Climate Detectives – ruszamy 14 września!

Climate Detectives to projekt w którym uczniowie i uczennice, w wieku 8-15 lat, mają za zadanie dokonać zmiany w obszarze zrozumienia i ochrony klimatu w swoim lokalnym otoczeniu.

Więcej informacji o wyzwaniu.

Wyzwanie Climate Detectives składa się z trzech etapów, które można zawrzeć w tych krótkich hasłach:

  • Etap I –  Zauważ problem!
  • Etap II – Zbadaj go!
  • Etap III – Zrób coś z nim!

W wyzwaniu Climate Detectives chodzi o to, aby zespoły uczniowskie samodzielnie przeprowadziły badania lokalnego dla nich problemu klimatycznego. Wasz region coraz częściej nawiedzają susze? Może wpływa to na kondycję okolicznych sadów? Zbadajcie to!

W toku badań, zapewnimy Wam wsparcie ekspertów/ekspertek z dziedziny badań klimatu i ich komunikacji. Dzięki tej współpracy młode osoby bezpośrednio doświadcza wykorzystania metody naukowej w zgłębianiu problemu.

Dane możecie zbierać samodzielnie – w terenie, albo korzystając ze zdjęć satelitarnych – albo korzystac z gotowych baz danych, udostępnianych przez instytuty naukowe.

Ostatnim etapem projektu jest komunikacje jego wyników. Naświetlcie zbadany przez Was problem lokalnej społeczności. Zmobilizujcie siebie lub szerszą społecznośc, do tego aby spróbować mu zaradzić!

Przeczytaj poradnik dla nauczycielki/la!

Pomimo, że wyzwanie Climate Detectives opiera się na badaniu lokalnego problemu, to uczestniczą w nich zespoły z całej Europy. Podczas wydarzeń w trakcie trwania wyzwania, a także dzieląc się wynikami swojego projektu na jego koniec, możecie poznać inne osoby, które podobnie do Was, wzięły na warsztat swój klimat!

Zobacz jak wyglądają projekty innych drużyn!

Zapisy ruszają już 14 września. Zapraszamy!