Zhakuj planetę pozasłoneczną!

Europejska Agencja Kosmiczna potrzebuje Waszej pomocy! Pomóżcie jej wraz ze swoimi uczniami i uczennicami. Możecie zrobić to analizując dane z prawdziwego satelity naukowego – Cheopsa. Cheops, choć może kojarzyć się z okresem antycznym, jest cudem nowoczesnej technologii. Nazwa ta to akronim od – bardziej opisowego – „CHaracterising ExOPlanet Satellite”. Ma ona bowiem za zadanie określać dokładne rozmiary planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. Wiemy już dzięki innym pomiarom, że te planety tam są – Cheops daje nam o nich jednak o wiele dokładniejsze dane.

Dane to jednak jedno – ich interpretacja to drugie. Stąd zaproszenie od Europejskiej Agencji Kosmicznej, abyście jej pomogły i pomogli! Więcej informacji o zadaniu znajdziecie w nagraniu poniżej.

Aby zobaczyć tłumaczenie na polski, odtwórz film bezpośrednio przez platformę YouTube, a następnie kliknij w ikonę trybiku, i kolejno opcje: Subtitles, Auto-translate, Polish.

Na naszym celowniku są więc dwie planety pozasłoneczne – KELT-3b oraz TOI-560c:

W każdym momencie możecie wykorzystać tę okazję do zadania pytania na temat nauki i inżynierii stojącej za misją Cheops, albo też o to, czego możemy się dzięki niej dowiedzieć. Wystarczy przygotować takie pytanie w języku angielskim, wysłać je tutaj, a ESA poprosi naukowca lub naukowczynię będących najbliżej sprawy, o którą pytacie, żeby Wam pomogli.

Częścią wyzwania jest też możliwość wzięcia udziału w hakatonie. ESA będzie prowadzić transmisję na żywo z jednego z nich 18 kwietnia 2023 r. od godz. 14.00 do 17.00

Wszelkie informacje o tym, jak się zaangażować znajdziesz na dedykowanej stronie wyzwania, w całości w języku polskim:

STRONA GŁÓWNA WYZWANIA

*Oś czasu, którą znajdziesz na stronie wyzwania, możesz potraktować jako wskazówkę. Głównym wiążącym terminem jest 14 czerwca – do kiedy to trzeba zgłosić swój projekt. Zwycięskie spośród zespołów otrzymają gadżety ESA, a także możliwość udziału w webinarium z laureatem Nagrody Nobla z dziedziny fizyki, Didierem Quelozem, 17 lipca br.