Halo Katowice, Halo Sosnowiec!

Halo Katowice, Halo Sosnowiec!

W czwartek i piątek 7-8 marca ESERO-Polska będzie gościć na Tygodniu Kosmicznym, organizowanym w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024!

Mamy Wam do Zaoferowania warsztaty – zarówno bezpośrednio dla nauczycieli, jak i dla uczniów.

Spójrzcie co wpadnie Wam w oko, i do zobaczenia!

.
.
.

7 marca:

  • 9.00–11.00 – Warsztaty Poznaj Kosmos z Paxim

Paxi to mieszkaniec odległej planety, który przybył na Ziemię i został maskotką Europejskiej Agencji Kosmicznej. Paxi to także przewodnik dzieci z całego świata po Układzie Słonecznym, naszej planecie, opowiada o różnych zjawiskach i misjach kosmicznych. Podczas warsztatów dowiemy się co nieco o Układzie Słonecznym, wykonamy eksperymenty związane z fazami Księżyca czy wykonamy artystycznie-kosmiczne prace i wiele więcej.

Gdzie: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Czeladzi, ul. Stanisława Staszica 47, Czeladź
Wydarzenie dla uczniów w wieku 6-10 lat. Limit uczestników wynosi 20 osób.

Zapisy zakończone – brak miejsc!

  • 11.45–13.45 – Warsztaty Kariera w sektorze kosmicznym

Warsztaty zabiorą nas w świat karier sektora kosmicznego i pomogą rozważyć podjęcie pracy w sektorze kosmicznym (space), zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nasze rozważania rozpoczniemy od najbardziej jaskrawego zawodu wśród kosmicznych profesji czyli jak zostać astronautką/astronautą w ESA. Nie wszyscy jednak marzymy o lotach kosmicznych ale bardzo chcemy coś w kosmosie odkryć, przetestować lub wysłać. Mamy również inne pomysły, które sektor kosmiczny może urzeczywistnić ale jeszcze o tym nie wiemy. Wspólnie zastanowimy się jakie kosmiczne wyzwania możemy w przyszłości rozwiązać. Poznamy misje kosmiczne aktualne i te planowane, w które za parę lat możemy się zaangażować. Omówimy obszary karier, które mogą Was w przyszłości zainteresować i jakie podjąć kroki już dziś, by zrealizować swoje plany.

Gdzie: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Czeladzi, ul. Stanisława Staszica 47, Czeladź
Wydarzenie dla uczniów klas VII-VIII. Limit uczestników wynosi 20 osób.

Zapisy zakończone – brak miejsc!

8 marca:

  • 11.00–13.00 – Warsztaty Projektowanie baz księżycowych w Tinkercad

W przyszłości, aby astronauci i astronautki mogli pozostać na Księżycu, Marsie czy jeszcze innym ciele niebieskim, przez długi czas, należy przygotować im całą infrastrukturę. Ma ona sprostać różnym wyzwaniom, czekającym na odkrywców i odkrywczynie kosmosu. Niektóre z nich to ochrona przed promieniowaniem i meteorytami, produkcja energii, wydobycie i odzyskiwanie wody, transport, roboty i oprogramowanie, produkcja żywności oraz wiele, wiele innych. Zaprojektujmy habitaty kosmiczne wykorzystując narzędzie do projektowania 3D Tinkercad.

Gdzie: Instytut Informatyki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala 404
Warsztaty przeznaczone dla uczniów IV-VI szkoły podstawowej oraz nauczycieli. Limit uczestników wynosi 20 osób.

Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
  • 11.00–13.00 – Warsztaty Śląsk z orbity, czyli zdjęcia satelitarne w edukacji

Podczas spotkania dowiesz się skąd można wziąć, jak zrozumieć, i do czego wykorzystać zdjęcia satelitarne w sytuacjach edukacyjnych. W pierwszej połowie spotkania przejdziemy przez szereg aktywności grupowych, a w drugiej będziemy korzystać z darmowego narzędzia EO Browser, aby zaznajomić się z wyszukiwaniem zdjęć satelitarnych na własne potrzeby. Spotkanie obędzie się dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik, w ramach programu ESERO-Polska.

Gdzie: Instytut Informatyki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala 405
Warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych (przedmioty preferowane: geografia, fizyka). Limit uczestników wynosi 15 osób.

Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

  • 14.00–16.00 – Warsztaty Prawa Keplera w działaniu

Podczas warsztatów zastanowimy nad tym, jak przy omawianiu zagadnień teoretycznych można zaprosić uczniów do działania manualnego, a przez to lepszego zrozumienia o czym tak na prawdę rozmawiamy. Skupimy się na Prawach Keplera, czyli zasadach kierujących ruchami ciał niebieskich. W tym celu postaramy się użyć jak najprostszych przedmiotów, żeby zobaczyć w jaki sposób uczniowie i uczennice mogą odkryć o co tak naprawdę chodzi z elipsami i orbitami. Spotkanie obędzie się dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik, w ramach programu ESERO-Polska.

Gdzie: Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1, Katowice, Mediateka
Warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych (przedmioty preferowane: geografia, fizyka). Limit uczestników wynosi 15 osób.

Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

  • 19.00–21.30 – Pokaz filmu „Proxima” poprzedzony dyskusją „Kobiety w Kosmosie”

W dzień kobiet zapraszamy do kina Kosmos na pokaz filmu „Proxima” w reżyserii Alice Winocour. Film opowiada o astronautce Sarze (w tej roli Eva Green), która przygotowuje się do lotu w kosmos. W filmie wyjątkowo skrupulatnie pokazany jest cały proces przygotowań do misji. Jednak to, co w tym obrazie jest najbardziej przejmującego, to unikalne spojrzenie na lot w kosmos z perspektywy kobiety i matki oraz wiążące się z tym wyzwania – nie tylko dla astronautki Sary, ale również dla jej córki. Filmowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny „Kobiety w kosmosie”, podczas którego zaproszone gościnie podzielą się swoimi doświadczeniami i obserwacjami dotyczącymi obecności kobiet w sektorze kosmicznym.
Spotkanie poprowadzi: Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions, Kosmonauta.net), a w panelu udział wezmą: Justyna Średzińska (ESERO-Polska), Anna Chrobry (Airbus Defence and Space), dr Milena Ratajczak (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja New Space)

Gdzie: Kino Kosmos, sala Solaris
Limit uczestników wynosi 40 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Stronę całego wydarzenia znajdziesz tutaj.