„Ziemia z Kosmosu”, warsztaty: Satelitarna prasówka.

27 października o godzinie 18:30 zapraszamy na warsztaty „Satelitarna prasówka.”

link do wydarzenia

Szkoła daje nam unikalną okazję do tego, aby wspólnie z młodymi osobami omawiać i komentować dziejące się wokół nas wydarzenia. Do poruszenia niektórych z nich mogą się przydać nam zdjęcia satelitarne ukazujące zmiany, które zaszły na danym terenie.

Przykłady zmian, które możemy zobaczyć z orbity można by mnożyć – od wysychania jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim, do megapożarów w Kalifornii czy licznych katastrof związanych z wydobyciem ropy naftowej. Jeśli trafią one do świadomości naszych uczniów i uczennic już poza szkołą, mogą stanowić dobrą kotwicę, aby wykorzystać to zainteresowanie do poszerzenia ich (naszego) zrozumienia tych zjawisk.

Podczas warsztatów postaramy się odgrzebać w naszej kolektywnej pamięci takie zdarzenia z ostatniego czasu, które można wykorzystać podczas pracy z młodymi osobami. Skupimy się dodatkowo na takich wydarzeniach, które zaobserwować będzie można przy użyciu zdjęć satelitarnych, tak aby móc je później bezproblemowo przestawić naszym uczniom i uczennicom. Wspólnie ocenimy jaki potencjał dydaktyczny drzemie w takiej analizie aktualności.

Przygotowanie do warsztatów:

Przed samymi warsztatami bardzo proszę, żebyś znalazł/a czas na to, żeby przejrzeć różne materiały medialne z ostatnich 2 tygodni. Poszukaj w nich wydarzeń, które w Twojej ocenie będą mogły być ciekawe do zaobserwowania na zdjęciach satelitarnych. Nie musisz tych przypuszczeń weryfikować na własną rękę – postaramy się wziąć jak najwięcej takich propozycji na warsztat.

Do udziału w warsztatach nie jest wymagana znajomość żadnego oprogramowania, ale przydatnym może być zapoznanie się z filmikami wprowadzającymi do przeglądarki zdjęć EO Browser, dostępnymi tutaj: https://esero.kopernik.org.pl/materialy-edukacyjne/filmy-edukacyjne/

Warsztaty poprowadzi Olek Jasiak z Pracowni Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

  • Na warsztaty obowiązuje rejestracja.
  • Limit miejsc to 20.
  • Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
  • Rejestracja trwa do 22.10, 23:59.

 

Link do formularza rejestracyjnego