Kosmos w Szkole 2019

Odkrywaj z nami Wszechświat i wprowadzaj go na swoje zajęcia edukacyjne! Zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się edukacją, i mające w swoim sercu specjalne miejsce na tematykę kosmiczną, na konferencję Kosmos w Szkole 2019!

Przez dwa październikowe dni będziemy zgłębiać wiedzę z zakresu astronomii i technologii kosmicznych. Zaproponujemy czasem nieoczywiste podejście do tematu, ale zawsze proste i możliwe do wykonania w każdej przestrzeni edukacyjnej. Będziemy wzajemnie przybliżać sobie sposoby wykorzystania motywów kosmicznych do wzbogacania zajęć lekcyjnych.

Bądź z nami w weekend 26-27 października, w Centrum Nauki Kopernik! Zapisz się tutaj!

Na zgłoszenia czekamy do 13 października!

Kosmos w Szkole to jedyna w swoim rodzaju okazja do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a polskimi edukator(k)ami. Celem wydarzenia jest podzielenie się z uczestni(cz)kami materiałami przygotowywanymi przez ESERO, mającymi służyć jako przydatne pomoce do prowadzenia ciekawych zajęć. Nie trzeba być specjalist(k)ą z wykorzystywania wątków kosmicznych na zajęciach, żeby wynieść z konferencji „coś dla siebie” – staramy się, żeby tematyka była różnorodna, a przeprowadzane aktywności mogły służyć jako zaczątek dla własnych pomysłów wzbogacenia zajęć!

Tegorocznym wątkiem przewodnim konferencji będzie Księżyc, a konkretniej, wyprawa nań. Przy okazji obchodów rocznicy lądowania misji Apollo 11 na powierzchni Srebrnego Globu często padały hasła o powrocie na tę powierzchnię. Wysłania robotów i zdalnej kontynuacji badań, ale również powrocie ludzi. Podczas naszej konferencji postaramy zastanowić się co byłoby potrzebne – zarówno agencjom kosmicznym, ale też bezpośrednio osobom lądującym na Księżycu – w tym, aby przeżyć na tym nieprzyjaznym obiekcie. Rozmyślania te przekujemy jednak od razu w działanie i znajdziemy tematy, które połączą daleką perspektywę eksploracji nieznanego świata, wraz z przydatnymi na zajęciach zagadnieniami!

Osoby uczestniczące w warsztatach na konferencji Kosmos w Szkole 2018, Warszawa, Centrum Nauki Kopernik

Wykłady eksperckie

Pierwszego dnia konferencji zapoznamy Was z dwoma perspektywami na eksplorację przestrzeni kosmicznej. Będziemy żonglować dyscyplinami, tak aby jak najciekawiej i najdokładniej przedstawić Wam wyzwanie opuszczenia naszej planety. Na początku, i pod koniec dnia, przedstawimy punkty widzenia dwóch osób, reprezentujących zgoła różne obszary nauki, a mające unikalne spojrzenie na to co wiemy, ale też jak myślimy o perspektywie podboju, zarówno Księżyca, jak i dalszych światów. Szczegóły specjalnie zachowujemy na ostatnią chwilę, aby nie pozbawiać Was pewnego elementu zaskoczenia!

 

Program Warsztatów

Jak zawsze, chcemy przedstawić Wam sposoby na praktyczne wykorzystanie edukacji kosmicznej w waszych działaniach edukacyjnych. Postaramy się stanąć naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom osób uczących na różnych etapach edukacyjnych, jak i różnych przedmiotów. Bo kosmos to nie tylko fizyka, czy konkretnie astronomia, ale kontekst ten odnajdziemy w różnych aspektach szkolnych.

W tym roku zaoferujemy Wam do wyboru cztery warsztaty orbitujące wokół wyprawy na Księżyc. Postaramy się wspólnie wymyślić co jest ważne przy planowaniu wyprawy w tak odległe i nieprzyjazne nam miejsce. Czym z kolei trzeba się zająć, jak już się w takiej bazie wyląduje? Zapraszamy do wybrania najciekawszego tematu!

Patrząc w przyszłość i planując nasze kosmiczne podróże nie możemy jednak zapominać o naszej Błękitnej Planecie. Temat spojrzenia na nią z zewnątrz, z dystansu, będzie tematem jednego z warsztatów w tym bloku.

 

Warsztaty 1 – Energia z kosmosu

źródło: esa.int

Po co satelitom i sondom kosmicznym panele słoneczne? Czy wiatrak będzie działał na Księżycu? Podczas tych warsztatów zastanowimy się nad metodami pozyskiwania energii poza Ziemią. Ważne w tym temacie jest jednak to jak, przy pomocy rzeczy dostępnych nam dookoła, możemy zademonstrować sposoby działania poszczególnych technologii (i ich adekwatność w specyficznym, pozaziemskim, środowisku). Właśnie ta zmiana środowiska pozwoli nam krytycznie spojrzeć na różne metody wytwarzania prądu. Żadna baza księżycowa nie przetrwa bez zasilania – postarajmy się więc je jej dostarczyć!

 

Warsztaty 2 – Wyprowadzka na Księżyc

źródło: esa.int

Skoro mamy zamieszkać na Księżycu lub zupełnie innej planecie, powinniśmy zaprojektować swój nowy dom i zastanowić się jakie elementy będą nam potrzebne do życia. Niczym prawdziwi inżynierowie i inżynierki wyjdziemy z pomysłami jak zaprojektować poszczególne fragmenty bazy księżycowej i co powinno się w nich znaleźć. Postaramy się przejść przez pełny proces projektowania i prototypowania. Podczas warsztatów zapoznamy się z darmowym narzędziem Tinkercad, w którym można puścić wodzę fantazji przy projektowaniu modeli 3D, nie tylko księżycowych domostw! Warsztaty pomogą w przygotowaniach do wzięcia udziału w wyzwaniu Moon Camp.

 

Warsztaty 3 – Księżycowy ogród

źródło: esa.int

Nawet najlepiej zaprojektowana baza nie obędzie się bez ludzi. My z kolei potrzebujemy jedzenia. Podczas tych warsztatów weźmiemy się za narzędzia, aby własnoręcznie stworzyć tzw. uprawę hydroponiczną. Hydroponika to sposób uprawy roślin nie angażujący gleby, a jedynie tzw. pożywkę wodną, zapewniającą wszelkie potrzebne roślinie składniki odżywcze. Właśnie uprawy hydroponiczne są postulowane jako najlepszy sposób pozyskiwania pożywienia podczas misji długoterminowych. Skonstruować taką uprawę można za pomocną prostych narzędzi, a sam projekt wykorzystać, by razem z uczniami/uczennicami zastanowić się nad potrzebami roślin, które przy takim zamkniętym systemie trzeba przewidzieć, a następnie można zweryfikować swoje hipotezy.

Warsztaty były prowadzone również podczas zeszłorocznej edycji Kosmosu w Szkole 2018!

 

Warsztaty 4 – (Kosmiczne) śmieci

źródło: nasa.gov

W ramach tych warsztatów pochylimy się nad bardzo przyziemnym problemem. Na co dzień wyniesienie śmieci nie sprawia nam specjalnych problemów. Co jednak zrobić, kiedy będziemy zamknięci w bazie na innym globie, uzależnieni od dostaw z Ziemi? Warto wtedy zminimalizować zużycie różnych materiałów. Można też obmyślić sposób nadawania im drugiego życia. Skorzystamy zarówno z założeń idei Zero Waste pomagającej ograniczać nasze zapędy konsumpcyjne tu na Ziemi, jak i z doświadczeń zebranych przez agencje kosmiczne na przekroju lat funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Warsztaty będą przeprowadzone w ramach współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zero Waste.

 

Warsztaty 5 – Niepewna przyszłość

źródło: esa.int

Coraz śmielej patrzymy w górę i szukamy swojego miejsca na innych ciałach niebieskich. Co jednak z Ziemią? Kolejne doniesienia instytucji naukowych kreślą przyszłość w coraz bardziej szarych odcieniach. Podczas tych warsztatów użyjemy zdjęć satelitarnych, aby z perspektywy edukacji globalnej przeanalizować niektóre z problemów trawiących nasze bliższe, bądź dalsze, otoczenie. Jaki mamy na nie wpływ? Jak o nich mówić? Znajdzie się miejsce, aby zaadresować te i pokrewne pytania.

Warsztaty będą przeprowadzone w ramach współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Podsumowanie warsztatów

Często na konferencjach miewa się uczucie, że chciałoby się wziąć udział w kilku z aktywności, które odbywają się jednocześnie. Dlatego właśnie, jak już odpoczniemy i pożywimy się obiadem, wszyscy i wszystkie będziemy mieć okazję zapoznać się z rzeczami, które działy się w innych salach warsztatowych. W tym celu wymieszamy się z osobami z innych grup, a moderowane dyskusje pozwolą nam zintegrować najważniejsze dla nas wątki z różnych tematów, które poruszane były na poszczególnych warsztatach!

 

 

Projekcje filmowe

Kosmos w Szkole 2018

Pod koniec pierwszego dnia będziemy mieć Wam do zaoferowania również ucztę dla zmysłów estetycznych! W tym momencie będzie można dokonać wyboru – czy wolimy ekran zakrzywiony, czy płaski – czy temat odległy, czy bliski…

Podczas jednego z seansów skorzystamy z możliwości naszego Planetarium, tak abyśmy mogli i mogły pod jego kopułą odbyć wyprawę do obcego świata i poznać różne koncepcje na to jak dostać się tam, gdzie jeszcze nie jest to możliwe!

Jednak to nie jedyna opcja. Dzięki współpracy z Against Gravity, zaprezentujemy Wam również seans poświęcony globalnemu spojrzeniu na naszą własną planetę. Aby takie spojrzenie uzyskać, możemy wykorzystać zdjęcia satelitarne i pracować na nich podczas naszych zajęć. Można je jednak również uchwycić obiektywem kamery. Takim właśnie spojrzeniem – jednocześnie globalnym i osobistym osoby reżyserującej – będzie właśnie film który Wam zaproponujemy pod koniec pierwszego dnia konferencji.

Against Gravity możecie też znać z projektu Akademia Dokumentalna, wykorzystującego filmy dokumentalne w edukacji, między innymi szkolnej.

 

Warsztaty „O co pytamy, gdy zadajemy pytanie?”

Drugiego dnia zapraszamy wszystkie osoby do  uczestnictwa w jednych warsztatach metodycznych. Chcemy mówić o kosmosie ale czy umiemy dobrze skonstruować pytania? Podczas tych warsztatów pogłębimy swoją wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób tworzyć środowisko sprzyjające zadawaniu pytań przez uczniów i uczennice. W aktywny sposób poznamy metody pracy uruchamiające w młodych osobach chęć do zadawania pytań oraz zastanowimy się – jak zadawać pytania, aby miały one wartość badawczą oraz ułatwiały uczniom i uczennicom naukę. Będziemy pracować metodami uniwersalnymi, więc każdy odnajdzie tam coś, co może wykorzystać na swoich lekcjach i w pracy edukacyjnej.

Warsztaty te, w nieco innej formie, mogą być znane uczestni(cz)kom programu Klub Młodego Odkrywcy jako „Pytania dobrej jakości”.

 

Wymiana doświadczeń

Kosmos w Szkole 2018Jak co roku, udostępnimy Wam miejsce do podzielenia się tym co kosmicznego robicie podczas swojej pracy! W zeszłym roku wypróbowaliśmy format krótkich wystąpień, podczas których uczestnicy i uczestniczki mogli podzielić się swoim podejściem do edukacji kosmicznej, czy też projektami, które realizują.

Chcielibyśmy znowu zapewnić Wam możliwość bezpośrednich rozmów na temat Waszych wizji edukacji – gdzie można wykorzystać inspirowanie przestrzenią kosmiczną? Z jakich projektów skorzystać? Od czego zacząć? Zachęcamy do zgłoszenia swojej krótkiej wypowiedzi (w formularzu rejestracyjnym), która będzie mogła być iskierką zaczynającą dyskusję z innymi uczestni(cz)kami!

 

Na Kosmos w Szkole zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się edukacją, niezależnie od doświadczenia w tej „kosmicznej”. Z doświadczenia wiemy, że najbardziej inspirujące są w końcu osoby, które do nas przyjeżdżają. Bardzo się cieszymy, że kolejny już rok, będziemy móc Was gościć! Do zobaczenia 26 października!

Przydatne linki:

Harmonogram konferencji.

Regulamin konferencji.

Relacja z Konferencji.