Pierwsza Włoszka w kosmosie – Samantha Cristoforetti

Jak przekształciła marzenia w rzeczywistość i czy stanie się europejskim Chrisem Hadfieldem?

Od czasu do czasu pojawia się wśród astronautów osobowość, która potrafi swoją obecnością na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zainteresować niemal cały świat (a przynajmniej tę część, która korzysta z Internetu). Niedawno furorę zrobił Chris Hadfield, którego nagrania z ISS oglądały miliony internautów, a teledysk do piosenki Space Oddity nakręcony na pokładzie Stacji obejrzało prawie 25 mln osób. Wcześniej nieco mniejszą, lecz wciąż ogromną popularność zdobyły relacje Dona Pettita – amerykańskiego chemika-astronauty, który w Internecie ujawniał tajemnice ISS umieszczając nagrania z eksperymentów i pokazując wspaniałe fotografie Ziemi i gwiazd.


Samantha Crostoforetti przyleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną z końcem listopada 2014 r., a jej pobyt od razu zyskał wielką popularność. Jej pierwsze nagrania wideo sprzed startu czy fotografie różnych zakątków Ziemi widzianych z kosmosu zdobywają tysiące polubień na portalach społecznościowych.

Dzieciństwo spędziła w małej wiosce w Alpach, lecz mimo tego udało się jej zdobyć wysokiej klasy wykształcenie m.in. w Niemczech, Francji i Rosji, a w 2005 roku została jedną z pierwszych kobiet-pilotów myśliwców we włoskiej armii. Jak sama mówi: kosmos jest moją pasją, a pasji w przeciwieństwie do zainteresowań się nie wybiera – to pasja wybrała mnie.


W 2009 roku została przyjęta do zespołu astronautów ESA, a trzy lata później przypisano ją do Ekspedycji 42 i 43 na ISS. Wśród licznych zadań, które ma przed sobą do wykonania podczas misji “Futura” są również ważne zagadnienia edukacyjne. Jako ambasadorka akcji Mission – X: Train like an astronaut (Trenuj jak astronauta)[1] będzie mówić i zachęcać do zdrowego trybu życia, a nie trzeba nikogo przekonywać, że jeśli marzy się o karierze astronauty, to trzeba żyć zdrowo. Samantha Cristoforetti nagra również filmy edukacyjne dla najmłodszych, podczas których ma przeprowadzić eksperymenty wyjaśniające wagę dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze.

Najprawdopodobniej aktywność astronautki na tym się nie skończy. Już dzisiaj Samantha pokazuje, że bardzo zależy jej na zarażeniu nas obserwatorów jej pobytem na ISS i pragnie przekazać swoją fascynację kosmosem. Swoim życiorysem i determinacją udowadnia, że jest w kosmosie miejsce dla kobiet, dla Europejczyków i dla marzycieli. W każdym z wywiadów można przeczytać o jej zaangażowaniu w pracę i radości, jaką przynosi jej praca astronautki. Z cała pewnością jej kosmiczne nagrania zaciekawią wielu Internautów i obudzą pasję w najmłodszych.

Zachęcamy do śledzenia aktywności Samanthy Cristoforetti w Internecie na Twitterze oraz Facebooku.

 

[1] https://esero.kopernik.org.pl/mission-x-train-like-an-astronaut/