Wyzwanie Moon Camp Discovery 2019/2020

Zaprojektuj swoją bazę księżycową! 

Wyzwanie Moon Camp to edukacyjny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Fundacji Airbus przy wsparciu firmy Autodesk. Przenosi nas w świat projektowania 3D, który pozwoli zespołom uczniów i uczennic stworzyć księżycową bazę. W przyszłości, aby astronauci i astronautki mogli pozostać na Księżycu przez długi czas, należy przygotować im całą infrastrukturę, która pomoże sprostać różnym wyzwaniom, czekającym na odkrywców i odkrywczynie tego Srebrnego Globu. Niektóre z nich to ochrona przed promieniowaniem i meteorytami, produkcja energii, wydobycie i odzyskiwanie wody, czy produkcja żywności oraz wiele, wiele innych. Wyzwanie Moon Camp zaprasza do zbadania Księżyca i opracowania projektów, które mogą rozwiązać problemy, jakim przyjdzie się zmierzyć przyszłym astronautom i astronautkom.

Moon Camp Discovery to nie lada wyzwanie! Misją zespołu jest zapoznanie się z szeregiem naukowych i interdyscyplinarnych eksperymentów, które pozwoliły nam poznać ekstremalne środowisko kosmiczne. To bardzo ważne, by zrozumieć, jak astronauci i astronautki mogliby żyć na Księżycu. To pozwoli przygotować pełniejsze i bardziej naukowe projekty. Głównym zadaniem uczniów i uczennic będzie zaprojektowanie trójwymiarowego (3D), wybranego elementu bazy księżycowej przy wykorzystaniu narzędzia Tinkercad. Ich konstrukcja powinna być dostosowana do trudnego środowiska i korzystać z lokalnych zasobów oraz zapewnić ochronę i/lub pomieszczenia mieszkalne bądź robocze dla astronautów i astronautek mieszkających na Srebrnym Globie.

Zespoły mają do wyboru, zaprojektować:

 • Lądownik księżycowy
 • Moduł mieszkalny astronautów i astronautek
 • Łazik księżycowy

Moon Camp Discovery to wyzwanie dla początkujących. Wszystkie zespoły, które prześlą zgłoszenie zgodne z wytycznymi wyzwania, otrzymają certyfikat uczestnictwa, a ich projekt będzie udostępniony na platformie internetowej Moon Camp.

Kto może wziąć udział w wyzwaniu?

 • Zespoły, których członkowie/członkinie mają maksymalnie 18 lat (w momencie rejestracji), według organizatorów preferowany wiek uczestników i uczestniczek znajduje się w przedziale od 6 do 14 lat.
 • Zespół powinien składać się z minimum 2 do maksymalnie 6 osób.
 • Zespołem musi się opiekować nauczyciel/ka bądź mentor/ka. Osoby te mają za zadanie wspierać zespół swoją wiedzą oraz będą kontaktować się w języku angielskim z Biurem Edukacji ESA/Fundacją Airbus w sprawach organizacyjnych przez platformę stworzoną dla wyzwania Moon Camp: www.mooncampchallenge.org lub adres e-mail: moon.camp@esa.int.
 • Co najmniej 50% członków/członkiń zespołu musi być obywatel(k)ami kraju członkowskiego lub stowarzyszonego z ESA, Słowenii lub Kanady.

Członkowie/członkinie zespołu muszą spełniać jedno z poniższych wymagań:

 1. być uczniami/uczennicami szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej z jednego z krajów członkowskich lub stowarzyszonych z ESA, Słowenii lub Kanady;
 2. podlegać edukacji domowej;
 3. należeć do koła naukowego/klubu edukacyjnego, działającego w obrębie szkoły lub placówkach edukacyjnych, należeć do harcerstwa lub innych podobnych organizacji edukacyjnych.

Nie ma narzuconego limitu liczby zespołów prowadzonych przez nauczyciela/kę bądź mentora/kę oraz pochodzących z jednej szkoły czy klubu naukowego. Żadna osoba nie może należeć do więcej niż jednego zespołu. Każda drużyna może złożyć tylko jedno zgłoszenie.

Każda drużyna może zgłosić swój projekt w dwóch etapach, zarówno w wyzwaniu Moon Camp Discovery i Moon Camp Explorers lub Pioneers. Co oznacza, że jeśli stworzycie ciekawy element bazy księżycowej w etapie Discovery może posłużyć wam jako wkład do kolejnego wyzwania!

Zanim zaczniecie projektować swoje elementy bazy księżycowej, warto zastanowić się czy zamieszkał(a)byś na Księżycu?

Jak przesłać zgłoszenie?

 • Model 3D bazy księżycowej należy stworzyć wyłącznie przy użyciu programu Autodesk®Tinkercad. Zgłoszenia przygotowane w innych programach nie będą akceptowane.
 • Projekty należy zgłaszać przez platformę internetową Moon Camp: www.mooncampchallenge.org.

Termin nadsyłania zgłoszeń przez zespoły w wyzwaniu Moon Camp Discovery mija 31 stycznia 2020 r.

Wymagania i ograniczenia dotyczące wyzwania Moon Camp Discovery:

 • Zgłoszenia muszą zawierać:
  • krótki opis projektu napisany w języku angielskim (należy zawrzeć informacje o tym dlaczego tak został przygotowany projekt oraz jakie są naukowe przesłanki stojące za danym pomysłem);
  • co najmniej jeden zrzut ekranu modelu 3D przygotowanego przez zespół w formacie .JPG lub .PNG;
  • projekt Tinkercad musi zostać przesłany jako jeden plik o rozszerzeniu .obj (maksymalny rozmiar pliku 50 Mb).
 • Każdy zespół musi sam modelować poszczególne elementy projektu. Niedozwolone jest włączanie już istniejących danych/projektów CAD do ostatecznego zgłoszenia, z wyjątkiem plików przygotowanych na potrzeby wyzwania i dostarczonych przez Firmę Autodesk, ESA lub Fundację Airbus.
 • Zespół musi być jedynym autorem/właścicielem projektu i wszystkich materiałów przesłanych w wyzwaniu Moon Camp. Projekty sponsorowane lub finansowane przez strony trzecie nie mogą być wykorzystywane. Strona trzecia (w tym szkoła lub sponsorzy projektu) powinni mieć wszelkie prawa do przesyłanych materiałów.
 • Zespoły akceptują regulamin wyzwania Moon Camp oraz zapoznały się z dokumentem: wskazówki w wyzwaniu Moon Camp.

Kilka wskazówek:

Kontakt

Wszystkie pytania formułowane w języku angielskim dotyczące wyzwania Moon Camp, powinny być kierowane bezpośrednio pod adres moon.camp@esa.int

Polskie biuro ESERO-Polska, również służy pomocą pod adresem esero@kopernik.org.pl