Europejski Konkurs Astro Pi powraca!

Europejski Konkurs Astro Pi powraca!Zastanawialiście się kiedyś, jak by to było, uruchomić własny eksperyment i to w kosmosie? Czy też zaprogramować przyrząd znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)? Teraz macie ku temu okazję! Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy z Fundacją Raspberry Pi mają przyjemność ogłosić kolejną edycję konkursu European Astro Pi Challenge 2019/2020!

W ramach konkursu Astro Pi będą prowadzone dwie misje: Misja Zero oraz Misja Laboratorium Kosmiczne, o których możecie przeczytać poniżej.

Misja Zero:

Zadaniem zespołu będzie przygotowanie wiadomości z pozdrowieniami dla astronautów (w dowolnym języku krajów członkowskich ESA – jednak bez polskich znaków!) oraz informację dotyczącą temperatury powietrza w ISS, które pojawią się na wyświetlaczu LED. Pozdrowienia mogą zawierać również formy graficzne.

 

 

Misja Laboratorium Kosmiczne:

Zadaniem zespołu będzie przedstawienie projektu, który chcecie zrealizować na ISS i zaprogramowanie komputera, by pozyskać odpowiednie dane. Umożliwi to Tobie i Twojej klasie wygranie zestawu Astro Pi i wzięcie udziału w kolejnych etapach konkursu. Wykaż się kreatywnością i wykorzystaj dostępne na ISS czujniki. Tylko najciekawsze eksperymenty zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Kto może wziąć udział w konkursie?

  • W Misji Zero zespoły, których członkowie mają maksymalnie 14 lat
  • W Misji Laboratorium Kosmiczne zespoły, których członkowie mają maksymalnie 19 lat
  • Zespół powinien składać się z minimum 2 do maksymalnie 6 osób
  • Każdy zespół musi mieć opiekuna/mentora, który będzie kontaktował się w języku angielskim z Biurem Edukacji ESA
  • Co najmniej 50% członków zespołu musi być obywatelami kraju członkowskiego lub stowarzyszonego z ESA

Członkowie zespołu muszą spełniać jedno z poniższych wymagań:

  1. być uczniami szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej z jednego z krajów członkowskich lub stowarzyszonych z ESA;
  2. podlegać edukacji domowej (certyfikowanej przez Ministerstwo Edukacji lub organ delegowany w państwie członkowskim ESA lub stowarzyszonym państwie członkowskim)
  3. być członkami koła naukowego/klubu programowania, np. Code Club, CoderDojo lub Skautów, działającego w obrębie szkoły podstawowej w jednym z państw członkowskich ESA lub stowarzyszonym państwie członkowskim);

Odwiedźcie stronę: www.astro-pi.org i wejdźcie w zakładkę dla wybranej misji. Wiele materiałów zostało przetłumaczonych na różne języki krajów europejskich w tym polski. Jednak wszystkie zgłoszenia muszą być napisane w języku angielskim.

Posłuchajcie co o umiejętności programowania i marzeniu zostania astronautką mówi Jenni Sidney.