NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięWyzwanie Moon Camp Discovery!
Zastanawiasz się jak by to było mieszkać na Księżycu? Lubisz wcielać w życie swoje projekty i sprawdzać jak wyglądałyby w trójwymiarze? Może nigdy nie próbowałeś/aś niczego zaprojektować? Wyzwanie Moon Camp Discovery jest dla wszystkich osób, które chciałyby przenieść się na Srebrny Glob i zastanowić się, jak mogłoby wyglądać na nim życie astronautów i astronautek!
To ciekawy projekt edukacyjny, wprowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA oraz Fundację Airbus, we współpracy z firmą Autodesk. W ramach wyzwania przygotowywane i udostępniane są materiały, które koncentrują się na nauce poprzez projektowanie i eksperymentowanie. Wyzwanie to pierwsze kroki w świecie projektowania trójwymiarowego. Jest dedykowane wszystkim początkującym jak i zaawansowanym projektantom i projektantkom.
Uczestnicy i uczestniczki mają za zadanie opracować szereg eksperymentów naukowych dotyczących tematu eksploracji Księżyca, a w konsekwencji zastosować zdobytą wiedzę w sposób interdyscyplinarny, do zaprojektowania fragmentu obozu księżycowego. Do tego zadania dzieci i młodzież wykorzystują narzędzia do modelowania 3D (Tinkercad).
Aby umożliwić astronautom i astronautkom pozostanie w przyszłości na Księżycu przez długi okres czasu, należy opracować nowe infrastruktury, przezwyciężające istotne ograniczenia dla ludzi. Wyzwaniem dla inżynierów i inżynierek jest stworzenie bazy, która będzie chronić kosmicznych podróżników i podróżniczki m.in. przed promieniowaniem i meteorytami, produkować energię, wydobywać i odzyskiwać wodę, czy produkować żywność. Projekt zaprasza uczniów i uczennice do współudziału w tej niezwykle ważnej misji dla ludzkości, a także do wspólnego odkrywania Księżyca i namierzania innych problemów, z jakimi być może przyjdzie się zmierzyć przyszłym astronautom i astronautkom.
Zespoły mają do wyboru, zaprojektowanie:
- Lądownika księżycowego
- Modułu mieszkalnego astronautów i astronautek
- Łazika księżycowego
Moon Camp Discovery to wyzwanie głównie dla początkujących ale nawet zaawansowani projektanci i projektantki nie odmówią stworzenia fragmentu księżycowej bazy. Wszystkie zespoły, które prześlą zgłoszenie zgodne z wytycznymi wyzwania, otrzymają certyfikat uczestnictwa, a ich projekt będzie udostępniony na platformie internetowej Moon Camp.
Nie ma narzuconego limitu liczby zespołów prowadzonych przez nauczyciela/kę bądź mentora/kę oraz pochodzących z jednej szkoły czy klubu naukowego. Żadna osoba nie może należeć do więcej niż jednego zespołu. Każda drużyna może złożyć tylko jedno zgłoszenie.
Każda drużyna może zgłosić swój projekt w dwóch etapach, zarówno w wyzwaniu Moon Camp Discovery i Moon Camp Explorers lub Pioneers. Co oznacza, że jeśli stworzycie ciekawy element bazy księżycowej w etapie Discovery może posłużyć wam jako wkład do kolejnego wyzwania!
Kilka ważnych informacji:
- Termin nadsyłania zgłoszeń przez zespoły w wyzwaniu Moon Camp Discovery mija 31 stycznia 2020 r.
- Szczegóły konkursu zostały szeroko opisane na naszej dedykowanej podstronie.
- Wszystkie pytania formułowane w języku angielskim dotyczące wyzwania Moon Camp, powinny być kierowane bezpośrednio pod adres moon.camp@esa.int
- Warto zapoznać się z platformą przygotowaną na potrzeby wyzwania Moon Camp, na którą należy przesłać projekty: https://mooncampchallenge.org/
Zobaczcie, co o planach budowy bazy księżycowej mówią naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)