NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięZnamy zwycięzców konkursu ReMY 2017
Po raz trzeci obyła się gala wręczenia nagród nagród w konkursie Remote Mars Yard. Współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i firmę ABM Space konkurs oferuje młodym ludziom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach, począwszy od astronautyki i astrobiologii, przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne.
Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych (gimnazjum i szkoły średnie) i mają za sobą kilka etapów konkursu – m.in. przygotowanie planu misji i ostateczne jazdy finałowe, które miały na przełomie kwietnia i maja 2017 roku na makiecie symulującej powierzchnię Marsa.
Zadaniem uczestników było stworzenie zespołu badaczy i inżynierów, którzy biorą udział w symulowanym lądowaniu na Marsie. Badają tam jeden z marsjańskich kraterów, sterując specjalnie do tego celu zbudowanym łazikiem marsjańskim przez Internet. Zespoły składające się z uczniów gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych w wieku od 13 do 20 roku życia, wraz z opiekunem, konkurowały ze sobą na przestrzeni paru miesięcy o miano najlepszych badaczy czerwonej planety. Aby symulacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, konkursowe łaziki oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z firmy ABM Space.
Lista zwycięzców
W kategorii Gimnazjum:
- Warriors
- Reymontowski Klub Odkrywców
- Amatorzy Regolitu
W kategorii Liceum/Technikum
- Solar Squad
- Dream Chasers
- Marsjanusze 2.0
Uczestnikom serdecznie gratulujemy ogromu włożonej pracy i profesjonalnego podejścia!
Podczas gali wręczenia nagród 27 maja 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik uczestnicy mieli okazję poznać kulisy życia w habitacie marsjańskim – o swoim doświadczeniu z dwutygodniowego pobytu w takim miejscu zlokalizowanym na pustyni w Stanach Zjednoczonych opowiedziała dr Natalia Zalewska – planetolog z Instytutu Lotnictwa oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Więcej na temat wyprawy można przeczytać i posłuchać tutaj.
O swojej przygodzie z inżynierią opowiedzieli również przedstawiciele koła naukowego AGH Space Systems, którego członkowie już niebawem będą reprezentować Polskę na międzynarodowych studenckich finałach konkursu CanSat.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z gali finałowej dostępnej poniżej.