Misja Futura dobiega końca

Mija właśnie pół roku od przybycia Samanthy Cristoforetti – pierwszej Włoszki w kosmosie – na Międzynarodową Stację Kosmiczną i rozpoczęcia europejskiej misji Futura. Dzięki aktywności w mediach społecznościowych astronautka natychmiast zyskała dużą popularność w Internecie. I choć powrót Samanthy na Ziemię planowany jest na połowę maja, to misja Futura będzie trwała jeszcze długo.

Samantha Cristoforetti na stacji kosmicznej. Credits: ESA/NASA

Samantha od dzieciństwa fascynowała się kosmosem, a ścieżka jej kariery od początku prowadziła ją ku gwiazdom. Świetnie wykształcona, znająca kilka języków Włoszka została jedną z pierwszych w swoim kraju kobiet, które siadły za sterami wojskowego myśliwca. W 2009 roku udało się jej dostać do europejskiego korpusu astronautów. Wkrótce potem rozpoczęła szkolenie, a w 2012 roku wiedziała już, że trzy lata później poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji, dla której potem Włosi wybrali nazwę Futura. W jednym z wywiadów powiedziała: Kosmos jest moją pasją, a pasji w przeciwieństwie do zainteresowań się nie wybiera – to pasja wybrała mnie. Ta pasja doprowadziła ją w jedno z najbardziej niedostępnych miejsc na świecie – na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie przez ostatnie pół roku Samantha oprócz prowadzenia badań naukowych uczestniczyła w wielu inicjatywach edukacyjnych.

Przyszli naukowcy i astronauci

Spirulinowe gnocchi. Credits: ESA/NASA

Jednym z programów prowadzonych przy udziale Samanthy Cristoforetti była akcja Mission X: Train like an astronaut (Misja X: Trenuj jak astronauta). Jej głównym celem było zachęcenie dzieci z całego świata do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Podczas pobytu na orbicie okołoziemskiej Samantha pokazywała, jak wygląda życie astronauty na stacji kosmicznej. Opowiadała, jak wyglądają posiłki jej mieszkańców i jak można jeszcze poprawić jakość jedzenia, które najczęściej jest już gotowe lub wymaga tylko krótkiego przygotowania. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wykorzystanie ekologicznych i alternatywnych składników, np. spiruliny – popularnych ostatnio alg, którymi można uzupełniać dietę. Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła uczniom nawet specjalne zestawy smakołyków i przekąsek zawierających tę bogatą w białko i inne wartościowe składniki odżywcze sinicę.

 

Dorobek naukowy Futury

Podczas trwającej ponad 170 dni misji Samantha Cirstoforetti była nie tylko popularyzatorką nauki i kosmosu oraz promotorką zdrowego trybu życia, ale także naukowcem i inżynierem. Jak większość astronautów przeszła wymagające szkolenia, dzięki którym mogła samodzielnie przeprowadzać eksperymenty przygotowane przez ośrodki badawcze z całego świata. Wyniki, które otrzymała, przywiezie na Ziemię, gdzie zostaną poddane dalszej analizie, stanowiąc naturalną kontynuację misji Futura. Zadaniem Samanthy było także sterowanie ramieniem robotycznym CanadArm oraz monitorowanie statusu i bezpieczeństwa stacji kosmicznej.

Razem z Samanthą na Ziemię wrócą Terry Virts i Anton Szkaplerow. Lądowanie zaplanowane jest na 14 maja. Po powrocie astronautów czeka kilkutygodniowa rehabilitacja, konieczna po półrocznym pobycie w stanie nieważkości.

Ostatnio Samantha Cristoforetti miała okazję wypić pierwszą kawę zaparzoną w dostarczonym niedawno na orbitę ekspresie ISSpresso. Specjalnie zaprojektowana filiżanka utrzymuje płyn nawet w warunkach mikrograwitacji. Credits: NASA

Errata:

W wyniku nieudanego startu rosyjskiej rakiety Sojuz mającej wynieść 28 kwietnia 2015 r. statek zaopatrzeniowy Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej konieczne stało się przełożenie lotu załogowej kapsuły Sojuz, którą w maju miała wrócić trójka astronautów. Nie jest jeszcze znana dokładna data powrotu, jednak nie trzeba obawiać się o życie załogi – Stacja jest w stanie zapewnić astronautom co najmniej kilka dodatkowych miesięcy bezpiecznego pobytu.

Samantha Cristoforetti przymierzająca rosyjski skafander kosmiczny Sokół. Credits: ESA/NASA