Kosmos w szkole 2017

Czym różni się wnętrze Ziemi od wnętrza Księżyca? W jaki sposób zmienia się klimat na Ziemi? Czym są aerozole, gdzie występują i jaki mają wpływ na powietrze? 21 października zaprosiliśmy edukatorów na całodniowe warsztaty w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W trakcie wydarzenia, organizowanego przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO Polska, pomogliśmy odpowiedzieć na nurtujące ludzkość pytania – o budowę planet, ziemski klimat oraz wpływ człowieka na środowisko naturalne.

Kosmos i astronautyka fascynują od najmłodszych lat, dlatego warto wykorzystywać te wątki podczas zajęć szkolnych. Warsztaty Kosmos w Szkole pokazują, jak to robić – jak dzięki tematyce kosmicznej w ciekawy dla uczniów sposób realizować program nauczania. Podstawowym celem wydarzenia było podzielenie się z uczestnikami materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO.Kosmos w szkole to jedyna w swoim rodzaju okazją do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a polskimi edukatorami.

Eksperymenty na warsztatach „Kosmos w szkole 2017”

Eksperymenty na warsztatach „Kosmos w szkole 2017”. Fot. CNK

Każdy uczestnik wydarzenia mógł wziąć udział w jednym z czterech warsztatów, wysłuchać wykładu naukowca zajmującego się badaniami związanymi z przestrzenią kosmiczną oraz opowiedzieć innym o swoich własnych inspiracjach, pomysłach czy wykonanych już projektach. Uczestnicy zobaczyli wystawę „Patrz: Ziemia” oraz obejrzeli pokaz w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Tegoroczna edycja Kosmosu w Szkole koncentrowała się na badaniu Ziemi – jej wnętrza i atmosfery. Trzy warsztaty: Budowa planetSzklarnia zwana Ziemią i Aerozol – nie tylko w dezodorancie miały na celu przedstawienie zmian zachodzących we wnętrzu, na powierzchni i wokół naszej planety. Uczestnicy szkoleń dowiedzieli się, w jaki sposób korzystać z sieci, aby umożliwić swoim podopiecznym wgląd w zdjęcia satelitarne Ziemi, a także innych obiektów w Układzie Słonecznym. Ponadto zaprezentowaliśmy przykładowe scenariusze zajęć, w trakcie których można omawiać wpływ człowieka na ziemski klimat i czystość powietrza. Czwarty warsztat, Zaprojektuj stację kosmiczną, polegał na pracy w małych grupach i wprowadził uczestników w podstawy programowania i eksperymentowania za pomocą mikrokomputera Raspberry Pi. To wszystko otworzył wykład doktora Jerzego Nawrockiego, który wprowadził edukatorów w arkana czasu, zaktualizował wiedzę uczestników o najnowszych metodach jego pomiaru za pomocą zegarów atomowych i zaprosił do dyskusji o podstawach naukowych badań, jakie prowadzi.

W tym roku Kosmos w Szkole został uzupełniony o segment krótkich prezentacji wygłaszane przez samych edukatorów! Dowiedzieliśmy się w ich trakcie, jak przebiegały organizowane przez nich projekty – lokalne festiwale nauki, konkursy, warsztaty. Edukatorzy z wielkim zaangażowaniem mówili o swojej współpracy z uniwersytetami, czy organizacjami międzynarodowymi. Ciekawym elementem konferencji były tematy poruszane na wystąpieniach nauczycieli, na przykład temat szkoleń dla nauczycieli prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną w Holandii oraz programu Erasmus Plus dla edukatorów. Co ważne, prezentacje dotyczyły aktywizacji młodzieży z każdej grupy wiekowej.

Nauczyciele podczas wykładów na warsztatach „Kosmos w szkole 2017”

Nauczyciele podczas wykładów na warsztatach „Kosmos w szkole 2017”. Fot. CNK

Na tegorocznej konferencji po raz pierwszy uczestnicy wydarzenia mieli okazję spotkać się z Ambasadorami Kosmicznymi ESERO. Małgorzata Pawlik-Podgórską zarysowała zasady działania programu eTwinning, mającego na celu sieciowania pracowników szkół w Europie i podnoszenie ich kompetencji poprzez lekcje i warsztaty prowadzone online. Bogna Pazderska opowiedziała o możliwościach wymian nauczycielskich oraz o szkoleniach astronomicznych dla dzieci z różnych miejsc na świecie (np. w Kirgistanie). Waldemar Grabowski zdradził uczestnikom warsztatów receptę na stworzenie drużyny, która zdolna jest wygrywać międzynarodowe konkursy dla uczniów takie, jak CanSat, ReMY, czy Oddyseus.

Uczestnicy konferencji podczas obserwacji eksperymentu

Uczestnicy konferencji podczas obserwacji eksperymentu. Fot. CNK

Dziękujemy edukatorom z całej Polski za przybycie do Centrum Nauki Kopernik i aktywny udział w warsztatach Kosmos w Szkole. Cieszymy się z pozytywnych opinii na temat wydarzenia i obiecujemy, że kolejne edycje będą jeszcze bardziej niecodzienna. Wkrótce na stronie internetowej ESERO dostępne będą materiały, na podstawie których przeprowadzono warsztaty. Do zobaczenia za rok!