmiczne wyzwania (19.10,19:00)

link do transmisji na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=CMlMeehexZA

Dlaczego praca przy misjach kosmicznych jest najlepszym przykładem budowania zespołów, uczenia się współpracy i rozbudzania miłości do nauki wśród młodych ludzi? Dyskusja będzie przygotowana wokół doświadczeń Artura Chmielewskiego, menadżera misji kosmicznych z JPL Centrum NASA, bohatera książki „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy”.

Wyzwania współczesnej nauki powodują, że trzeba raz na zawsze zapomnieć o micie samotnego badacza, w pojedynkę dokonującego przełomów. Teraz potrzebne są zespoły, ogromne, świetnie zorganizowane zespoły, w których każdy jest równie ważną częścią grupy. Najlepiej widać to na przykładzie tworzenia misji kosmicznych – przedsięwzięć wymagających, kosztownych i zakrojonych na wiele lat.

Klasa może stać się znakomitym zalążkiem takiej grupy. Jeśli poszczególni uczniowie potrafią ze sobą współpracować zamiast rywalizować, osiągną znacznie więcej niż w pojedynkę. A wiedza o tym, jak budować zespół, jak dostrzegać mocne strony współpracowników i w jaki sposób rozwiązywać konflikty są bezcenne na współczesnym rynku pracy.

W trakcie spotkania chcielibyśmy porozmawiać o tym, jak tworzyć zespoły i w jaki sposób budować atmosferę szacunku oraz przyjaźni. Dlaczego każdy członek zespołu jest najważniejszy, nie ma głupich pytań, a dobra komunikacja jest podstawą wszystkiego. Chcielibyśmy poruszyć kwestię udziału kobiet w misjach kosmicznych, wykorzystania ich świeżego spojrzenia oraz umiejętność współpracy ponad podziałami światopoglądowymi. Chcielibyśmy też podpowiedzieć jak mówić o trudnych kwestiach, by były zrozumiałe i przede wszystkim interesujące nawet dla osób nie interesujących się nauką lub technologią.

W panelu uczestniczyć będą: dr Artur Chmielewski (inżynier NASA JPL, odpowiedzialny m.in. za misję Rosetta), Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (dziennikarka popularnonaukowa, autorka książki „Człowiek. Istota Kosmiczna”) oraz Justyna Średzińska (astrofizyczka, ESERO-Polska)

Ziemia z Kosmosu: Ekstremalna pogoda. Do czego prowadzi współczesne ocieplenie klimatu? (20.10, 17:30)

link do transmisji na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=doejPU0ts0k

Podczas webinarium poruszymy z prof. Joanną Wibig temat współcześnie obserwowanych zmian środowiskowych – na świecie, w Europie, i w Polsce. Skupimy się m.in. na takich aspektach jak zmiany w  temperaturach i opadach, zasięg lądolodów i lodowców, poziom morza, i występowanie ekstremalnych zdarzeń pogodowych.

Odpowiemy sobie na pytanie: Skąd wiemy, że to człowiek jest główną przyczyną współczesnych zmian klimatycznych? Spróbujemy też nakreślić prognozy na przyszłość, jeśli chodzi o zmiany średnich i ekstremów, a także ich konsekwencje dla człowieka, środowiska naturalnego i gospodarki.

Kosmos z Ziemi: Projektowanie naszej przyszłości. Tajemnice habitatów kosmicznych (20.10, 19:30)

link do transmisji na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=bbTWZbenEho

Coraz rzadziej wszyscy pytają  PO CO planować budowę bazy na Księżycu, czy Marsie. Teraz dominuje pytanie „JAK?”.  A to pytanie równie szerokie – jak zaprojektować habitat kosmiczny? Odpowiedzieć na nie można na wiele sposobów, projektować habitat:

  • korzystając z synergii pracy w interdyscyplinarnym zespole,
  • ucząc się na błędach,
  • analizując warunki panujące na obcym ciele niebiskim,
  • określając nasze ograniczenia technologiczne,
  • projektując zamknięty obieg materii, by załoga mogła jak najdłużej przeżyć w niegościnnym środowisku z ograniczoną dostępnością do zasobów,
  • wreszcie – tak, by opracowane zrównoważone rozwiązania były łatwo adaptowalne w naszym ziemskim społeczeństwie!

Temat jest złożony, ale zarazem inspirujący i zachęcający do eksperymentowania. Projektowanie habitatów kosmicznych zdaje się świetnym narzędziem dla młodzieży do rozwijania swojej wyobraźni, umiejętności pracy w grupie, uczenia się na błędach, czy posiadania praktycznych umiejętności projektowych, które pomogą im w przyszłości zaprojektować naszą przyszłość.

Webinarium na ten temat przedstawi Leszek Orzechowski – architekt kosmiczny i naukowiec, założyciel zespołu projektowego Space is More, będący autorem licznych projektów ukazujących jak moglibyśmy żyć poza Ziemią.

INSPIRUJ SIĘ!

Na tym etapie przedstawimy różne projekty i inicjatywy kosmiczne, które już sprawdziły się w środowisku szkolnym. Poznacie jak nauczyciele i nauczycielki wprowadzają zagadnienia kosmiczne do swoich szkół oraz jak sami uczniowie i uczennice zachęcają do odkrywania kosmosu.

Giełda inspiracji to wydarzenie w ramach konferencji Kosmos w Szkole w trakcie, którego to edukatorzy i edukatorki oraz młodzież przedstawią swoje kosmiczne projekty. Pokażą swój punkt widzenia, dlaczego warto tematykę kosmiczną poruszać w szkole. Będzie co podziwiać, czym się zainspirować i będzie szansa na podpytanie o niuanse realizacji projektów kosmicznych w szkole.

Giełda inspiracji Ziemia z Kosmosu (23.10, 17:30)

O swoich działaniach opowiedzą nam:

  • 17.30: Grupa uczniowska, która połączyła się z astronautą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
  • 18.15: Uczestnicy i uczestniczki projektu NASA Sally Ride EarthKAM w ramach, którego młodzież zamawiała wybrane obrazy Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
  • 19.00: Opiekunowie uczniowskich misji balonów stratosferycznych.
  • 19.45: Zespół AGO Team finaliści Konkurs CanSat 2020 na budowę minisatelity.

Giełda inspiracji Kosmos z Ziemi (24.10, 17:30)

O swoich działaniach opowiedzą nam:

  • 17.30: Przedstawiciele Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, którzy pokażą swoje projekty i skąd czerpią inspiracje do zajęć. Prowadzą niesamowite miejsce, w którym dzieci i młodzież samodzielnie wydzierają światu jego tajemnice, przez obserwacje gwiazd na nocnym niebie przy pomocy teleskopów, zgłębiają umiejętności tworzenia fotografii, programują roboty i wiele więcej.
  • 18.15: Młodzież z klubu astronomicznego Almukantarat. Jeśli chcecie przeżyć kosmiczny obóz i przygotować się do Olimpiady Astronomicznej to idealne miejsce by z nimi porozmawiać. Klub to przede wszystkim społeczność ludzi zaangażowanych w popularyzację astronomii. Działa od ponad 30 lat i daje młodym pasjonatom i pasjonatkom przedmiotów ścisłych możliwość zdobywania wiedzy, wymiany pomysłów i realizacji samych siebie.
  • 19.00: Marta Pietrow nauczycielka fizyki i ambasadorka programu ESERO-Polska opowie o tym co można zrobić ciekawego na lekcji fizyki? Wybrać zagadnienie z podręcznika np. pozorna wędrówka Słońca i zaprojektować urządzenie do przeprowadzenia odpowiednich obserwacji. Możemy to zrobić przy pomocy współczesnych i łatwo dostępnych technologii. Metoda badawcza okazuję się w działaniu intuicyjna i doskonała do poznawania świata przez uczniów i uczennice. A wykorzystanie technologii zwiększa umiejętności STEM.
  • 19.45:  Łukasz Kołodziejski prowadzący Astrobazę w Dobrzyniu nad Wisłą. Opowie czym są Astrobazy i czym zajmują się na co dzień oraz w pogodne do obserwacji kosmicznych wieczory. Uczniowie i uczennice mogą obserwować nie tylko bliskie obiekty Układu Słonecznego, ale także odległe układy gwiazd oraz znajdujące się miliony lat świetlnych od Ziemi „Wyspy Wszechświata” – galaktyki. Brać udział w różnych konkursach a zespół Astrobazy rozwija się i pozyskuje granty na swoją działalność.

DZIAŁAJ!

W ostatnim etapie zapraszamy na warsztaty tematyczne w formacie online oraz do wykonania krótkiego zadania samodzielnie. Przybliżymy w nich szereg narzędzi oraz zagadnienia zaczerpnięte wprost z zespołów pracujących nad kosmicznymi projektami i jak taki model współpracy warto przenieść na zajęcia edukacyjne.

Kosmos z Ziemi: Kosmiczna praca zespołowa. (26.10, 17:00)

Podczas warsztatów porozmawiamy o planowaniu misji kosmicznych. Wykonamy kilka prostych eksperymentów pozwalających zobrazować sobie jak do niektórych rozwiązań dochodzą inżynierowie i inżynierki rodem z Agencji Kosmicznych. Zastanowimy się, czy niektóre z sposobów pracy z NASA możemy przenieść na zajęcia szkolne oraz jak to zrobić.

Wykaz potrzebnych materiałów zostanie przesłany wraz z wiadomością potwierdzającą przyjęcia na warsztaty. Prosimy się nie martwić, będą to bardzo proste rzeczy znajdujące się w każdym domu.

Warsztaty poprowadzą Artur Chmielewski menadżera misji kosmicznych z JPL Centrum NASA i Joanna Olejniczak z Pracowni Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

Na warsztaty obowiązuje rejestracja. Limit miejsc to 20. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Rejestracja trwa do 22.10, 23:59.

Link do formularza rejestracyjnego

źródło, www.esa.int

Kosmos z Ziemi: Projektujemy bazę księżycową! (27.10, 18:00)

Kolonizacja Księżyca wymaga wizji, wizja natomiast narzędzi do jej urzeczywistnienia. Dlatego podczas warsztatów zapoznamy się z inżynierskim programem do projektowania 3D: Autodesk®Fusion, który daje szerokie spektrum możliwości w materializowaniu naszej wyobraźni. W programie nauczymy się m.in. jak stworzyć kopułę geodezyjną czy wieżę nadawczą, a także w jaki sposób nadać właściwości fizyczne i wizualne danym obiektom. Ponadto dowiemy się jak przedstawić nasz projekt za pomocą renderowania, druku 3D i wirtualnej rzeczywistości.

Warsztaty będą świetnym przygotowaniem przed konkursem Moon Camp Pioneers – nabyte umiejętności umożliwią zrealizowanie własnej koncepcji bazy księżycowej.

* Aby wziąć udział w warsztatach należy zainstalować program Fusion 360 na swoim komputerze. Odpowiednia instrukcja zostanie przesłana wraz z wiadomością potwierdzającą przyjęcie na warsztaty.

Warsztaty poprowadzą Tomasz Majda z Instytutu Wyobraźni i Justyna Średzińska z Pracowni Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

Na warsztaty obowiązuje rejestracja. Limit miejsc to 15. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Rejestracja trwa do 22.10, 23:59.

Link do formularza rejestracyjnego

Ziemia z Kosmosu: Prądy morskie – autostrady oceanów. (26.10, 18:30)

Golfsztrom i Brazylijski są ciepłe, a Kanaryjski i Benguelski zimne. Mówiąc o prądach morskich, do tego się w końcu trafi. Ale czy do wytłumaczenia istoty prądów morskich można użyć prostych doświadczeń fizycznych? Można! Czy zdjęcia satelitarne również mogą okazać się pomocne? Jasne!

Podczas warsztatów skupimy się na Prądzie Zatokowym – Golfsztromie. Wykonamy dwa proste eksperymenty dotyczące mieszania się wód i relacji pomiędzy prądami powierzchniowymi i tymi na większych głębokościach. Przyjrzymy się również zdjęciom satelitarnym Grenlandii, którą Golfsztrom opływa. Porozmawiamy o tym, czy na zdjęciach z różnych okresów widać różnice, i jakie mogą być ich konsekwencje dla cyrkulacji oceanicznej.

Przygotujcie sobie miejsce przed komputerem, bo możemy się trochę pochlapać!

Niezbędne materiały:

  • 4 szklane identyczne buteleczki o szerokim gwincie
  • 2 tekturki (o powierzchni większej niż gwinty butelek)
  • Gorąca i zimna woda
  • Sól
  • Barwniki spożywcze (2 kolory)
  • Dwa talerze/tacki (na które będzie mogła się wylać woda)
  • Partner/ka do pomocy (opcjonalnie)

Warsztaty poprowadzą Olek Jasiak i Kamil Wachol z Pracowni Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

Na warsztaty obowiązuje rejestracja. Limit miejsc to 20. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Rejestracja trwa do 22.10, 23:59.

Link do formularza rejestracyjnego

Ziemia z Kosmosu: Satelitarna prasówka. (27.10, 18:30)

Szkoła daje nam unikalną okazję do tego, aby wspólnie z młodymi osobami omawiać i komentować dziejące się wokół nas wydarzenia. Do poruszenia niektórych z nich mogą się przydać nam zdjęcia satelitarne ukazujące zmiany, które zaszły na danym terenie.

Przykłady zmian, które możemy zobaczyć z orbity można by mnożyć – od wysychania jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim, do megapożarów w Kalifornii czy licznych katastrof związanych z wydobyciem ropy naftowej. Jeśli trafią one do świadomości naszych uczniów i uczennic już poza szkołą, mogą stanowić dobrą kotwicę, aby wykorzystać to zainteresowanie do poszerzenia ich (naszego) zrozumienia tych zjawisk.

Podczas warsztatów postaramy się odgrzebać w naszej kolektywnej pamięci takie zdarzenia z ostatniego czasu, które można wykorzystać podczas pracy z młodymi osobami. Skupimy się dodatkowo na takich wydarzeniach, które zaobserwować będzie można przy użyciu zdjęć satelitarnych, tak aby móc je później bezproblemowo przestawić naszym uczniom i uczennicom. Wspólnie ocenimy jaki potencjał dydaktyczny drzemie w takiej analizie aktualności.

Przygotowanie do warsztatów:

Przed samymi warsztatami bardzo proszę, żebyś znalazł/a czas na to, żeby przejrzeć różne materiały medialne z ostatnich 2 tygodni. Poszukaj w nich wydarzeń, które w Twojej ocenie będą mogły być ciekawe do zaobserwowania na zdjęciach satelitarnych. Nie musisz tych przypuszczeń weryfikować na własną rękę – postaramy się wziąć jak najwięcej takich propozycji na warsztat.

Do udziału w warsztatach nie jest wymagana znajomość żadnego oprogramowania, ale przydatnym może być zapoznanie się z filmikami wprowadzającymi do przeglądarki zdjęć EO Browser, dostępnymi tutaj: https://esero.kopernik.org.pl/materialy-edukacyjne/filmy-edukacyjne/

Warsztaty poprowadzi Olek Jasiak z Pracowni Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

Na warsztaty obowiązuje rejestracja. Limit miejsc to 20. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Rejestracja trwa do 22.10, 23:59.

Link do formularza rejestracyjnego

——————————————————————————————————————————————————————–

Zakończenie konferencji (29.10, 17:30):

17:45: Webinarium: Kosmiczne kąski!

link do transmisji na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=c1K-Qo0XJf8&feature=youtu.be

W trakcie tego spotkania przedstawimy co możecie wspólnie z ESERO-Polska robić. Opowiemy o różnych projektach, konkursach, wyzwaniach – skierowanych zarówno do społeczności nauczycielskiej, jak i do grup młodzieży w różnym wieku. Chcecie wziąć udział w projektowaniu pozaziemskich habitatów? Budować minisatelity ze swoimi uczniami i uczennicami? A może badać lokalne problemy klimatyczne? O takich, ale i wielu innych inicjatywach, i jak się w nie zaangażować, opowiemy właśnie podczas tego spotkania. Powiemy też gdzie znajdziecie ciekawe materiały do zaadaptowania na lekcjach.

18:30 Pokaz online z Planetarium Centrum Nauki Kopernik 

link do transmisji na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Wdxby_CUF-Y&feature=youtu.be

Wraz z zespołem Planetarium Centrum Nauki Kopernik zabierzemy was w podróż po Wszechświecie. Zatrzymamy się na chwilę nad naszą błękitną kropką by zastanowić się nad jej problemami i zadaniami jakie przed nami stoją by „coś zmienić” (make a difference). Później polecimy dalej by zobaczyć różnorodność Wszechświata.

Udział w konferencji online jest bezpłatny, jednak na warsztaty wymagana jest rejestracja – odpowiednie linki do zapisów znajdują się przy opisach warsztatów. 

Na Kosmos w Szkole zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się edukacją, niezależnie od doświadczenia w tej „kosmicznej”. Wiemy, że najbardziej inspirujące są w końcu osoby, które są z nami dlatego zachęcamy do dzielenia się Waszymi kosmicznymi projektami. Bardzo się cieszymy, że kolejny już rok, będziemy móc Was gościć, choćby tylko za pośrednictwem komputera!