Galaktyka kobiet 2018

Zapraszamy na spotkanie z ekspertkami kosmicznymi organizowane przez ESERO Polska w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia, o godzinie 18:00.

Galaktyka kobiet to nowa odsłona działań edukacyjnych, których celem jest zainteresowanie młodych osób tematyką kosmiczną, technologiami i zawodami przyszłości. Spotkanie z sześcioma ekspertkami adresowane jest przede wszystkim do dziewcząt, ponieważ angażują się one w aktywności związane z techniką i naukami ścisłymi wciąż rzadziej niż chłopcy. Chcemy ten trend odwrócić. Rozmowa z kobietami, które osiągnęły sukces w swoich dziedzinach, ma udowodnić uczennicom szkół średnich i studentkom, że każda z nich posiada prawo, a także możliwość wyboru tego, co ją interesuje i czemu chce się poświęcić zawodowo. Przekonani o tym, że dziewczyny lubią dokonywać odkryć, rozwijać się naukowo i pracować nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, zachęcamy Was do tego, byście namawiali swoje uczennice do wzięcia udziału w Galaktyce Kobiet.

Poznaj zaproszone ekspertki!

Agata Różańska

Dr hab. Agata Różańska – profesor nadzwyczajna w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika PAN. Głównym obszarem jej zainteresowań naukowych jest numeryczne modelowanie emisji promieniowania z atmosfer dysków akrecyjnych w aktywnych jądrach galaktyk i rentgenowskich układach podwójnych. Ponadto badaczka pozyskuje i opracowuje dane rentgenowskie z największych działających teleskopów satelitarnych świata: Chandra,  XMM Newton, SUZAKU i NuSTAR. Od trzech lat koordynuje prace polskich naukowców i inżynierów budujących elementy satelitarne do nowego teleskopu ATHENA – najbardziej czułego instrumentu do pomiarów kosmicznego promieniowania rentgenowskiego – który poleci w kosmos w 2028 roku.

 

 

 

Aleksandra Bukała

Dr Aleksandra Bukała – dyrektor generalna SENER Polska, członkini zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Wcześniej pełniła m.in. funkcję kierownika Ośrodka Systemów Bezpieczeństwa w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów. Uczestniczyła w kilkudziesięciu międzynarodowych oraz krajowych projektach badawczo‐rozwojowych i innowacyjnych z obszarów inżynierii kosmicznej, obronności i bezpieczeństwa. Ekspertka Komisji Europejskiej w programie Horyzont 2020 oraz w 7. Programie Ramowym – największym programie finansowania i kształtowania badań naukowych w Europie. Działała także w komitetach doradczych Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i uczestniczyła w pracach Komitetu Interesariuszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Posiada stopień naukowy doktora w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

Jagoda Gandziarowska-Ziołecka

Jagoda Gandziarowska-Ziołecka – jedna z fundatorek Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, socjolożka, przedsiębiorczyni, mama dwóch córek. Zawodowo zajmuje się tworzeniem gier i symulacji szkoleniowych w Pracowni Gier Szkoleniowych, której jest współwłaścicielką i partnerką zarządzającą. W latach 2010–2014 była członkinią zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Gier i Symulacji ISAGA.  Swoją misję w ramach fundacji Kosmos dla Dziewczynek (www.fundacjakosmos.org) realizuje między innymi poprzez wydawanie magazynu o tym samym tytule.  W działalność zorientowaną na wzmacnianie poczucia wartości dziewczynek i kreowanie środowiska wolnego od stereotypów zaangażowana jest od kilku lat.

Magdalena Zaraś

Magdalena Zaraś – pierwsza polska Amazing Woman. Drukowana w 3D dłoń jej pomysłu i projektu ułatwi życie wielu osobom, które na co dzień funkcjonują bez tej części ciała. Ceny atestowanej medycznej protezy wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dzięki drukarkom 3D i dostępności materiałów koszt protezy stworzonej przez Magdę wynosi zaledwie 200–300 zł. Podczas spotkania Magda przedstawi swoje wrażenia z pobytu w Chinach, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe i język chiński. Opowie też o przełomowej dla niej pracy nad projektem protezy dłoni oraz poruszy temat depresji i wypalenia zawodowego, z którymi wygrała dzięki decyzji o rozwijaniu swoich pasji. Dowiemy się też, jakie planuje dalsze działania w związku z projektem kontynuowanym dzięki wsparciu Fundacji Orange.

 

Anna Gayer

Anna Gayer – doktorantka i pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy doktorskiej bada wpływ pyłowych zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców dużych ośrodków miejskich. Współtwórczyni Warszawskiego Indeksu Powietrza, projektu  realizowanego na zlecenie m.st. Warszawy, który miał swoją premierę 1 lutego 2018 roku. Ekspertka współpracująca z think tankiem Fundacja #13 Centrum Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju. Laureatka konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Top 500 Innovators” i uczestniczka stażu szkoleniowego na Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii. Członkini zarządu Stowarzyszenia Top 500 Innovators, działającego na rzecz współpracy nauki z biznesem oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań do gospodarki i edukacji. Od początku studiów oddana pracy na uczelni, założycielka Koła Naukowego Ochrony Środowiska. Z zamiłowania żeglarka, związana ze Studenckim Klubem Żeglarskim Politechniki Warszawskiej. 

Agata KołodziejczykDr Agata Kołodziejczyk – neurobiolożka z kosmiczną misją, założycielka Space Garden Company i główna pomysłodawczyni analogowej bazy Lunares w Pile, w której symulowane są warunki panujące na Marsie i Księżycu. Współpracowała z Europejską Agencją Kosmiczną w grupie Advanced Concepts Team w Holandii, drużynie specjalistów z wielu dziedzin – od fizyki i biologii po ekonomię. Autorka licznych publikacji naukowych na temat chronobiologii, biologii kosmicznej i neurobiologii. Dwukrotna laureatka międzynarodowego konkursu Global Space Balloon Challenge w kategorii „Najlepszy eksperyment naukowy”. Uhonorowana wieloma stypendiami naukowymi, m.in. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Członkini grup doradczych organizacji naukowych, takich jak Canada Research Center, India Research Center czy Fundacja forScience (www.forscience.pl).

Przemysł kosmiczny i tworzące go innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze czekają na młode osoby z otwartymi umysłami i głowami pełnymi pomysłów. Jeśli już teraz interesujecie się nauką i technologią, to zapraszamy Was na spotkanie Galaktyka kobiet. Dajcie się zainspirować i zdobądźcie wiedzę na temat perspektyw rozwoju Waszych zainteresowań oraz możliwych dróg kariery zawodowej w obszarze STEM. Jeśli natomiast nie macie pewności, czy Galaktyka Kobiet jest dla Was, przyjdźcie i przekonajcie się o tym. Być może odkryjecie, że kosmos i nauka są właśnie tym, w co chcecie i możecie się poważnie zaangażować.

Zapraszamy!