NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięClimate Detectives 2024/2025
Climate Detectives to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, oferujące uczniom i uczennicom stworzenie własnego projektu z zakresu zmian klimatu lub ekologii.
Dzięki udziałowi w wyzwaniu Climate Detectives dzieci i młodzież mają unikalną szansę opracować pełny projekt badawczy: od postawienia pytania lub hipotezy badawczej dotyczącej konkretnego problemu ekologicznego lub konsekwencji zmiany klimatu w ich lokalnym otoczeniu przez zaprojektowanie harmonogramu, doświadczeń, stworzenie stacji pomiarowej i wybór niezbędnego sprzętu czy aplikacji, po pozyskanie i analizę danych, by ostatecznie stworzyć plan zapobiegania lub zminimalizowania problemu zgodnie z wynikami projektu.
Konkurs Climate Detectives
W tym projekcie zespoły podejmują się nie lada wyzwania, ich zadaniem jest – obserwując swoje lokalne środowisko – zidentyfikować problem z zakresu zmian klimatu lub ekologii, zbadać go i zaproponować sposób, by mu zaradzić!
Projekt wykonują w trzech etapach:
Etap I. Zauważ problem!
- W tej fazie zespoły identyfikują lokalny problem z zakresu zmian klimatu lub ekologii, który chcą zbadać jako „Climate Detectives – detektywi na tropie klimatu”. Uczniowie i uczennice powinni zdefiniować problem na podstawie obserwacji ich lokalnego środowiska. Zaplanować harmonogram badań, w tym to, kiedy i jak chcą zbierać dane i je analizować.
Etap II. Zbadaj go!
- Czas wziąć się do pracy! Zespoły mają za zadanie zbierać dane i wykonywać doświadczenia, które pomogą im w analizie problemu. Następnie będą musiały wywnioskować co z tych danych wynika. Jeśli będą korzystać z różnych źródeł danych, to będzie okazja do porównania ich między sobą. Ten etap zakończy wyciągniecie wniosków.
Etap III. Zrób coś z nim!
- Wszyscy możemy coś zmienić! Na podstawie wyników swoich badań zespoły powinny zdecydować, jakie działania chcą podjąć – jako osoby i/lub jako grupy – w celu zmniejszenia lub eliminacji zbadanego problemu.
zdjęcie Cieśnina Hajnańska, źródło esa.int
Czego doświadczą uczestnicy i uczestniczki?
To wyzwanie jest doskonałą okazją do integracji uczniów i uczennic, budowania grup, by uczyły się podziału zadań, odpowiedzialności i współpracy w zespole przy wykonaniu projektu. Młodzież może doświadczyć, czym jest wspólnota zjednoczona wokół realizacji wspólnego celu.
W tym projekcie uczniowie i uczennice:
- zdobywają wiedzę o klimacie panującym na Ziemi, jako złożonym i zmieniającym się systemie, na który wpływ ma również działalność człowieka
- rozwijają i wzmacniają umiejętności badawcze, krytycznego myślenia i podejmowania inicjatywy, tak aby młode osoby lepiej rozumiały problemy klimatyczne i umiały im przeciwdziałać
- poszerzają kompetencje (m. in: praca zespołowa, projektowa, umiejętność komunikacji i prezentacji).
Ważnym aspektem wyzwania jest przechodzenie pozytywnych zmian zachowań i postaw, które mogą mieć wpływ na rozwiązanie lub zminimalizowanie takich problemów teraz i w nadchodzącej przyszłości.
Kto może wziąć udział w Climate Detectives?
Dzieci/Młodzież 8 – 19 lat Zespoły od 2 osób do całej klasy Zespół zgłasza Opiekun/ka
(Zalecamy zespoły do 5 osób)
* Co najmniej 50% członków i członkiń zespołu musi mieć obywatelstwo państwa członkowskiego ESA. Oprócz 22 państw członkowskich, także Kanada, Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia, na podstawie umów z ESA, kwalifikują się do pełnego uczestnictwa w programach Biura Edukacji ESA. W ramach obecnej umowy o współpracy między ESA a Republiką Malty, zespoły z Malty mogą również uczestniczyć w wyzwaniu Climate Detectives.
Zachęcamy do tworzenia i prowadzenia zespołów z możliwością współpracy międzykulturowej.
Etapy konkursu Climate Detectives
Czy będziemy potrafili stworzyć projekt z zakresu zmian klimatu lub ekologii, skoro istnieje wiele mitów na ten temat?
To pytanie może niepokoić zarówno nauczycieli, jak i uczniów, stojących przed decyzją o podjęciu wyzwania. Jednak ta niezwykła przygoda jest otwarta dla każdego! Uczestnicy konkursu Climate Detectives będą mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniach, sesjach Q&A, webinariach, spotkaniach z ekspertami i ekspertkami (jury). Zespoły otrzymują dostęp do licznych materiałów zawierających praktyczne wskazówki.
Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem
Najważniejsze informacje (zasady rekrutacji, harmonogram konkursu, zasady oceniania projektów) są zawarte w Regulaminie.
Jak się zgłosić?
- Rekrutacja rozpocznie się 14 października 2024 i potrwa do 8 listopada 2024
- Zespół zgłasza opiekun/opiekunka wypełniając FORMULARZ – otwarty!
- Do konkursu Climate Detectives zostaną zakwalifikowane zespoły, których formularz zostanie wypełniony poprawnie i w terminie
- W formularzu należy określić wstępny pomysł na projekt lub motywację wzięcia udziału w konkursie
Nagrody
- Zespół który zaprezentuje najlepszy projekt wyjedzie na kosmiczne wydarzenie organizowane przez ESA w Centrum Obserwacji Ziemi ESRIN we Włoszech w dniach 12 – 13 maja 2025 r. ( 1 opiekun/opiekunka, do 5 członków/członkiń zespołu)
- Zespoły które dotrą do finału otrzymają nagrody rzeczowe
- Wszystkie zespoły, które prześlą podsumowanie projektu na stronę ESA otrzymają certyfikat uczestnictwa:
- Opiekun otrzyma certyfikat prowadzenia zespołu i informację o szkoleniach
- Członkowie/członkinie zespołów otrzymają imienne certyfikaty
Zainspiruj się!
Zapraszamy na wykład Marcina Popkiewicza, w którym poprosiliśmy go o odniesienie się do mitów obecnych w dyskursie klimatycznym.
Kontakt
- Wszystkie pytania dotyczące wyzwania Climate Detectives prosimy kierować na adres e-mail: esero@kopernik.org.pl
- Zapraszamy również na naszą grupę w mediach społecznościowych: Climate Detectives Polska
Życzymy kreatywnych pomysłów, zapału do analizy danych i odwagi do wprowadzenia zmiany. Powodzenia!