Galaktyka kobiet – III edycja

8-ego marca Centrum Nauki Kopernik oraz Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej zapraszają nauczyciel(k)i wraz z uczniami i uczennicami na spotkanie z 7 wyjątkowymi kobietami, związanymi z nauką. Wydarzenie pełni funkcję doradztwa zawodowego i  jest dedykowane w szczególności szkołom średnim.

„Galaktyka kobiet” to bezpłatne wydarzenie o charakterze edukacyjnym, którego celem jest zainteresowanie młodych osób tematyką kosmiczną, technologiami i zawodami przyszłości. Cykl spotkań zainicjowano w 2018 roku i będzie to już ich trzecia odsłona. Pragniemy rozbudzać pasję do nauk ścisłych wśród młodzieży, dając możliwość bezpośredniej rozmowy w przyjaznej atmosferze z prawdziwymi badaczkami. To okazja, aby poznać interesujące kobiety zaangażowane w świat nauki i nowoczesnych technologii. Kobiety twórcze, mające nieszablonowe podejście do pracy. W tej edycji porozmawiamy o tym czym jest inżynieria dotyku, jak prowadzić badania na biegunach polarnych, wykorzystywać dane satelitarne, czy też o fizyce…roślin. Wspólnie sprawdzimy, co nas motywuje, jak wyglądają początki poszukiwania drogi kariery i spróbujemy znaleźć sposób, by efektywnie pokierować swoim rozwojem zawodowym. W programie wystąpią m.in. przedstawicielki: Polskiej Agencji Kosmicznej, Koła Naukowego Politechniki Warszawskiej Elektra, czy też tzw. „Karotki” z fundacji Geek Girls Carrots, które opowiedzą o znaczeniu kobiet w IT. Spotkanie potrwa dwie godziny i obejmuje dwie części: oficjalną oraz rozmowy w podgrupach z zaproszonymi ekspertkami. Dodatkowo podczas wystąpień będziemy mogli obejrzeć wizualizacje, odległe galaktyki, czy też nocne niebo na kopule planetarium. Rozmowy prowadzić będziemy w otoczeniu wystawy „Patrz: ziemia”, na której można m.in. spojrzeć oczami astronautów i astronautek na naszą planetę, poznać urządzenia pracujące na orbicie.

Czy na spotkaniu będą wyłącznie dziewczyny/ kobiety? Otóż nie. Z doświadczenia wiemy, że przyjeżdżają do nas grupy mieszane. Chłopcy są oczywiście mile widziani. Jeśli jesteś nauczycielem, bądź wychowawcą możesz zmotywować swoją klasę do nauki, organizując wyjście ze szkolnych ławek na niestandardowe spotkanie do Kopernika. Nasze działanie adresowane jest jednak przede wszystkim do dziewcząt, ponieważ są one angażowane w aktywności związane z techniką i naukami ścisłymi wciąż znacznie rzadziej niż chłopcy. Chcemy ten trend zmienić Rozmowy z kobietami, które osiągają sukcesy w swoich dziedzinach, mają udowodnić, że każdy z nas posiada prawo, a także możliwość wyboru tego, co go interesuje i czemu chce się poświęcić zawodowo. Przekonani o tym, że dziewczyny tak samo jak chłopcy lubią dokonywać odkryć, rozwijać się naukowo i pracować nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, zachęcamy Was nauczyciel(k)i, byście namawiali/ły szczególnie swoje uczennice do wzięcia udziału w spotkaniu. Symbolicznie wybraliśmy termin 8 marca – Dzień Kobiet, kiedy na całym świecie głośno wybrzmiewa postulat o równości płci oraz wzmocnieniu pozycji kobiet i dziewcząt.

Jeśli nie jesteś nauczycielem lub nie masz możliwości zorganizować wycieczki opowiedz o „Galaktyce kobiet” swoim znajomym nauczyciel(k)om, rodzicom i dzieciom.

Jeśli właśnie uczęszczasz do liceum lub technikum, interesujesz się nauką lub technologią i stoisz przed wyborem swojej drogi zawodowej, przyjdź, przekonaj się jak różnorodny masz wachlarz wyboru. Jeśli nie masz pewności, co chcesz robić lub uważasz, że Twoje zainteresowania to zupełnie inna galaktyka, nasze spotkanie jest również dla Ciebie. Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tu znajdziesz inspirację  i być może odnajdziesz swoją drogę. Zapraszamy wszystkie dziewczyny i kobiety – te jeszcze poszukujące pomysłu na siebie, a także te które już rozwijają swoje pasje.

Zaproszone ekspertki (na zdjęciach w pierwszym wierszu od lewej):

Galaktyka kobiet – III edycja

Brygida Dzidek – Laureatka Diamentowego Grantu oraz stypendystka Marie Curie Fellowship. Na Uniwersytecie Birmingham w Anglii obroniła doktorat z haptyki (mechaniki kontaktowej urządzeń dotykowych). Projektuje i testuje nowe rozwiązania systemowe dla urządzeń dotykowych. Prowadzi szeroką współpracę akademicką z europejskimi ośrodkami badań haptycznych oraz badania użytkowników w celu rozwijania nowych rozwiązań.

Dagmara Bożek-Andryszczak – Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i tłumaczka języka rosyjskiego. Uczestniczyła w dwóch wyprawach polarnych do polskich stacji badawczych w Arktyce (2012-2013) oraz Antarktyce (2015-2016). Zajmuje się promocją badań w obszarach polarnych. Autorka książki „Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna” i współautorka bloga dompodbiegunem.pl.

Dominika Jarosz i Sylwia Kowalczyk – Aktywnie działające studentki elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.  Wspólnie prowadzą Koło Naukowe Elektra, w ramach którego pracują nad projektem elektrokonwersji gokarta spalinowego.

 

 

(osoby na zdjęciach w drugim wierszu od lewej):

Monika Mierczyk-Burke – Absolwentka specjalizacji geoinformatyka i teledetekcja na UW. Pracuje w Polskiej Agencji Kosmicznej, gdzie zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi obserwacji Ziemi i teledetekcji. Realizuje projekt szkoleń dla administracji publicznej, których celem jest zwiększanie świadomości urzędników w zakresie wykorzystania na co dzień w pracy danych satelitarnych.

Milena Ratajczak – Obroniła doktorat w dziedzinie astronomii. Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym UW. Zainteresowania naukowe skupia wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych. W wolnych chwilach popularyzuje naukę, współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej.

Urszula Zajączkowska – Botaniczka i poetka. Uzyskała stopień doktora habilitowanego. Pracuje w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej, Wydziału Leśnego SGGW. Zajmuje się fizyką roślin: ich ruchami, zmianą kształtu, umieraniem, mechaniką i aerodynamiką. Regularnie publikuje eseje o roślinach w Kwartalniku Przekrój oraz felietony w dwutygodnik.com.