Wyzwanie Moon Camp: poznaj zwycięskie projekty 2021-2022

Europejska Agencja Kosmiczna, Airbus Foundation i Autodesk z przyjemnością ogłaszają zwycięskie projekty Moon Camp Challenge 2021-2022!

Tegoroczne jury Wyzwania Moon Camp, panel ekspertów i ekspertek ESA, Airbus Foundation oraz Autodesk w dziedzinie eksploracji Księżyca, projektowania 3D i technologii kosmicznych, było zachwycone imponującą jakością projektów zespołów uczniowskich.

Projekt Moon Camp autorstwa zespołu Killa Wintata, 1. miejsce w kategorii Moon Camp Explorers (kraje spoza ESA)

Jednym z członków jury jest Advenit Makaya z ESA, który powiedział: „Czujemy, że zespoły z roku na rok wykazują coraz większe zainteresowanie nauką i inżynierią kosmiczną. Śledzą to, co robimy w ESA i uwzględniają niektóre z naszych misji i technologii w swoich modelach. Niektóre z tych zespołów mogą za kilka lat zaprojektować przyszłe misje kosmiczne”.

Członkowie jury mieli trudne zadanie wybrania trzech najlepszych zgłoszeń zarówno z państw członkowskich ESA, jak i państw nienależących do ESA w dwóch kategoriach Moon Camp Explorers i Moon Camp Pioneers.

Wszystkie zgłoszenia zostały ocenione pod kątem kreatywności i innowacyjności, wykonalności, jakości modelu 3D oraz możliwości dostosowania projektu do środowiska księżycowego.

Projekt Moon Camp autorstwa zespół Here We Are Back ! 1. miejsce w kategorii Moon Camp Pioneers (kraje członkowskie ESA)

„To niesamowite, jak prace projektowe z całego świata są różnorodne i naprawdę pokazują, że wszystko jest możliwe, gdy zapewnisz młodym ludziom odpowiednie narzędzia, Tinkercad i Fusion 360, wraz z naprawdę inspirującym i rzeczowym opisem”, powiedział członek jury Matthew Bell z firmy Autodesk.

 

 

 


Wyzwanie Moon Camp jest podzielone na trzy kategorie.

Projekt Moon Camp autorstwa zespołu Hermaszewski Moon Camp (Polska), 1 miejsce w kategorii Moon Camp Explorers (kraje członkowskie ESA)

W kategorii dla zaawansowanych Moon Camp Pioneers zgłoszenia przesłało 156 zespołów, w których znalazło się 630 uczniów i uczennic z 17 krajów, w tym 11 z państw członkowskich ESA i Kanady. Zespoły zaprojektowały kompletne bazy księżycowe za pomocą złożonego narzędzia do projektowania 3D Fusion 360. Uczniowie i uczennice wykazali się umiejętnościami, wymyślili innowacyjne rozwiązania i realistycznie zrównoważone obozy księżycowe nadające się do celów komercyjnych, naukowych i/lub turystycznych.

W kategorii dla średniozaawansowanych Moon Camp Explorers zgłoszenia przesłało 1137 uczniów i uczennic z 306 zespołów z 29 krajów (w tym 17 z państw członkowskich ESA, Kanady, Słowenii i Łotwy). Zespoły zaprojektowały kompletne bazy księżycowe przy użyciu Tinkercad. Poproszono uczniów i uczennice o przemyślenie technicznych aspektów swojego projektu, takich jak zarządzanie zasobami, ochrona i zrównoważony rozwój.

Projekt Moon Camp autorstwa zespołu Queen Cells, pierwsze miejsce w kategorii Moon Camp Pioneers (kraje spoza ESA)

W Moon Camp Discovery, niekonkursowej kategorii dla początkujących w projektowaniu 3D, wzięło udział 3882 uczniów i uczennic zrzeszonych w 2135 zespołów z 48 krajów. Tegoroczne zgłoszenia obejmowały wspaniałą gamę zaprojektowanych w 3D obozów księżycowych, rakiet, lądowników księżycowych, łazików księżycowych i orbitalnych stacji kosmicznych, a także nowo wdrożoną kategorię skafandrów kosmicznych, stworzonych przy użyciu Tinkercad.

ESA, Airbus Foundation i Autodesk chciałyby pogratulować wszystkim zespołom, które w tym roku ukończyły Wyzwanie Moon Camp, wspaniałej pracy i podziękować wszystkim nauczycielom, rodzicom i mentorom, którzy pomogli wesprzeć uczniów i uczennice w ich zgłoszenia. Gratulacje!


Zwycięskie drużyny:

Moon Camp Pioneers (od 15 do 19 lat włącznie)

Państwa członkowskie ESA, Kanada, Łotwa, Litwa i Słowenia

Państwa spoza ESA

Wyróżniony projekt


Moon Camp Explorers (do 14 lat włącznie)

Państwa członkowskie ESA, Kanada, Łotwa, Litwa i Słowenia

Państwa spoza ESA

Wyróżniony projekt

Zwycięskie drużyny będą miały szansę porozmawiać z astronautą ESA podczas webinaru Moon Camp. Więcej szczegółów wkrótce.

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi projektami w Wyzwaniu Moon Camp na stronie: https://mooncampchallenge.org/

Tłumaczenie, artykuł oryginalny: https://www.esa.int/Education/Moon_Camp/Explore_the_Moon_Camp_2021-2022_Winning_Projects 

23.05.2022 r.