NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięWyzwanie Moon Camp: poznaj zwycięskie projekty 2021-2022
Europejska Agencja Kosmiczna, Airbus Foundation i Autodesk z przyjemnością ogłaszają zwycięskie projekty Moon Camp Challenge 2021-2022!
Tegoroczne jury Wyzwania Moon Camp, panel ekspertów i ekspertek ESA, Airbus Foundation oraz Autodesk w dziedzinie eksploracji Księżyca, projektowania 3D i technologii kosmicznych, było zachwycone imponującą jakością projektów zespołów uczniowskich.
Jednym z członków jury jest Advenit Makaya z ESA, który powiedział: „Czujemy, że zespoły z roku na rok wykazują coraz większe zainteresowanie nauką i inżynierią kosmiczną. Śledzą to, co robimy w ESA i uwzględniają niektóre z naszych misji i technologii w swoich modelach. Niektóre z tych zespołów mogą za kilka lat zaprojektować przyszłe misje kosmiczne”.
Członkowie jury mieli trudne zadanie wybrania trzech najlepszych zgłoszeń zarówno z państw członkowskich ESA, jak i państw nienależących do ESA w dwóch kategoriach Moon Camp Explorers i Moon Camp Pioneers.
Wszystkie zgłoszenia zostały ocenione pod kątem kreatywności i innowacyjności, wykonalności, jakości modelu 3D oraz możliwości dostosowania projektu do środowiska księżycowego.
„To niesamowite, jak prace projektowe z całego świata są różnorodne i naprawdę pokazują, że wszystko jest możliwe, gdy zapewnisz młodym ludziom odpowiednie narzędzia, Tinkercad i Fusion 360, wraz z naprawdę inspirującym i rzeczowym opisem”, powiedział członek jury Matthew Bell z firmy Autodesk.
Wyzwanie Moon Camp jest podzielone na trzy kategorie.
W kategorii dla zaawansowanych Moon Camp Pioneers zgłoszenia przesłało 156 zespołów, w których znalazło się 630 uczniów i uczennic z 17 krajów, w tym 11 z państw członkowskich ESA i Kanady. Zespoły zaprojektowały kompletne bazy księżycowe za pomocą złożonego narzędzia do projektowania 3D Fusion 360. Uczniowie i uczennice wykazali się umiejętnościami, wymyślili innowacyjne rozwiązania i realistycznie zrównoważone obozy księżycowe nadające się do celów komercyjnych, naukowych i/lub turystycznych.
W kategorii dla średniozaawansowanych Moon Camp Explorers zgłoszenia przesłało 1137 uczniów i uczennic z 306 zespołów z 29 krajów (w tym 17 z państw członkowskich ESA, Kanady, Słowenii i Łotwy). Zespoły zaprojektowały kompletne bazy księżycowe przy użyciu Tinkercad. Poproszono uczniów i uczennice o przemyślenie technicznych aspektów swojego projektu, takich jak zarządzanie zasobami, ochrona i zrównoważony rozwój.
W Moon Camp Discovery, niekonkursowej kategorii dla początkujących w projektowaniu 3D, wzięło udział 3882 uczniów i uczennic zrzeszonych w 2135 zespołów z 48 krajów. Tegoroczne zgłoszenia obejmowały wspaniałą gamę zaprojektowanych w 3D obozów księżycowych, rakiet, lądowników księżycowych, łazików księżycowych i orbitalnych stacji kosmicznych, a także nowo wdrożoną kategorię skafandrów kosmicznych, stworzonych przy użyciu Tinkercad.
ESA, Airbus Foundation i Autodesk chciałyby pogratulować wszystkim zespołom, które w tym roku ukończyły Wyzwanie Moon Camp, wspaniałej pracy i podziękować wszystkim nauczycielom, rodzicom i mentorom, którzy pomogli wesprzeć uczniów i uczennice w ich zgłoszenia. Gratulacje!
Zwycięskie drużyny:
Moon Camp Pioneers (od 15 do 19 lat włącznie)
Państwa członkowskie ESA, Kanada, Łotwa, Litwa i Słowenia
- I miejsce: Here We Are Back! – Francja
- II miejsce: Conatur Lunar – Wielka Brytania
- III miejsce: Artemis – Rumunia
Państwa spoza ESA
- I miejsce: Queen Cells – Chiny
- II miejsce: AH – Chiny
- III miejsce: Cos Callisto – Turcja
Wyróżniony projekt
- Offensive lunar – Chiny
Moon Camp Explorers (do 14 lat włącznie)
Państwa członkowskie ESA, Kanada, Łotwa, Litwa i Słowenia
- I miejsce: Hermaszewski Moon Camp – Polska
- II miejsce: Polus Satus – Wielka Brytania
- III miejsce: European Space Hotel – Holandia
Państwa spoza ESA
- I miejsce: Killa Wintata – Boliwia
- II miejsce: Utopia – Indie
- III miejsce: Kalpana – Indie
Wyróżniony projekt
- Team 2022 – Portugalia
Zwycięskie drużyny będą miały szansę porozmawiać z astronautą ESA podczas webinaru Moon Camp. Więcej szczegółów wkrótce.
Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi projektami w Wyzwaniu Moon Camp na stronie: https://mooncampchallenge.org/
Tłumaczenie, artykuł oryginalny: https://www.esa.int/Education/Moon_Camp/Explore_the_Moon_Camp_2021-2022_Winning_Projects
23.05.2022 r.